Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Geri Alınabilir Mi?

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Geri Alınabilir Mi: Kredi kartları günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiş durumdadır. Kredi kartları sayesinde taksitli alışveriş yapabilmenin ötesinde kredi kartlarından nakit avans çekerek acil nakit ihtiyacımızı giderebiliyoruz ya da harcamalarımızdan para puan kazanabiliyoruz. Ancak kredi kartlarının borçlanma aracı olduğu dikkate alındığında kredi kartından yaptığımız harcamaları ekstre dönemi geldiğinde ödemek zorundayız. Fakat kredi kartı ekstresini yatırırken her zaman eksik yatırmayabiliyoruz. Kimi zaman da kart ekstresinden fazla para yatırabiliyoruz.

Bu yazımızda kredi kartı ekstresinden fazla yatırılan parayı geri alabilir miyim sorusuna cevap vermeye çalışırken aynı zamanda kredi kartına fazla yatırılan paranın kredi kartı limitinin arttırılmasını sağlayıp sağlamayacağı ve kredi kartına fazla yatırılan paranın ne olacağı konularına cevap vermeye çalışacağız.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırma Ne Demektir?

Kredi kartına fazla para yatırma, kredi kartı ekstre borcunun üzerinde yatırma ya da kredi kartında kart limitinden fazla para bulundurma anlamına gelmektedir. Bunu örnekle açıklayalım. Örneğin kredi kartınızın hesap dönemi borcu 500 TL olsun. Normalde bu 500 TL’lik borcu yatırmanız halinde kart ekstre dönemi borcunu kapatmış olursunuz. Ama bu hesaba 700 TL yatırırsanız. Kredi kartı borcunuzdan 500 TL düşer ve 200 TL kartınızda kalır. İşte bu yatırılan fazladan 200 TL kredi kartına fazla yatırılan paradır.

Buna benzer şekilde kredi kartınızın borcu olmadığını ya da kredi kartınızın tüm borcunu kapatırken fazladan para yatırabilirsiniz. Bu da limitin üzerinde fazla para yatırma olarak adlandırılıyor. Örneğin kredi kartınızın 1000 TL borcu kaldığını ve kart limitinin de 5000 TL olduğunu düşünelim. Bankaya gidip kredi kartı borcu için 1500 TL para yatırdığınızı düşünelim. Yatırılan bu paranın 1000 TL’si borçtan düşecek kalanı ise artı para olarak hesapta kalacaktır. Yani kredi kartınızda 5000 TL kredi tutarı 500 TL de artı para yer alacaktır. Bu duruma da kredi kartında limitinden fazla para bulundurma denilmektedir.

Bu anlatılanlar çerçevesinde kredi kartına fazla para yatırınca ne olur şeklinde bir soru düşünülecek olursa cevabımız şu olacaktır: kredi kartına fazla yatırılan para, kredi kartında durmaktadır. Yani başka bir hesaba aktarılmamaktadır. Biriken bu para da ya ilerideki harcamalarımızdan düşecektir ya da dilersek banka şubesine giderek geri alabiliriz demektir. Bu konuların detayını aşağıda anlatacağız.

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Geri Alınabilir Mi?

Kredi kartına fazla yatırılan paranın nasıl alınacağı konusu merak edilen konulardan biridir. Yukarıdaki başlıkta kredi kartına fazla paranın nasıl yatırılabileceğini anlattık. Peki kredi kartına yatırılan fazla parayı geri nasıl alabiliriz?

Yapılan en büyük yanlış şudur: Kredi kartına yatırılan fazla parayı tekrar kredi kartından çekmektir. Bu işlem nakit avans işlemi olarak kabul edileceğinden bu işlem için faiz ödemesi yaparsınız. Bu yüzden kredi kartına yatırılan fazla parayı kredi kartı ile çekmeyin. Şayet kredi kartına fazla para yatırdıysanız yapmanız gereken kredi kartınız hangi bankaya aitse o bankanın en yakın şubesine gitmek olmalıdır. Bu durumda bankadaki gişe memuruna kredi kartına fazla para yatırdığınızı ve bu paranın tarafınıza iade edilmesini talep edebilirsiniz. Burada gişe memuruna yatırılan fazla parayı vermesini, kesinlikle nakit avans çekim girişi yapılmamasını ve dekontun da bu şekilde basılmasını söylemelisiniz. Aksi halde gişe memuru işlemi nakit avans şeklinde girerse maalesef çektiğiniz bu paraya faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Özetle söylersek kredi kartına fazla yatırdığınız parayı, kredi kartından çekmeyin. Nakit avans olarak da çekmeyin. Fazla yatırılan parayı almak istiyorsanız kartınızın ait olduğu bankanın en yakın şubesine gidin.

Kredi Kartına Fazla Yatırdığım Parayı Çekmezsem Ne Olur?

Kredi kartına fazla yatırılan parayı çekmemeniz halinde herhangi bir şey olmaz. Yukarıda kredi kartına fazla yatırılan parayı geri çekebilir miyim sorusuna cevap verdik. Ancak kimi zaman kredi kartına yatırılan fazla parayı çekmekle uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda kredi kartına dönem borcundan fazla yatırılan paraya ne olacağına bakalım:

Kredi kartına yatırılan fazla para kredi kartı hesabınıza aktarılır. Burada iki durum söz konusudur:

 • Şayet kredi kartı borcunuz devam ediyorsa, hesaba aktarılan bu fazla para bir sonraki kart borcu dönemi geldiğinde ekstreden otomatik olarak düşecektir. Örneğin kart dönemi borcunuz 300 TL iken siz 500 TL yatırdınız. Bir sonraki kart borcu döneminizde ise kredi kartı borcunuz 600 TL olsun. İşte bir önceki dönemde yatırdığınız 200 TL’lik fazla para bu dönemin borcundan düşecektir. Yani siz 600 – 200 = 400 TL kredi kartı borcu ödeyeceksiniz demektir.
 • Kredi kartınızın borcu olmayıp bununla birlikte kartınızda fazla yatırılan ekstre para olabilir. Bu durumda kredi kartından harcama yaptığınız zaman, kredi kartı hesap dönemi geldiğinde nakit para otomatik olarak borcunuzdan düşecektir. Örneğin kartınızın limiti 5000 TL olsun. Kartınızın borcunu kapattınız ama fazladan da 500 TL para yatırdınız. Yani hesabınızda 5000 TL kredi limiti 500 TL de nakit paranız bulunuyor. Diyelim ki bu kart ile 1000 TL’lik harcama yaptınız. Ekstre dönemi geldiğinde bu 1000 TL’lik borçtan artı para olarak duran 500 TL düşecektir. Buna karşın kredi kartınızdan herhangi bir harcama yapmaz iseniz artı olarak duran para durmaya devam eder. Yani bu para silinmez. Ancak 10 yıl içinde kredi kartı hesabınızda herhangi bir  hareket olmazsa, bu para zaman aşımına uğrayabileceğini unutmamalısınız.

Kredi Kartı Borcunu Yatırdıktan Sonra Yatırılan Parayı Geri Çekebilir Miyim?

Kredi kartı borcunu ödedikten sonra yatırdığınız bu parayı tekrar kredi kartıyla çekmeniz demek, nakit avans kullanmak anlamına gelir. Bunu daha açık anlatalım. Kredi kartı borcunuzu gidip bankamatikten yatırdınız. Parayı yatırmanız demek o ay için kredi kartı borcunu ödediğiniz anlamına gelir. Daha sonra kredi kartıyla bankamatikten yatırdığınız bu parayı geri çektiniz. İşte bu çektiğiniz para nakit avans kullanmak anlamına gelir. Bu durumda çektiğiniz nakit avans miktarı üzerinden bankaya bir de faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Burada bir konuyu daha açıklayalım. Kredi kartı hesabına para yatırılır mı şeklinde çok soru gelmektedir. Buradaki kredi kartı hesabı şudur. Bankalar günümüzde size ait tek bir kart ile hem kredi kartı hesabınıza hem de bankamatik hesabınıza ulaşmaya imkan veriyor. Yani siz kredi kartınız ile bankamatik kartı hesabınıza da erişebiliyorsunuz. İşte eğer kredi kartınız ile aynı zamanda bankamatik hesabınıza erişebiliyorsanız, kredi kartı hesabınız üzerinden bankamatik hesabınıza giriş yaparak para yatırabilirsiniz. Bu şekilde para yatırdığınızda paranız kredi kartı hesabınıza değil bankamatik hesabınıza yatacağından, yatan bu parayı dilediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Kredi Kartına Fazla Para Yatırırsam Kart Limiti Artar Mı?

Kredi kartına fazla para yatırınca limit artar mı sorusu özellikle kredi limiti arttırımı talebi kabul edilmeyen müşteriler tararından cevabı merak edilmektedir.

Kredi kartına fazla para yatırmanın kredi kartı limitinin artışına bir etkisi yoktur. Çünkü her bir kredi kartının limiti bellidir. Bu limit kredi kartının özelliğine göre yüksek veya düşük olmaktadır. Bu durumda kredi kartıyla yapacağınız harcama limiti kartın limiti ile sınırlı olacaktır. Örneğin 5000 TL’lik bir kredi kartı ile en fazla 5000 TL’lik harcama yapabilirsiniz. Diyelim ki kredi kartının içinde limitin dışında 1000 TL daha olduğunu düşünelim. Bu durumda siz kredi kartından 6000 TL’lik alışveriş yapamazsınız. Yapacağınız harcama yine 5000 TL olacaktır. Kartın içinde fazladan duran 1000 TL, kredi kartının ödeme günü geldiğinde kart borcundan düşecektir.

Kredi Kartı Limitinden Fazla Para Yatırmanın Faydası Var Mı?

Kredi kartı limitinden fazla para yatırmanın olumlu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bunları şöyle sıralayalım:

 • Kredi kartına fazla para yatırarak kredi kartı limitini arttırabilirsiniz. Buradaki limit yükseltme, kendiliğinden olmamaktadır. Limit arttırma banka tarafından yapılmaktadır. Şöyle ki siz kredi kartı limitinizin üzerinde para yatırdığınızda banka sizin ödeme gücünüz olduğunu ve kart borcunun ya da limitinin üzerinde para yatırabildiğini sistemden görebilmektedir. Zira bir kimse ancak ihtiyacı olmayan parayı ekstradan tutabilir. İşte banka bu durumda sizin için daha yüksek limitli kart önerebileceği gibi sizin limit arttırma talebinizi de kabul edebilecektir.  Ama unutulmamalıdır ki kredi kartına fazla para yatırmanın en az 3 ekstre döneminde üst üste olması gerekiyor.
 • Kredi kartına fazla para yatırmanın bir diğer faydası da kredi notunun yükselmesini sağlamasıdır. Çünkü kredi borcunu zamanında ve tam olarak ödeyen ve bir de borcu için fazla para yatırabilen kimse banka nezdinde güvenilir ve borcuna sadık kimse olarak kabul edilir. Bu durum da kredi notuna olumlu etki yapar.
 • Kredi kartına fazla para yatırmanın bir olumlu yanı da ekstre dönemini geçirdiğinizde en azından karttaki fazla para ile asgari borç ödenebilmişse hakkınızda yasal takip sürecinin başlaması engellenmiş olacaktır.

Kredi Kartı Ekstre Gününden Önce Ödemek Doğru Mudur?

Kredi kartı borcunu gününden önce ödemek, kredi kartı ekstresi gelmeden borcunuzu bankaya yatırmak anlamına gelmektedir. Bir başka açıdan da kredi kartı borcunuzu gününden önce ödemeniz kredi kartınıza fazla para yatırmak anlamını da taşımaktadır. Örneğin 300 TL kredi kartı borcunuz var. Ekstre tarihiniz 27.03.2018 olsun. Hesap kesim tarihiniz ise 24.03.2018 kabul edelim. Bir önceki ekstre borcunuzu da yatırmış olun. Kredi kartına 20.03.2018 tarihinde 300 TL yatırmış olun. Henüz hesap kesim tarihi gelmediği için bu para hesabınızda artı para olarak duracaktır. Bu durumda şu ihtimaller olabilir:

 • Hesap kesim tarihi geçerse yatırdığınız para otomatik olarak kredi kartı borcunuzdan düşecektir.
 • Hesap kesim tarihi geçmemiş ise bu para artı para olarak hesapta duracağından bu parayı hesap kesim tarihine kadar banka şubesinden alabilirsiniz.

Kredi kartı ekstresini gününden önce ödemek yararlı bir harekettir. Bunun faydalarını şu şekilde sıralayalım:

 • Kredi kartının ödeme gününü kaçırdım derdiyle uğraşmazsınız ve yatırdığınız para otomatik olarak borcunuzdan düşer. Yani bir sonraki ekstre dönemine kadar kafanız rahat eder.
 • Kart borcunuzu erken ödemeniz borcuna sadık müşteri görünümünü oluşturacağından banka nezdinde itibarınız artacaktır.

Sonuç ve Tavsiyemiz

Bu yazımızda kredi kartına fazla yatırılan parayı geri alma ve kredi kartına limitinden fazla para yatırma konuları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bu konu bağlamında şu hususları unutmamak gerekiyor:

 • Kredi kartından harcamalarınızı ödeyebileceğiniz kadar yapmalısınız.
 • Kredi kartında fazladan para bulundurmanız hem ödeme gününde sıkıntıya girmemek hem de kredi notunun yükselmesi bakımından yararlıdır.
 • Kredi kartı borçlarınızın gününü geçirmeyin ve mümkün olduğunda borç ödeme gününden önce kart borcunuzu kapatın.
 • Kredi kartına fazla yatırdığınız parayı almak istiyorsanız, kesinlikle banka şubesine gidin ve şubeden parayı çekin. Parayı çekerken de gişe memuruna fazladan yatırılan parayı aldığınızı ısrarla belirtin. Dekonta da bu husus yazılsın.
 • Kredi kartına yatırdığınız fazla parayı kesinlikle ama kesinlikle ATM’den almayın. Çünkü böyle para çekmek nakit avans kullanmak anlamına geleceğinden boş yere faiz ödemiş olursunuz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın