Kredi Kartına Taksitle Altın Alma Dönemi Tekrar Başladı

Kredi kartı ile taksitli altın alma daha önceden BDDK tarafından yasaklanmıştı. Ancak BDDK son aldığı kararla birlikte artık kredi kartı sahipleri taksitle altın satın alabilecekler. Taksitle altın almak istiyorum diyenlerin merakla beklediği bu gelişme ile birlikte artık altın satışlarında artış yaşanacağa benziyor. Peki yeni sistemle birlikte taksitle altın satışı nasıl gerçekleşecek?

Bu yazımızda kredi kartına taksitle altın alma hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vereceğiz.

En Fazla Kaç Taksitle Altın Alabilirim? 

Kredi kartına taksitle altın alma işlemi daha önceden yasaklanmıştı. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 27 Mart 2019 tarihli kararı ile bu yasağı ortadan kaldırdı. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı maddesine göre kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi 4 aya çıkartılmıştır. Dolayısıyla bugün için kuyumcudan gram altın, çeyrek altın, tam altın, cumhuriyet altını, bilezik, kolye ya da diğer altın ürünlerinden almanız halinde bunları kredi kartına 4 taksite böldürebilirsiniz. 

Taksitle Hangi Altınları Alabilirim?

Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını, dobra altın, altın bilezik, altın kolye, altın küpe, altın yüzük, altın broş, altın takı seti gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz altınlar ve altın ziynet eşyaları taksitle satın alınabilmektedir.

Taksitle Külçe Altın Satın Alabilir Miyim?

Kredi kartına taksitle altın alma belirli yasaklara tabi tutulmuştur. BDDK’nın kararına göre basılı ya da külçe halinde olan altınlar taksitle satın alınamayacaktır.

Kredi Kartına Taksitle Altın Alırsam Vade Farkı Öder Miyim?

Kredi kartına taksitle altın satışı, peşin fiyata taksit şeklinde uygulanmaktadır. Bu anlamda kredi kartı ile altın alanlar vade farkı ödemeksizin satın aldıkları altının değerini 4 taksite kadar böldürebilecektir. 

Taksitle Altın Satışı Yapan Yerler Nerededir?

Bankaların POS cihazını kullanan tüm kuyumcular taksitle altın satılı yapabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir kuyumcuya giderek kredi kartına taksit şeklinde altın alabilirsiniz.

İnternetten Taksitle Altın Alabilir Miyim?

Online altın satışı yapan internet sitelerinde ödemeler sanal POS ile yapılmaktadır. Dolayısıyla satış yapan firmanın banka ile anlaşmalı olması halinde internetten taksitle altın satışı yapılabilecektir. 

Taksitle Altın Almak İçin Miktar Sınırlaması Var Mıdır?

Kredi kartınızın limit ne kadar ise bu limit ile sınırlı olmak üzere dilediğiniz kadar altın alabilir ve bunu taksitlendirebilirsiniz. Dolayısıyla BDDK’nın düzenlemesinde altın almak için getirilen miktar sınırlaması söz konusu değildir.

Taksitle Altın Almak Mantıklı Mıdır?

Altın yatırım aracı olmanın yanında aynı zamanda kredi kartından faizsiz nakit çekme yöntemi olarak bilinmektedir. Bu bağlamda acil nakit ihtiyacı olanlar kredi kartı nakit avans çekme faizi ve kredi masrafı ödemeden 4 taksitle altın alabilir ve bu altınları satarak düşük maliyetle kredi kartını nakite çevirebilirsiniz. Özellikle gram altın gibi işçiliği olmayan altınları almanız halinde tekrar satarken zarar etmemiş olursunuz.  

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Senetle altın satışı yapan yerler ve kuyumcuları öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster