Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı internet alışverişine müşterinin istediğine göre açma ya da kapatma işlemi yapılabilir. Garanti, İş Bankası, Ziraat Bankası gibi pek çok  bankanın müşterileri şubeye gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden alışveriş yapmak için kartlarını aktifleştirebilirler. Detaylar yazımızda.

İnternet sitelerinde yer alan kredi kartı internet alışveriş kampanyaları ile daha avantajlı alışveriş yapmak mümkün. Kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemi ile kartınızı kullanarak ekstra puanlar, ek taksit seçenekleri, taksit erteleme gibi sunulan fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Online alışveriş yapabilmek için kredi kartının internetten alışveriş yapabilmek için tanımlanmış olması gereklidir. Eğer bu işlem yapılmadıysa kart bilgilerinizi girseniz de ödeme işleminizi tamamlayamazsınız.

Kredi kartı internetten alışveriş yapamıyorum sorununun önemli nedenlerinden biri, kartın internet üzerinden alışveriş yapılabilmesi için, banka tarafından bu tanımlamanın yapılmamış olmasıdır. Kredi kartıyla internetten alışveriş nasıl yapılır hakkında kısaca bilgi verecek olursak;  öncelikle hangi siteden alışveriş yapacağınızı seçmelisiniz. Ürünü satın alacağınız sitenin güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Eğer kredi kartı limitiniz yüksekse ya da daha güvenli alışveriş yapmak isterseniz internetbankacılığını kullanarak sanal kart oluşturabilirsiniz. Sanal kart hakkında Sanal Kart Nasıl Alınır Ve Nasıl Kullanılır yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Alışveriş sitesine girip, ürün seçiminizi yaptıktan sonra ödeme aşamasına gelmelisiniz. Bu aşamada sizden kart bilgileriniz istenecektir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girilmelidir. Kartınızın arka tarafında yer alan güvenlik kodu yani CVV, CVV2 bilgileri, kart numarası gibi bilgileri girmelisiniz. Güvenlik açısından, bankada kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza alışverişinizin ödemesini tamamlamanız için, kredi kartı internet alışveriş şifresi gönderilecektir. Gelen bu şifreyi ekranda ödeme ile ilgili bilgileri girdiğiniz alana girmelisiniz.

Ödeme sırasında sizden istenen bilgileri girdikten sonra kartınız online alışveriş için tanımlanmışsa ödeme işlemi tamamlanacaktır. Ödeme tutarı bilgisi de kredi kartı ekstresinde yerini alacaktır. Ancak bankaya kartınızın internet alışverişine açık, kullanılabilir olması için talepte bulunmadıysanız ödeme yapamazsınız. Ayrıca kredi kartı internet alışverişine kapatma talebinizi bankaya daha önceden ilettiyseniz yine alışverişinizin tutarını bu kredi kartınızla ödeyemezsiniz.

Kredi kartı internet alışverişine açma için bankanın şubesine gidebilirsiniz. Bankanın telefon bankacılığı hizmetini kullanarak da kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hangi bankanın kredi kartı ürününü kullanıyorsanız bankanızın telefon bankacılığı numarasını arayabilirsiniz. Menüleri takip ederek kredi kartını internet alışverişine açtırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İsterseniz müşteri hizmetlerine ulaştıktan sonra bu konuda destek alabilir, kredi kartınızı internet üzerinden yapılacak olan alışverişler için kullanılabilir olmasını isteyebilirsiniz.

Akbank – 444 25 25
Denizbank – 444 0 800
Finansbank – 444 0 900
Garanti Bankası – 444 0 333
Halkbank – 444 0 400
HSBC – 444 0 111
ING Bank – 444 0 600
Şekerbank – 444 78 78
TEB – 444 0 666
İş Bankası – 444 02 02
Vakıfbank – 444 0 724
Yapı Kredi – 444 0 444
Ziraat Bankası – 444 00 00

Kredi kartı alışveriş dolandırıcılığı gibi nedenlerden dolayı kredi kartını internet alışverişine kapatma  da mümkündür. Ancak internet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde ise tekrar açtırmanız gerekecektir.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı İnternetten Alışverişe Açma

Bankanızın internet şubesine kullanıcı bilgilerinizi ya da şifre ve TC kimlik numarası, müşteri numarası gibi sizden istenen bilgileri kullanarak giriş yapmalısınız. İnternet bankacılığında internetten alışveriş için aktif hale getirme işlemi yapabilirsiniz. İstereniz kredi kartı internet alışverişine kapatma işleminizi de internet şubesinden yapmanız mümkündür.

Bu işlemleri yaparken de güvenlik amacıyla bazı sorularla karşılaşabilirsiniz. İstenen bilgileri girdikten sonra kredi kartınızı internetten alışveriş için kullanabilir ya da kapatabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın