Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartını nakite çevirme yöntemleri nelerdir sorusu acil paraya ihtiyaç duyanların cevabını aradıkları bir sorudur. Gerçekten günlük hayatımızda nakit paraya ihtiyaç duyuyoruz ve kimi zaman elimizdeki nakit para ihtiyacımızı gidermeye yetmiyor. Bu durumda ya yakın çevremizden borç para almak durumunda kalıyoruz ya da bankalara başvurarak ihtiyaç kredisi talep ediyoruz. Yakın çevremize başvuru yapıp borç istediğimizde genellikle bu talebimiz olumsuz sonuçlanıyor ve mecburen faiz ve kredi masraflarını ödemeyi göze alarak bankalara başvuru yapmak durumunda kalıyoruz. Bununla birlikte bankalar da kredi notu düşüklüğü, kredi sicilinin bozuk olması, düzenli gelirin bulunmaması gibi nedenlerle kredi vermeyi reddedebiliyor. Bankadan kredi alamadık, yakın çevremizden de borç bulamadık. Peki “nereden nakit parayı bulabilirim?”

Bu yazımızda kredi kartı sahiplerine ellerindeki kredi kartlarını nakite nasıl çevirebileceklerini ve uygulamada sıklıkla görülen kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinin neler olduğunu anlatmaya çalışacağız. Ancak hemen şunu belirtelim ki kredi kartını nakite çevirseniz dahi bunun bir borç olduğunu ve bu borcu yine sizin ödeyeceğinizi akıldan çıkarmamanız gerekiyor. Bu yüzden mümkün olduğunca kredi kartı ile borçlanmamaya ve elinizdeki nakit ile işlerinizi çözmeye çalışmalısınız.

Kredi Kartı Nakite Nasıl Çevirilir?

Kredi kartının nakite nasıl çevrileceğine ilişkin yöntemleri aşağıda gösteriyoruz.

Kredi Kart Limitini Nakite Çevirme

Kredi kart limitini nakite çevirme yöntemi aslında bir çoğumuzun bildiği klasik bir yöntemdir. Bilindiği üzere sahip olduğumuz kredi kartlarının belirli bir harcama limiti bulunuyor. Kredi kartı harcama limiti aynı zamanda kredi kartından çekilebilecek nakit avansın limitini de belirlemektedir. Dolayısıyla sahip olduğunuz kredi kartı hangi bankaya ait ise o bankanın bankamatiğine giderek kredi kartı limiti kadar nakit avans çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kredi kartınızı bankamatiğe takıp şifrenizi girmeniz ve karşınıza çıkan ekranda nakit avans çekimini belirlemeniz yeterli olacaktır. Ancak nakit avans çekmenin bazı sakıncaları bulunuyor. Bu sakıncaları şu şekilde açıklayabiliriz:

Bir defa nakit avans çekmeniz halinde işletilen faiz oranı bireysel krediye uygulanan faiz oranından daha yüksektir. Ayrıca nakit avans çekmeniz halinde çoğu banka, kredi kartından çekilen nakit avansın hesap kesim tarihinden sonra bir defada yatırılmasını istemektedir. Nakit avans çekimlerinde taksit yapma imkanının tanınmadığı bu gibi durumlarda nakit avans çekmek sizi daha fazla zor durumda bırakabilir. Özellikle nakit avansın geri ödenememesi halinde yasal icra takipleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Benzer şekilde kredi notunuz düşebilir ve kredi siciliniz bozulabilir. Bu nedenle nakit avans çekerken çektiğiniz nakit avansı zamanında geri ödeyip ödeyemeyeceğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Alışveriş Siteleri Aracılığıyla Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Bu yöntemin yasal olup olmadığı konusunda size garanti veremeyiz ama uygulamada kullanılan bir diğer yöntem de alışveriş siteleri aracılığıyla kredi kartını nakite çevirme yöntemidir. Bu yöntem şu şekilde işliyor:

 1. Öncelikle ödemelerin internet üzerinden gerçekleştiği ikinci el eşya satışı yapan internet sitesi buluyoruz. Bu tür satış yapan siteler genelde eşyalarını satanlardan komisyon almaktadır. Bu komisyon siteden siteye değişmektedir. Örneğin sanalpazar.com isimli internet sitesi %5 komisyon alıyor. Dolayısıyla burada dikkat edilecek husus, en az komisyon alan siteyi bulmanızdır.
 2. Bulduğunuz bu sitede iki farklı hesap açıyorsunuz. Hesaplardan biri kendi adınıza olmalıdır. Diğer hesap ise bir yakınınızın adına olabileceği gibi gerçek hesap da olmayabilir. Ancak bu hesapları farklı bilgisayarlardan ve farklı internet bağlantılarının olduğu yerlerden açmanız yararınıza olacaktır.
 3. Bu hesapları açtıktan sonra yakınınızın hesabından (ya da gerçek isimle açmadığınız hesaptan) bir eşya satışı ilanı veriyorsunuz. İlan verdiğiniz bu eşyaya da bir fiyat yazıyorsunuz. Bu fiyat karttan nakite dönüştürmek istediğiniz miktar kadar olabilir. Ama eşya ile uyumlu bir fiyat olmalıdır.
 4. Daha sonra gerçek hesabınızdan siteye giriş yaparak gerçek bilgilerinizle ilan verilen eşyayı sistem üzerinden satın alıyorsunuz. İnternet sitesi bir-iki saat içerisinde satın alma işlemini onaylayıp onaylamadığınızı soruyor. Siz de satın alma işlemini onaylıyorsunuz.
 5. Onay işleminin akabinde internet sitesi, satım miktarı üzerinden komisyonunu alıyor ve kalan parayı eşyayı satın alan kişinin hesabına aktarıyor. Eşyayı satan kişi de kendiniz olduğu için kredi kartındaki nakit para yine sizin hesabınıza gelmiş oluyor.

Bu yöntemin avantajı, bankaya faiz ödemek zorunda kalmamanızdır. Ancak internet sitesine ödediğiniz komisyon banka faizinden fazla ise bu yöntemin size bir avantaj sağlamayacağı açıktır. Yine önemle vurgulayalım ki burada gerçek bir satış işlemi yapmadığınız için işleminizin sahte olduğu anlaşılması halinde yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Bir Başkası Adına Alışveriş Yaparak Kredi Kartını Nakite Çevirmek 

Çevrenizde ya da yakınınızda peşin parayla alışveriş yapanlar vardır. Bu yöntemde kredi kartını nakite çevirmek isteyen kişinin yapması gereken peşin parayla alışveriş yapacak olan kişinin ödemesini kendi kredi kartıyla yapması ve yapılan ödemenin nakit karşılığını da bu kişiden almasıdır. Yani siz peşin parayla alışveriş yapan kişinin yerine kredi kartıyla ödeme yapacaksınız; o kişi de kredi kartıyla yapılan ödemenin parasını nakit olarak elden size verecek. Bu yöntem sayesinde bankaya komisyon ya da faiz ödemeden karttan nakit para almış olacaksınız. Şayet alışverişi taksitle yapma imkanı var ise bu yöntem sayesinde herhangi bir faiz ve masraf ödemeden kredi kartından taksitli kredi kullanmış olacaksınız.

Pos Cihazı Aracılığıyla Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Kredi kartına takla attırmak, kredi kartını kırdırmak, pos makinesinden kredi kartını paraya çevirmek gibi sözleri etrafınızda çokça duymuşsunuzdur. Bu sözler aslında aynı anlama gelmektedir. Yapılan işin temel mantığı şudur: Siz kredi kartınızı bu işle uğraşan kişiye veriyorsunuz ve çekilmesini istediğiniz para miktarını söylüyorsunuz. O da sanki size mal ya da hizmet satmış gibi göstererek pos cihazından kartınızı geçiriyor ve kredi kartından parayı kendi işletmesi hesabına aktarıyor. Bu işlem üzerinden %2,5-5 arasında değişen miktarda komisyon alıyor ve komisyon miktarını düştükten sonra kredi kartından çekilen parayı da elden nakit olarak size veriyor. Bu işleme pos cihazı aracılığıyla kredi kartını nakite çevirme deniliyor. Bu yöntem sayesinde siz bir miktar komisyon ödeyerek kredi kartınızdan nakit para kullanmış oluyorsunuz.

Bu yöntemin yasal bir yöntem olmadığı herkesçe biliniyor. Çünkü pos cihazından kartınızı geçiren kişi size gerçekte bir mal veya hizmet sunmuyor. Siz de gerçekte bir mal veya hizmet satın almıyorsunuz. Bu işlem aslında suçtur. Ancak buna rağmen en küçük ilçede bile bu işle uğraşan kişileri görebilirsiniz. Bu işle genellikle mal giriş çıkışının denetlenmesi zor olan işletmeler uğraşmaktadır. Örneğin kuyumculuk adı altında bu işle uğraşan çok kişiyi görebilirsiniz.

Kuyumcu Aracılığıyla Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Altın, piyasada alınıp satılan bir değer olması nedeniyle hemen paraya çevrilebilmektedir. Özellikle son dönemlerde kredi kartına taksitle altın satışının yaygınlaşmasına paralel olarak kuyumcu aracılığıyla kredi kartına nakite çevirme yöntemi ortaya çıktı. Bu yöntem şu şekilde işlemektedir: Taksitle altın satışı yapan bir kuyumcuya gidiyorsunuz ve kredi kartınızla taksitle altın alıyorsunuz. Aldığınız bu altını başka bir kuyumcuda satarak nakite çeviriyorsunuz.

Burada şu hususa dikkat edilmelidir. Siz kredi kartıyla altını alıp tekrar satmayı düşündüğünüz için işçilikli bir altın almamalısınız. Düz hatta gram altın dediğimiz herhangi bir işçiliği olmayan altın almalısınız. Böylece altını nakite çevirirken çok zarar etmemiş olursunuz.

Fatura Ödemek Suretiyle Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Fatura ödemek suretiyle kredi kartını nakite çevirmek ile bir başkası adına alışveriş yaparak kredi kartını nakite çevirmek arasında hiç bir fark bulunmuyor. Her iki yöntem de aynı mantıkla işlemektedir. Bu yöntemde faturasını ödemek isteyen yerine kredi kartınızla siz ödeme yapıyorsunuz. O kişi de ödenen fatura bedelini elden nakit olarak size veriyor. Bu sayede faiz veya komisyon ödemeden kredi kartınızı nakite çevirmiş oluyorsunuz.

Cep Telefonu Alıp Satarak Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Cep telefonlarını kredi kartına taksitle satmak yasak. Ancak bu yasağa rağmen cep telefonlarını kredi kartına taksitle satan yerlere rastlamak mümkün. Dolayısıyla burada şöyle bir işlem yapılıyor: Siz ikinci el cep telefonu satan bir yere gidiyorsunuz. Buradan ikinci el piyasası iyi olan bir cep telefonunu satın alıyorsunuz. Telefonu satan kişiye telefonun parasını kredi kartından taksitle ödeyeceğinizi söylüyorsunuz. Genelde bu kişiler %1-3 arasında değişen miktarda komisyon alarak telefonunun parasını kredi kartına taksitlendiriyor. Siz de aldığınız bu telefonu başka bir yere satarak telefonu nakite çeviriyorsunuz. Böylece karttan taksitle para çekmiş oluyorsunuz.

Bu yöntemde unutulmaması gereken her şeyden evvel aldığınız telefonu siz satarken daha düşük değerden vereceğiniz için buradan bir zararınız oluyor. Diğer taraftan telefoncuya ekstradan komisyon ödüyorsunuz. Ayrıca telefoncu kredi kartına taksit yaparken telefon satışı değil başka bir mal satışı gösterdiği için suç işlemiş ve siz de bu suça iştirak etmiş oluyorsunuz. Bu yöntemi kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor.

Kredi Kartıyla Bitcoin Alarak Kredi Kartını Nakite Çevirmek 

Son günlerde popüler hale gelen bitcoin, artan değeri ve yatırımcısına kazandırmasıyla sesini duyurmayı başaran kripto para birimidir. Bu para birimi, kripto paraların alınıp satıldığı borsalardan alınabilmektedir. Bunun için bu paraların alınıp satıldığı borsalardan birine üye olmanız ve buralarda hesabınızın olması gerekiyor. Çünkü satın aldığınız bitcoini yine bu borsalarda paraya çevireceksiniz. Bu işlem tamamen yasaldır. Kredi kartıyla bitcoin alarak kredi kartını nakite nasıl çevireceğinizi adım adım aktaralım:

 1. Öncelikle bitcoin gibi kripto paraların alınıp satıldığı borsalardan birine üye olacaksınız. Kripto paraların alınıp satıldığı borsalara örnek olarak “poloniex.com” ve “binance.com” isimli internet siteleri örnek olarak gösterilebilir. Yine Türkiye’de faaliyet gösteren kripto paraların alınıp satıldığı bir borsaya daha üye olacaksınız. Üye olmak tamamen ücretsizdir. Üye olurken gerçek bilgilerinizi kullanmalısınız. Türkiye’de üye olduğun siteye bir de banka hesap numarası bildireceksiniz. Bu işlemlerin tamamı internet üzerinden yapılıyor.
 2. Daha sonra internetten araştırma yapacaksınız ve kredi kartı ile bitcoin satan yerleri bulacaksınız. Ancak bunların dolandırıcı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için bu kimseler hakkında internetteki yorumları okumanızı öneririz.
 3. Kredi kartı ile bitcoin satan yerleri bulduktan sonra bunlardan kredi kartıyla ne kadar miktarda istiyorsak bitcoin satın alıyoruz.
 4. Bitcoini satın aldıktan sonra bunu satanlar satın aldığınız bitcoini sizin kripto para borsanızdaki hesabınıza gönderiyor.
 5. Bitcoin kripto para borsasındaki hesabınıza gelince bu defa siz bu bitcoini Türkiye’de açtığınız hesaba aktarıyorsunuz.
 6. Elinizdeki bitcoinleri üye olduğunuz Türkiye’deki kripto para borsasında satıp paraya çeviriyorsunuz.
 7. Paraya çevirme işlemi yaptıktan sonra nakit parayı hesabınıza havale edilmesi emrini giriyorsunuz ve para nakit olarak hesabınıza geçiyor.

Anlatımı ve yapılan işlemler karmaşık gibi görünse de aslında bu yöntemle kredi kartını paraya çavirme işlemi kısa bir süre içince tamamlanabilmektedir.

Bankanızla Görüşerek Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemi

Vatandaşın yasa dışı yollarla kredi kartını kullanarak nakit para elde ettiğinin farkında olan bankalar, vatandaşı korumak ve yasal yolla kredi kartından para çekmesini temin etmek maksadıyla olanaklar sunmaktadır. Bu nedenle yukarıda yer verdiğimiz yöntemlerden yasal olmayan yollara sapmadan bankanızla görüşerek durumunuzu anlatmanız halinde size uygun bir çözüm yolu sunacaklardır. Böylece hem yasal olmayan bir işlem yapmamış olursunuz hem de size uygun bir yöntemle kredi kartınızdan nakit kullanmış olursunuz.

Bitirmeden Önce Tavsiyemiz

Yukarıda size kredi kartını nakite çevirme yöntemlerinin neler olabileceğini tek tek açıklamaya çalıştık. Bu yöntemlerden bir kısmı yasal bir kısmı ise yasa dışıdır. Yasa dışı olan yöntemlere herhangi bir şekilde bulaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Yasal olanlardan ise size en uygun çözüm üreten hangisi ise onu seçmelisiniz. Ancak bizim asıl tavsiyemiz kredi kartınızla nakit avans kullanmayı tercih etmekten ziyade elinizdeki nakit kadar işlem yapmanızdır. Zira kredi kartına olan bu borcu yine siz ödemek durumunda kalacaksınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın