Kredi Kullanabilmek İçin İstenen En Düşük Kredi Notu Nedir?

Kredi Kullanabilmek İçin İstenen En Düşük Kredi Notu Nedir: Kredi notu, kredi kullanmak ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin taleplerini yerine getirmeden önce bankaların dikkate aldığı en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Kredi notu, ödeme gücünü gösteren belirli kriterler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bu anlamda ödeme gücünün en önemli göstergelerinden biri olduğu için kredi notu puanı ne kadar düşükse kredi alma ihtimali de bir o kadar düşük demektir.

Bu yazımızda kredi kullanmak için bankaların aradığı en düşük kredi notunun kaç olması gerektiği sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu (skoru), kişilerin aldıkları kredi borçlarını zamanında ve tam olarak geri ödeme güçleri olup olmadığını gösteren bir puanlamadır. Bu puanlamada kişilerin gelir durumu, mevcut kredi borçları, kredi kartı sayısı, kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği gibi kişinin ödeme gücünü etkileyen tüm hususlar bu puanlamada dikkate alınır. Kredi notunun hesabında hangi kriterlerin dikkate alındığını öğrenmek ve kredi alabilmek için neler yapmanı gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak için “Neden Kredi Alamıyorum ve Ne Yapmalıyım” başlıklı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu tablodan anlaşılacağı üzere, kredi notu, en az 1 en fazla 1900 puandır. Bu puanlamada, kredi skoru ne kadar yüksek ise bankalar nezdinde kişinin ödeme gücü de bir o kadar yüksek kabul edilmektedir. Bu bakımdan kredi notu durumuna göre kişiler en az riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde gruplandırılmıştır.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu puan, Findeks platformu aracılığıyla paylaşılmaktadır. Findeks platformu ise bankaların bir araya gelerek oluşturduğu KKB’ye bağlı olarak internet üzerinden hizmet veren bir kuruluştur. Bu kuruluş, KKB’den aldığı puanları, belirli bir ücret karşılığında ilgili kişilerle paylaşmaktadır.

Kredi Risk Durumuna Göre Kredi Kullanabilme İhtimalleri 

Kredi notu dikkate alındığında kişilerin kredi kullanabilme ihtimalleri de değişmektedir. Bu anlamda bir kimsenin kredi notu ne kadar yüksekse gelir durumuna göre almak istediği krediyi kolaylıkla alabilecektir. Buna karşın kredi notu ne kadar düşük ise kredi alma ihtimali de bir o kadar düşüktür. Bu kısa açıklamadan sonra kredi notuna göre kredi alma ihtimallerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi Notu Risk Durumu Kredi Kullanma İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelir durumu yüksekse alabilir
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Bu tablo dikkate alındığında kredi notu düştükçe kredi ya da kredi kartı alma ihtimalinin de bir o kadar düştüğünü görebiliyoruz. Bununla birlikte, kimi zaman bankalar kredi notu düşük olan ya da kara listeye girmiş bulunanlara kredi imkanı sağlayabilmektedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar genellikle kişinin gelir durumuna bakmakta ve kredi notu düşük olan kişilerin aldığı krediyi geri ödeyebilecekleri yönünde bir kanaate varması halinde kredi sağlamaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu şekilde hizmet veren bankalar kredi verirken ya düşük limitli kredi vermekte ya da kefil istemektedir.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır?

Yukarıdaki tablo dikkate alındığında kredi notu 1-699 arasında olanlar en riskli; 700-1099 arasında olanlar ise orta riskli kabul edilmektedir. Bu grupta yer alan kişiler bankadan kredi alma ihtimalleri çok düşüktür. Çünkü bankalar, bu grupta yer alan kişileri aldıkları krediyi geri ödeme güçleri yok kabul etmekte ve bu nedenle riskli müşteri olarak değerlendirmektedir. Bu grupta yer alan kişiler ancak düşük limitli ve teminat (kefil, ipotek ya da rehin) göstererek kredi kullanabilmektedir. Buna karşın normal bir şekilde yani kefil ya da başka türlü teminat göstermeye gerek kalmadan yüksek limitli kredi kullanabilmek için kişinin sahip olması gereken en düşük kredi notu 1100 puan olmalıdır.

Kredi Notum Düşük İse Nasıl Kredi Kullanabilirim?

Kredi notunuz düşük ise kredi kullanabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek için de ödeme gücünüzün olduğunu ortaya koyan eylemlerde bulunmanız gerekiyor. Örneğin düşük limitli kredi kartı alıp kart harcamalarınızı zamanında ödemeniz halinde ya da banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermeniz ve zamanında hesapta para bulundurarak otomatik ödeme talimatınızı yerine getirmeniz durumunda veya banka hesabınıza düzenli olarak para yatırıp çekmeniz halinde kredi notunuz yükselebilecektir. Bunun dışında kredi notunu yükseltmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu bağlamda kredi notunu yükseltmenin diğer yöntemlerini öğrenmek için “Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 7 Farklı Yöntem” başlıklı yazımızı okumalısınız.

Kredi notu düşük olanlar için kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar düşük limitli kredi sağlamanın yanında düzenli gelir sahibi olunmasını ve kefil gösterilmesini isteyebilmektedir. Ancak ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar kredi notu düşük olanlara ya da kara listede bulunanlara uygun koşullarda kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bankalar Aktifbank ve Burgan Bank’tır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster