Kredi Masrafları Geri Alma

Ekran Alıaaaaaaantısı

Kredi masrafları tüketici bankadan kredi alırken banka tarafından talep edilen dosya masrafı, kredi tahsisi gibi isimler altında tüketiciden tahsil edilen ücretlerdir.

Bankaya ödenen kredi masrafları tüketici tarafından geri alınabilir. Geri ödeme için belirli şartları sağlamak gerekir. Kredi masraflarını geri almak için aşağıdaki sıralamayı izleyebilirsiniz.

  • Öncelikle yapmanız gereken kredi çektiğiniz bankanızın şubesine gitmektir. Bankanıza bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçenin içeriği kredi masraflarınızı geri almayı talep etmek olmalıdır. Bu dilekçe ile bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Bankanıza dilekçe ile başvuru yapmanız sonucunda banka tarafından size olumlu ya da olumsuz bir sonuç verilmektedir. Bu sonuç genellikle olumsuz olmaktadır.
  • Bankanıza yaptığınız başvuru işleminden sonuç alamama durumunda bankadan aldığınız kredi miktarına göre izleyeceğiniz yollar farklılık göstermektedir.

Eğer kredi masrafınız 2200 TL’nin az ise yapmanız gereken; bağlı olduğunuz ilçenin hakem heyetine giderek buradan başvuru yapmaktır.

Eğer kredi masrafınız 2200-3300 TL aralığında ise yapmanız gereken; bağlı olduğunuz ilin hakem heyetine giderek buradan başvuru yapmaktır.

Eğer kredi masrafınız 3300 TL’nin üzerinde ise yapmanız gereken tüketici mahkemesine giderek buradan başvurunuzu gerçekleştirmektedir.

Başvuru yapmanız gereken tüketici mahkemesi, bağlı olduğunuz bölgede bulunan yetkili tüketici mahkemesi olabilir ya da kredi aldığınız banka şubesinin olduğu bölgede bulunan yetkili tüketici mahkemesi olabilmektedir.

Tüketici olarak hakem heyetine başvurunuzu yapmanızın ardından hakem heyeti tarafından bir inceleme süreci başlatılır. Bu inceleme sürecinin sonucu olarak eğer tüketici haklı görülürse bankaya kredi masraflarının iade edilmesi için bildirim gönderilir. İlgili banka bu kararın ardından tebliği takip eden 15 gün içerisinde kredi alan tüketicinin kredi masraflarını tüketiciye ödeme zorunluluğu taşımaktadır. İlgili banka tüketiciye bu ödemeyi yapmaz ise tüketici icra takibi başlatma hakkına sahiptir.

a

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın