Kredi Notu Nasıl Hesaplanır? Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

kredi-notu-hesaplama

Nasıl Hesaplanır? Etkili Olan Faktörler Nelerdir? : Kredi almak ya da kredi kartı başvurusu yapmak isteyenler kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim, kredi puanı kaç olmalı sorularını sormaktadır. Peki kredi notu nasıl hesaplanıyor, kredi notunun hesaplanmasında neler etkili bakalım.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu, bankacılık ürünlerinden faydalanmak isteyen kişiler için hazırlanmış olan ve finansal bir karne niteliği olan puanlama sistemidir. Kredi notunuz iyiyse eğer, bankalara yaptığınız bankacılık ürünü başvurularından olumlu sonuç alma şansınız son derece yüksek olmaktadır.

Tam tersi olarak düşük bir kredi notuna sahip olduğunuzda bankalar başvurularda olumsuz bir tavır izlemektedir. Peki, herkesin merak ettiği bir soru olan kredi notu nasıl hesaplanıyor? Kredi notu, kendine özgü bir algoritma ile hesaplanmaktadır. 1 ile 1900 sayıları aralığında bir puan sistemi olan kredi notu, 1900’e doğru yaklaştıkça maksimum seviyeye ilerlemektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notuna etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır;

-%30 oranında bireysel kredi ve kart ödemeleri

-%25 oranında mevcut hesap ve borçluluk durumu

-%20 yeni kredi ihtiyacı

-%15 oranında kredi kullanımlarının yoğunluğu

-%10 diğer faktörler

Kredi notuna en yoğun olarak %30’luk oranda kredi ve kredi kart ödemelerine ait performans etki etmektedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerini zamanında yapmayan kişiler, kredi notu açısından önemli bir puan düşüşüne neden olmaktadır.

Kredi Notu Puan Aralıkları Nelerdir?

Kredi notu, 1 ile 1900 rakamları arasında değişebilmektedir. 1 ile 500 arasındaki not durumu en kritik seviye olup, bu not aralığına kredi çıkabilme ihtimali oldukça zayıftır.

500 ile 800 arasındaki not puanı da düşük bir puan olup, ancak verilecek olan teminatlar ile kredi kullanma durumu söz konusu olabilmektedir.

800 ile 1100 arasındaki puan notunda risk daha düşüktür ve güvenin sağlanması gerekmektedir.

1100 ile 1400 arasında puanlarda risk durumu en aza inmektedir.

1400 ve üzeri puanı olan kişilerin ise finansal geçmişleri son derece başarılı olup, bankalar bu not aralığına sahip kişilere kredi kullandırma konusunda son derece olumlu yaklaşmaktadır.

Kredi notu kaç olmalı sorusuna bakacak olursak, kredi notunuz riskli gruba girmiyorsa yani düşük değilse kredi almaya uygun olursunuz. Örneğin 1100-1400 puan aralığı kredi almaya uygundur. Kredi almanıza başka engel bulunmuyorsa kredi başvurunuz onaylanabilir.

Kredi notu bankacılık işlemlerinde oldukça önemli bir puandır. Düşük olan kredi notu kredi almak istediğinizde ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda karşınıza bir engel olarak çıkabilir. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu, kredi taksitlerinizi zamanında ödeyin ve kredi notunuzun düşmesine neden olmayın.Kredi notunuz düşükse kredi notu yükseltme taktikleri ile puanınızı yükseltebilirsiniz.

Banka Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yükseltirim? Teknikleri Neler? yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın