Kredi Notu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kredi-Notum

Kredi notu sizin tüm finansal geçmişinizi ifade eden bir kavramdır ve ne için kullanıldığı da yine sizin bankacılık işlemleriniz için önem taşımaktadır. Kredi notu geçmişten bugüne kadar sizin tüm finansal geçmişinizin ortak bir yerde yani bir kuruluşta toplanarak pek çok verileri kullanılarak ayrıntılı bir biçimde incelenmesidir. Bu incelemenin sonucunda oluşturulan puanlama sisteminin adına “kredi notu” denilmektedir. Analizler sonucunda elde edilen bu puanlama, analizlerin yapıldığı bu kuruluşa üye olan firmalar, bankalar olabileceği gibi bireysel müşterilere de verilmektedir, ancak bu puanlama işlemi için de belirli bir miktar ücret ödenmektedir. Türkiye’de sizin finansal geçmişinizin incelendiği ortak kuruluşu KKB ismi verilen kuruluştur. Türkiye’de bazı finans kuruluşları kredi notu hesaplama işlemi için kendi puanlama sistemlerini oluşturmuşlardır. Ancak bu finans kuruluşları müşterileri hakkında daha geniş kapsamlı olarak verilere ulaşamamaktadırlar. Dolayısı ile de KKB’ye üye olmak zorunda kalmaktadırlar. Ayrıca diğer ülkeler de Türkiye’de kullanılan kredi notu puanlamasına benzer kredi notu sistemleri kullanmaktadırlar. Bu sistemler bireysel müşterilere kredi notu verebiliyor. Diğer bir yandan büyük çaplı bu sistemler büyük şirketlere hatta devletlere bile kredi notu veriyor. Bu kuruluşlar da uluslararası not veren kuruluşlar olarak yer alıyor.

Kredi Notunu Türkiye Belirleyen Tek Kuruluş Findeks (KKB)

Türkiye’de KKB’nin findeks’i kurmasıyla kredi notunun oluşturulmasında yetkili olacak tek nokta kurulmuş oldu. Yani ülkemizde kredi notunu belirleyen bir tek kuruluş vardır, o da findeks’ tir. Bu durumun nedeni ise kredi notunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi için gerekli olan tüm verilerin Findeks’te yer almasıdır. Peki neden Findeks’te bu kadar veri bulunuyor diye soracak olursanız KKB’yi 9 banka birlikte kurmuştur ve Türkiye’de aktif olarak hizmet veren bütün finansal kuruluşlar üye oldukları için verileri Findeks’le paylaşmaktadır. Bu nedenle de Findeks’te kredi notunun kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi için geniş bir veri bulunmaktadır.

Finansal Kuruluşlar Kredi Değerlendirmesinde Farklılık Gösterebilir

Finansal kuruluşlar tarafından kredi verilme durumu olduğunda bu duruma etki edebilecek her nokta analiz edilmektedir. Bu nedenle en önemli ölçüt kredi notudur, ancak yine de her bankanın değerlendirmesi farklılık gösterebilmektedir. Kredi alınmak istenen banka ile çalışmayla ilgili bir ilişkiniz söz konusu ise kredi notunun büyük etkisi olduğu söylenebilir. Bazı aksamlar, ödeme gecikmeleri gibi durumlarda diğer bankalarda bu nedenle müşteriye olumsuz bakabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın