Kredi Notum Sıfır Nasıl Kredi ya da Kredi Kartı Alabilirim?

Kredi Notum Sıfır Nasıl Kredi ya da Kredi Kartı Alabilirim: Kredi notu, kredi ya da kredi kartı başvurularında bankanın dikkat ettiği en önemli kriterin başında gelmektedir. Bir çok kişinin banka kredi ya da kredi kartı başvurularının sırf kredi notu düşüklüğü nedeniyle reddedildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Ancak son zamanlarda bir de kredi notu sıfır ya da kredi notu hesaplanmadı şeklinde gerekçelerle kredi ya da kredi kartı başvurularının reddedildiğini duymaya başladık.

Bu yazımızda kredi notu sıfır kavramının ne anlama geldiğini, kredi notu sıfırsa ne yapmak gerektiği gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi Notu Sıfır Nedir?  

Kredi notu sıfır ne anlama gelmektedir şeklinde soruları görmüşsünüzdür. Kredi notu sıfır, bir kimsenin bankalarla daha önceden bireysel kredi, kredi kartı, vadeli mevduat hesabı veya mevduat hesabı açmak gibi bir bankacılık işleminde bulunmadığı ve bu nedenle kişinin kredi notunun hesaplanmadığı ifade edilmektedir.

Kredi notu, bir kimsenin gelir durumu, daha önceden aldığı kredileri ödeme alışkanlığı, kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödeyemediği, kredi borçlarından dolayı icralık olup olmadığı, kefillik durumu gibi kredi ödeme gücünü gösteren kriterlerin ve banka ile olan tüm ilişkilerinizin bir arada değerlendirildiği puandır. Bu puan ne kadar yüksekse kredi alma imkanınız da o kadar geniştir. Buna karşın bu puan ne kadar düşükse kredi alma imkanınız da bir o kadar düşüktür. Kredi notuna dair yaptığımız bu açıklamadan anlayacağınız üzere, banka ile herhangi bir kredi ilişkisi olmayan ya da düzenli bankacılık işlemi yapmayan kişilerin kredi notunu değerlendirecek kriter olmayacağı için kredi notu da hesaplanamayacak ve kredi notu sıfır şeklinde sonuç ortaya çıkacaktır.

Hangi Hallerde Kredi Notu Sıfır Çıkar?

Kredi notunun sıfır olması yani kredi notunun henüz oluşmamış olması genellikle şu durumlarda ortaya çıkmaktadır:

 • Bankalara kredi başvurusu yaptığınız zamana kadar bankalarla herhangi bir iş yapmamış olmanız
 • Daha önceden kredi ya da kredi kartı kullanmamış olmanız.

Kredi Notu Sıfır Çıkarsa Ne Olur?

Kredi notunun sıfır çıkmasının sonucu bankanın sizin risk durumunuz hakkında bilgi edinememesi ve dolayısıyla kredi ya da kredi kartı vermemesi anlamına gelmektedir. Ekonomik durumunuz iyi olsa bile banka, sistem üzerinden kredi risk durumunuzu tespit edemediği için sizin alacağınız krediyi ya da kredi borcunu ödeyip ödeyemeyeceğiniz yönünde kesin kanaat edinememektedir. Dolayısıyla banka kredi vererek risk almak yerine kredi vermeyerek risk almamayı tercih etmektedir.

Kredi Notu Sıfırsa Bu Notu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi notu sıfır çıkarsa yapmanız gereken kredi notunuzun hesaplanmasını sağlayacak bankacılık işlemleri yapmanız gerekmektedir. Özellikle ödeme gücünüzü gösteren işlemler yapmanız kredi notunuzun hesaplanması için son derece pratik çözüm olacaktır. Bu bağlamda kredi notunuzun hesaplanması için atacağınız bazı pratik adımları şöyle sıralayabiliriz:

 • Düşük limitli bir kredi kartı edinin. Kredi kartı borcunuzu zamanında ve tam olarak ödemeniz halinde, banka nezdinde borcuna sadık ve ödeme gücü yerinde müşteri görüntüsü kazanacağınız için kredi notunuz da yükselecektir. Özellikle kredi kartınızın limitinin tamamını değil de bir kısmını kullanırsanız, banka harcamalarınızı nakit olarak yaptığınızı değerlendirecek ve ödeme gücü bulunan kişi olarak kabul ederek yüksek bir kredi notuna sahip olmanızı sağlayabilecektir.
 • Düşük miktarlı ihtiyaç kredisi kullanın: Kredi notu sıfır olana kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ancak bunlar hoş geldiniz kredisi adı altında düşük limitli kredi vermektedir. Krediyi zamanında ve tam olarak öderseniz kredi notunuz da hızlı bir şekilde yükselecektir.
 • Mevduat hesabı açın: Vadeli ya da vadesiz olarak açacağınız bir hesaba düzenli olarak para giriş çıkışı yaparsanız, aktif olarak kullanılan bu hesap sayesinde kredi notunuz da yükselecektir.
 • Otomatik ödeme talimatı verin: Vadeli ya da vadesiz olarak açacağınız hesabınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verir ve bu hesap üzerinden ödemelerinizi zamanında yaparsanız, bu durum kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltecektir.

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi veya Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notu sıfır olanlar özellikle acil kredi ya da kredi kartı talepleri halinde, 0 KKB’ye kredi veren bankalar, kredi notum sıfır (0) nasıl kredi çekebilirim gibi soruların cevabın araştırmaktadır. Bankalar arasında artan rekabetle birlikte kredi notu sıfır olanlara kredi ya da kredi kartı veren bankalar ortaya çıkmıştır.

Kredi notu hesaplanmadı durumunda olan yani kredi notu sıfır olan kişilere kredi ya da kredi kartı veren bankaların en dikkat çeken özelliği, sağlanan kredinin miktarının düşük limitli olmasıdır. Bu bağlamda kredi notu sıfır olanlara kredi ve kredi kartı veren bankaları şöyle gösterebiliriz:

Banka Adı Kredi Türü Gelir Belgesi Kefil Kredi Miktarı Kredi Vadesi
Burgan Bank İhtiyaç kredisi İsteyebilir İsteyebilir 5000 TL’ye kadar 48 Ay
Akbank
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
İhtiyaç kredisi için istiyor. Kredi kartı için istemiyor. İsteyebilir 10000 TL’ye kadar 48 Ay
ING Bank
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
Her ikisi için de istiyor İstemiyor 5000 TL’ye kadar 48 Ay
Halk Bank
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
İstemiyor İstemiyor 5000 TL’ye kadar 10 Ay
Finansbank (Enpara.com)
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
İsteyebilir İstemiyor 10000 TL’ye kadar 48 Ay
Aktifbank
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
İsteyebilir İstemiyor 10000 TL’ye kadar 48 Ay
Odeabank
 • İhtiyaç kredisi
 • Kredi kartı
İsteyebilir İstemiyor 10000 TL’ye kadar 48 Ay

Bu gösterdiğimiz bankalar dışında da kredi notu sıfır olanlara kredi veren bankalar kefil ya da ipotek gibi teminat gösterme karşılığında kredi verebilmektedir. Yine düzenli geliri olanlar, bunu belgelemeleri halinde bankalardan kredi alabilecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın