Kredi Notunu Düşüren 10 Neden

kredi-notu

Kredi notu düşmesine neden olan faktörler bulunmaktadır. Kredi puanını düşüren nedenleri yazımızda açıkladık. Ayrıca kredi notu kaç olmalı ki bankadan kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde kredi puanı sizin için sorun çıkarmasın açıkladık. İşte kredi notu neden düşer sorusuna  farklı cevap.

1- Kredi Kartı Ödeme Düzeni

Kredi kartı limiti, kredi kartı dönemsel kredi kartı borcu hangi tutarda olursa olsun kredi kartı borçlarınızın ödeme düzeni kredi notunuzu etkileyecektir. Kredi kartı ile yaptığınız harcamalardan sonra oluşan kredi kartı dönem borcunuz ne kadar olursa olsun zamanında yani son ödeme tarihinden önce borç ödemesini yapmazsanız ya da borcunuzu hiç ödemezseniz kredi notunuz bu durumdan etkilenir ve kredi notunuz düşer.

Kredi kartı ödemelerinin düzenli, zamanında ve tutarında yapılması kredi notunun yükselmesi konusunda yardımcı olur. Ancak borçların düzensiz ödenmesi, son ödeme tarihinin geçmesi kredi notunu düşür.

2- Kredi Borcu Ödeme Düzeni

Bankadan aldığınız ihtiyaç kredisi, ev kredisi, taşıt kredisi gibi farklı kredileri bankaya belirli bir ödeme planına göre borç ödemesini yapmanız gereklidir. Bu borçların ödeme düzeni de kredi notunu etkilemektedir.

Kredi taksitlerinin ödemeleri bazen yüksek tutarda olabilir. Çektiğiniz kredinin tutarına ve vade seçeneğine göre kredi taksitlerinizin de tutarı değişebilir. Ancak kredi borcunuz ne kadar olursa olsun yine kredi borçlarınızı düzenli olarak bankaya ödemelisiniz.

Zamanında ve aksatılmadan yapılan kredi borcu ödeme işlemi kredi notunun yükselmesine yardımcı olur. Ancak kredi borcu ödenmezse ya da kredi borcu ödemesi geciktirilirse kredi notu düşer.

3- Gecikmeye Düşen Bankadaki Hesap Sayısı

Kredi kartı dönem borcunun üst üste üç dönem boyunca ödenmemiş olması ve gecikmeye düşen kredi hesabı kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bankada bulunan bir hesabınız ya da birden fazla hesabınız gecikmeye düşerse kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Kredi kartı borçlarının üç dönem üst üste ödenmemiş olmaması için arada ödeme yapmanızda, mümkünse ödemelerinizin tamamını yapmanızda fayda vardır.

4- Borç ve Kredi Limit Oranı Dengesi

Kredi limiti, bankadan alacağınız kredi kartı ya da nakit avans kullanımı gibi tüm kredi ürünleri için geçerli olan bir kavramdır. Borç ve limit oranı kredi notunu etkilemektedir.

Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak kredi kartı limitlerinizin toplamı 4.000 TL olsun. Bu toplam kredi kartı limitinin tamamını kullanırsanız kredi performansınız bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Ayrıca tamamını değil büyük bir kısmını da kullanmış olsanız yine bu durum kredi notunun düşmesine neden olabilir.

5- Bankaların Krediye Red Cevabı Vermesi

Bankadan kredi almak için başvuru yaptınız ve başvurunuz onaylandı. Kredinizi kullandınız. Sonrasında tekrar kredi almaya karar verdiniz. Bir başka bankaya kredi almak için başvuru yaptınız, bu bankada kredi başvurunuzu onayladı ve krediyi çektiniz.

Sonra farklı bir bankaya gittiniz ve bu bankada kredi başvurunuza onay vermedi, red cevabı aldınız. Ancak kredi almak istediğiniz için başka bir bankaya gittiniz ancak bu banka da kredi başvurusuna red cevabı verdi. Bu durumda da kredi notunuz düşer.

6- İlk Kredi Açılışı ve Yeni Kredi Açılışı

Bankadan aldığınız ilk kredi kartı ya da bankada açtırmış olduğunuz kredili mevduat hesabı dahil olarak düşünülerek banka size kredi limiti tahsil etmektedir. Bu limit kredi açılışı demektedir. Yeni kredi açılışı kredi notunun düşmesine neden olabilir. Bankalar borçların ödeme düzeni konusunda bir bilgiye sahip olmadığı için bu durum kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Ancak burada şöyle bir bilgi verelim. Bankadan kredi aldınız diyelim. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde 9 – 10 ay boyunca yaptınız. Bu durumda düşük olan kredi notu, sizin borçlarınızı düzenli ödemeniz nedeniyle yükselecektir.

Kredi açılışı ifadesinden yalnızca ihtiyaç kredisi ya da ev kredisi gibi yalnızca kredi ürünlerini düşünmeyin. Bankadan ilk kez kredi kartı alıyorsanız, kredili mevduat hesabını ilk kez açtırmanız ve size tahsil edilmiş olan limit, kredi açılışı demektedir.

7- Bankalara Olan Borçlar

Bankalar olan borç tutarları ve bu borçların toplamı kredi notu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Eğer bankalara olan borcunuz fazla ise bu durum kredi notunun düşmesine neden olur.

Bankalara olabilecek borçlar;

-Kredi kartı borcu,

-Kredili Mevduat Hesabı,

-Kredi taksitleri gibi pek çok kredi ürünün kullanılması bankaya borç meydana getirebilir. Bu borçlar zamanında ve tutarında ödenmezse kredi notunuz düşer.

8- Ödeme Geçmişinin Olumsuz Olması

Kredi notu nelerden etkilenir diye baktığımızda kısaca şu anda aktif durumda olan ya da son 5 yıl içerisindeki kapanmış kredi kullanımınızla ilgili olan ödeme geçmişi kredi notunu etkilemektedir. Eğer kanuni takip durumunu yaşadıysanız bu durum sizi olumsuz etkileyecektir.

Kredi kartı borcunun üst üste üç dönem ödenmemesinin olumsuz bir durum olduğunu unutmayın. Eğer bu borçlarınızı ödememeye devam ederseniz ve borçlarınızı geciktirirseniz kanuni takip başlatılabilir.

Kanuni takip yaşamanızın ardından borçlarınızı ödemeye karar verdiniz diyelim ve borçlarınızı ödediniz diyelim. Bu durumda ödeme geçmişiniz incelenirken kanuni takip yine de görülecektir.

Kanuni takip yaşayanlar finansal kuruluşların incelemelerinde güvensiz olarak değerlendirilmektedir. Kanuni takip 5 yıl süre boyunca risk raporunda görünür. kanuni takip kredi notunun düşmesinde etkili olan bir durumdur.

9- Finansal Kuruluşların Yaptığı Bildirimler

Finansal kuruluşlarda  bulunan mevcut borç bilgisi, varlık durumunuz, kredi limitindeki değişiklikler gibi bir çok bilgi Kredi Kayıt Bürosu yani KKB’ye bildirilmektedir. Bu bildirimler kredi notunu etkileyen faktörlerdendir.

Eğer mevcut borçlar, kredi limitinde yaşanan değişiklikler olumsuzluk içeriyorsa bu durum kredi notunuzun düşmesine neden olur. Ancak yapacağınız borç ödemeleri de düşük kredi notunun yükselmesine yardımcı olmaktadır.

10- Kredili Mevduat Hesabı Borçları

Kredi mevduat hesabına olan borçlar ödenmezse ya da geciktirilirse kredi notu düşecektir. Bankalar;

Ek hesap,

Kurtaran hesap,

Ay sonu hesabı,

Artı para hesabı,

Ek para hesap türleri sunabiliyor. Adınıza açılan bu hesaplar için oluşan borçlarınızı ödemezseniz kredi notunuz düşecektir.

Kredi Notunuzun Düşmemesi İçin

Kredi notunun düşmesinde etkili pek çok farklı faktör olabilir. Ancak siz borçlarınızı zamanında ve tutarında ödemelisiniz. Bu durumda kredi notunuzun yükselmesine de yardımcı olacaktır. Ancak ödenmeyen borçlar, geciktirilen borçlar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Gelirinizle giderleriniz arasında borç dengesini sağlayın. Bankalara olan borçlarınızı geciktirmeden ödeyin.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Bir Örnekler

Kiracı olarak kira ödemelerini senetle yapıyor olabilirsiniz. Bu senetlerde bankanın senetleri ise yani siz kira ödemelerini bankaya yapıp senetlerinizi alıyor olabilirsiniz. Eğer siz kira ödemenizi geciktirir ya da ödemeyi yapmazsanız senedin vadesi geçebilir. Senetler bankada bulunduğu için bu durum kredi notunu etkiler. Ödenmeyen bu durum Findeks’e iletildiğinde bu durum kredi notunun düşmesine neden olur.

Esnaf olarak çek kullanıyorsanız, kullandığınız çeklerin vadesi geldiğinde ödemesini yapmalısınız. Eğer borçlarınızın ödemesini yapmazsanız Findeks’e iletilen bu bilgi nedeniyle kredi notunuz düşecektir.

Kredi borcu ödemenizin tarihini geciktirdiğinizde kredi notunuz düşecektir. Kredi notu yükseltme taktikleri arayışına girmemek için borçlarınızı geciktirmeden ödeyin.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalara yapacağınız kredi kartı başvurusu ya da kredi başvurusu işlemlerinizin red cevabı almaması için kredi puanı kaç olmalı diyorsanız, kredi puanının en az 1500 olması yararınıza olacaktır. 1500 ve daha üzerindeki kredi puanı başvurularınızda kredi notu engeli yaşamamanız için kolaylık sağlayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın