Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 7 Farklı Yöntem

Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 7 Farklı Yöntem: Kredi ya da kredi kartı kullanımı son yıllarda büyük bir artış gösterdi. Bunun bir çok nedeni olmakla birlikte asıl neden bankadan toplu olarak alınan kredinin belirli bir süre içinde taksitler halinde ödenerek kişiye fazla yük olmamasıdır. Bu sayede insanlar ev ya da araba sahibi olmanın yanında günlük olarak ortaya çıkan acil para ihtiyacını da karşılayabilmektedir. Ancak bankalar kredi vermeden önce kişi hakkında aldığı krediyi ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bir kanaate varmalıdır. Bu kanaat için dikkate alınan en önemli kriter de kredi notudur. Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulan kredi notu bilgileri kişinin bankalar nezdindeki risk durumunu göstermektedir. Bu nedenle bir banka kredi notu düşük olan kişilere kredi vermemeyi ya da çok ağır koşullarda kredi vermeyi tercih etmektedir. O halde kredi notu düşük olanların kredi alabilmeleri için kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bu yazımızda kredi notunu yükseltmek için uygulayabileceğiniz 7 yöntemi sıralayacağız. Ancak konuya geçmeden önde kredi notu nedir ve kredi notunun kredi almadaki öneminin ne olduğu konularına değinmemiz yerinde olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişinin bankalar ve finans kurumları nezdindeki güvenilirlik ve risk durumunu gösteren puanlama sistemidir. Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından tutulan bu puanlama sistemi sayesinde bir bankadan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunan kişinin kredi borçlarını zamanında ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bankaya kanaat oluşturacak bilgi verilmektedir. Çünkü kredi notu (puanı) belirlenirken kişinin gelir durumu, daha önceden kullandığı kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödeyemediği, kaç tane kredi kartı olduğu, ne kadar kredi borcu bulunduğu şeklindeki bilgiler bir arada değerlendirilip bir puan verilmektedir. Özellikle kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen ve bu nedenle hakkında yasal takip başlatılan kişiler kara listeye alınmakta, kredi sicili bozulmakta ve bu kişiler bankalar nezdinde riskli müşteri kabul edilerek kredi notu düşürülmektedir.

Kredi notu düşük olanlar için toplumda farklı farklı ifadeler de kullanılmaktadır. Özellikle kırmızı kalem yiyen biri kredi alabilir mi şeklinde sorulan soru aslında kredi notu düşük olan biri kredi alabilir mi anlamına gelmektedir. Benzer şekilde kara listeye girmek ve kredi sicili bozulmak da kredi notunun düşmesi anlamındadır.

Kredi notu puanı 0-1900 puan arasındadır. Bu puan aralığına göre kredi notunun anlamlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 0-500 puan: En riskli
  • 501-800 puan: Orta riskli
  • 801-1100 puan: Az riskli
  • 1101-1400: İyi
  • 1401 ve 1900: Çok iyi

Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Kredi notunun düşmesi demek kişinin bankalar nezdindeki güvenilirliğinin azalması ve risk durumunun artması anlamına gelmektedir. Yani kredi notunun düşmesi durumunda bankalar kişiyi riskli kabul etmektedir. Bu durumun en önemli sonucu ise kredi notu düşük olan kişilere kredi verilmemesidir. Çünkü banka için önemli olan verdiği krediyi zamanında ve düzenli olarak alabilmesidir. Banka verdiği krediyi alamayacak ya da yasal takip yolları ile bu parayı alabilecekse, bu krediyi vermemeyi tercih edecektir. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması gerekiyor ki bankadan kredi alınabilsin. Kredi notunun yüksek olması sadece kredi çekecek kişi için değil, kefil için de önemlidir. Zira kefil olarak gösterilecek kişinin de kredi notunun yüksek olması gerekiyor.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Dikkate Alabileceğiniz 7 Yöntem 

Kredi notunun bankalar nezdindeki önemini açıkladık. Kredi notunun madem ki kredi almadaki önemi büyük, o halde özellikle kredi notu düşük olanların kredi notunu yükseltmeleri gerekiyor. Bu anlamda kredi notumu nasıl yükseltebilir diye araştıranlara 7 öneri sunuyoruz:

1-Bankalara ve Finans Kuruluşlarına Olan Borçlarınızın Tamamını Ödeyin

Kredi notunun düşmesinin en önemli nedeni borçlarınızın ödenmemesi ya da zamanında ödenmemesidir. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, öncelikle ekonomik gücünüzün olduğunu ispatlamanız lazım. Bunun yolu da mevcut borçlarınızın tamamını ödemenizden geçiyor. Mevcut borçlarınızı ödemeniz durumunda bankalar sizin ödeme gücünüzün olduğu kanaatini uyandırabilirsiniz. Ödenmeyen borcun yasal takip sürecinde olup olmamasının bir önemi yoktur. Hem yasal takip sürecindeki borçlarınızı hem de henüz yasal takibe düşmemiş ama gecikmiş borçlarınızı da ödeyebilirsiniz.

2-Ödemelerinizi Zamanında Yapın 

Kredi kartı ya da kredi taksitlerinizi zamanında ödemeniz bankalar nezdinde borcuna sadık müşteri görünümünü kazanmanızı sağlayacaktır. Bu durumda bankalar, bu kişiye kredi verdiğimizde, krediyi zamanında ödeyebilir intibaını uyandırabilirsiniz. Özellikle kredi kartı kullanan kişiler aylık ödeyebilecekleri kadar kredi kartı harcaması yapar ve kredi kartı ekstresi borcunu da zamanında tam olarak ödeyebilirse, bu davranış kredi notunun yükselmesi neticesini doğuracaktır.

3-Banka Hesaplarınızı Aktif Kullanın 

Kredi ödeme gücünüzü gösteren önemli kriterlerden biri de banka mevduat hesaplarınızın hareketli olmasıdır. Mevduat hesabınızın vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı olmasının bir önemi yoktur. Önemli olan banka hesabınızda para giriş çıkışı olmasıdır. Özellikle banka hesabına düzenli olarak para yatırılması ve mevduat hesabınızda nakit para bulundurmanız halinde banka sizin ödeme gücünüz olduğu kanaatine ulaşabilir.

4- Mevduat Artışı Yapın 

Ödeme gücünüzün en önemli göstergesi, birikim veya yatırım yapabiliyor olmanızdır. Günlük harcamalarınız dışında yatırım veya birikim için para arttırabilen kişinin ödeme gücünün de olduğu sonucuna varılabilir.  Zira bankada mevdut bulundurmak ödeme gücüm var ve kalan parayı da burada tutabiliyorum manasını taşıyabilmektedir. Bu nedenlerle banka nezdindeki hesaplarınızı aktif tutarak mevduat artışı sağlamaya gayret etmelisiniz. Bu anlamda vadeli mevduat hesabı açarak birikimlerinizi burada tutabilir ya da vadesiz mevduat hesabına para yatırarak burada nakit bulundurabilirsiniz.

5-Kredi Kartınızın Limitini Arttırın

Kredi kartı limit arttırımı kredi kartı kullanma ve kredi kartı borcunu düzenli ödeme alışkanlığı ile ilgilidir. Bir kimse kredi kartını yoğun bir şekilde kullanıyor ve ödemelerini de zamanında ödemeyi huy edinmişse bankalar bu kişinin daha yüksek limitli kredi kartı borcunu da ödeyebileceğini değerlendirir. Bu durumda siz kredi kartı limit arttırımında bulunmasanız dahi banka bunu teklif edebilecektir. Ancak banka böyle bir teklifte bulunmasa bile siz müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limit arttırımı talebinde bulunabilirsiniz. Her iki halde de sizin kredi kartı kullanımınız incelenerek düzenli ödemeler görüleceği için bu durumda kredi notunuzda artış söz konuusu olabilecektir.

6-Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunuzu Yükseltir

Abonelik esasına dayalı olarak faydalanılan elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz gibi hizmetlere dair faturaların düzenli olarak ödeniyor olması da ödeme gücünüzün göstergesi sayılabilir. Benzer şekilde bir başka bankaya olan kredi taksitlerinizin ya da kredi kartı ödemelerinizin otomatik ödeme talimatıyla gerçekleşmesi borcunuzu zamanında ödeyebiliyor olduğunuzu gösterir. Ayrıca otomatik ödeme talimatının gerçekleşmesi için banka hesabında nakit bulundurmanız gerektiğinden bankalar otomatik ödeme talimatı sayesinde hem borcunuzu zamanında ödeyebildiğiniz hem de hesabınızda nakit para bulundurduğunuz için de ödeme gücünüz olduğu neticesine varabilecektir. Böylece kredi notunuzda da yükselme meydana gelecektir.

7-Kredi Kartı Sayısını Çok Tutmayın ya da Hepsini Aktif Kullanın

Kredi kartınızın çok olması sizin bankalar nezdinde güçlü olduğunuzu değil aksine riskli müşteri olduğunuzu gösterebilir. Hele ki birden fazla kredi kartınız var ve bunlardan sadece bazılarını aktif olarak kullanıyor diğerlerini kullanmıyorsanız, bu durum kredi kartlarınızdan yapacağınız harcamaları karşılayamıyorsunuz görüntüsü oluşturabilir. Dolayısıyla kredi kartı sayısının çok olması kredi notunuzun yükselmesine değil aksine düşmesine neden olacaktır. Kredi kartınız birden fazla ise hepsini aktif olarak kullanıp ödemelerini de zamanında yapmalısınız. Ya da kredi kartı sayısını mümkünse teke düşürmeli ya da en fazla 3 tane kredi kartı kullanmalısınız. Tabi ki kredi kartlarının limitinin de gelirinizle orantılı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster