Kredi Ödenmezse Ne Zaman İcralık Olur?

kredi borcu ne zaman icralık olur

Kredi Ödenmezse Ne Zaman İcralık Olur? : kredi kaç ay ödenmezse icralık olurbanka kredi kaç ay ödenmezse icralık olur sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Kredi borcunun taksitini ödeyeceğiniz tarihi geçirmeniz halinde bu geciktirme süresini uzatırsanız o zaman hukuki süreç başlar. İşte Kredi Ödenmezse Ne Zaman İcralık Olur sorunuzun cevabı yazımzıda.

Bankaların kullandırdığı krediler, doğru ve bilinçli şekilde kullanıldığında son derece faydalı olurken, bilinçsiz ve yanlış şekilde kullanıldığında ise oldukça olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Bankalardan kredi kullanımı konusunda oldukça fazla talebin olduğu ülkemizde, bazı durumlarda da maddi sorunların oluşmasından kaynaklı olarak kredi ödemelerinde problemler yaşanabilmektedir. Bankalar, kullandırdığı kredi konusunda gerek yasal çerçeveler gerekse de uyguladığı ipotekler ile kendini güvence altına almaktadır. Ödemelerin yapılmaması durumunda yasal süreçte haciz işlemleri uygulanabilmektedir. İpotekli olarak verilen kredilerde ise gayrimenkule el konulabilmektedir.

Krediyi Ödemezsem Hemen İcra Gelir Mi?

Kredi kullananlar, ödeme yapamadığı zamanlarda oldukça korku yaşamakta ve icralık olma endişesi duymaktadır. Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur? Sorusunu yoğun olarak soran kullanıcılar için gerekli bilgileri derledik. Öncelikle, şunu söylemekte fayda var; bir ay kredinizi geciktirdiniz diye hemen icra gelme durumu olmamaktadır. Kredinizin bir taksitini geciktirmiş olmanız sizi hemen icralık yapmaz. Ancak kredi taksitinin gecikme süresi uzarsa o zaman sizin için sıkıntılı bir dönem başlar.

Krediyi Ödemezsem Ne Zaman İhbarname Gelir?

Kredi ödemelerinizi 55 gün geciktirdiğinizde, adresinize gönderilmektedir. PTT aracılığıyla gelen ihbarnamede ödeme yapmanız gerektiği vurgusu yapılmaktadır.

55 günlük gecikme sürecinden sonra ödeme yapmamaya devam edildiği sürece ise 90. günden itibaren yasal işlem uygulanmaktadır. Yasal işlemlerde avukatlarda devreye girmekte ve masrafları da kredi kullanıcılarına yansıtılmaktadır. 90 günlük gecikmesi olan kişilere bazı zamanlarda bankalar ek sürede tanımaktadır. Ek süre sonucunda da ödeme yapılmaması durumunda gerekli işlemler yapılmaktadır. Kredi ödemenizi yapmak istiyor fakat tutarı ödemekte zorluk çekiyorsanız eğer, bankaya yapılandırma talebinde bulundurabilir ve tutarlarınızın düşmesini de sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Eğer ödenmeyen kredi kartı borcu nedeniyle icralık olursanız, hukuki süreç başlarsa bu durum sizi zor bir duruma düşürecektir. Bu nedenle kredi kartı harcamalarınızı dikkatli yapmanız yarınıza olacaktır. Gelirinize göre harcamalarınızı yaparsanız ödeme zamanı geldiğinde borcun altında ezilmezsiniz.

Ayrıca ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları kredi notunu etkilemektedir. Aldığınız kredileri bankaya zamanında ve taksit tutarında ödemezseniz bu sizin bankacılık işlemlerinizde iyi bir performans sergilemenizi engeller. Bu durumda da bankalar kredi notu iyi olmayan kişilere ya kredi vermiyor ya da kefil, ipotek gibi şartlar arıyor. Siz siz olun kredi kartını gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmayın.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın