Kredi Onaylandı Ama Kredim Ne Zaman Hesaba Geçer?

Konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi alırken düşünülen temel sorulardan biri de onaylanan kredinin ne zaman hesaba geçeceği sorusudur. Gerçekten acil bir ihtiyacı gidermek ya da ev, araba gibi bir eşya satın alırken kullanmak amacıyla aldığınız kredinin hızlı bir şekilde hesabınıza aktarılması, finansal planlarınız için çok önemlidir. 

Bu yazımızda kredi türlerine göre hangi kredinin ne zaman hesaba geçeceği sorusuna yanıt vereceğiz. 

İhtiyaç Kredisi Kaç Günde Hesaba Geçer?

Bankalardan en çok kullanılan kredi türlerinden biri de ihtiyaç kredisidir. Bankalar ihtiyaç kredisi adı altında, bayram kredisi, yılbaşı kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi gibi sayısını çoğaltabileceğimiz bir çok kredi vermektedir. Günümüzde ihtiyaç kredisine başvuru yapmak da çok kolay hale gelmiştir. Bugün bir sms ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanız mümkündür. Hatta bankanın internet sitesine giriş yaparak dolduracağınız form ile anında kredi başvurusu yapmanız olanaklı hale gelmiştir. Üstelik kredi sonucu 5 dakika gibi kısa bir süre içinde cep telefonunuza mesaj olarak bildirilmektedir. Eğer bankaların aradığı temel şartları sağlamanız halinde krediniz hemen onaylanmaktadır. Bu bağlamda kredi almak için kredi notu yüksek olmalı, kredi sicili bozuk olmamalı ve kredi borcunu ödeyebilecek gelir olmalıdır. Bu kriterler krediye kefil olacak kişi için de aranmaktadır.

Kredi onaylama süreci ihtiyaç kredilerinde kısa sürmektedir. Kredi notu ve gelir durumu yüksekse aynı gün içinde kredi onaylanabilmektedir. Ancak kredi onay sürece genellikle tüm belgeleri teslim ettikten sonra 5 iş gününe kadar sürebilmektedir. 

Şimdi gelelim ihtiyaç kredisi almak kaç gün sürer sorusuna. İhtiyaç kredisi genellikle onaylandığı anda, hesabınıza aktarılmaktadır. Bankalar burada bir gecikme göstermemektedir. Çünkü bankanın faiz alacağını işletebilmesi için parayı hesaba yatırmış olması gerekiyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki bankalar yasal olarak bu parayı 1 iş günü içerisinde hesaba aktarabilmektedir. 

Konut Kredisi Almak Kaç Gün Sürer?

Taşıt kredisi, ikinci el araç alımı durumunda eksper incelemesini içeren bir süreçtir. Bu durumda kredi başvurusu ile birlikte banka krediyi onaylamadan önce, satın alınacak aracın krediye uygun olup olmadığı konusunda eksper incelemesi yaptıracaktır. Bunun için dosyayı ekspere gönderecektir. Araç üzerinde yapılacak inceleme ve eksper raporunun hazırlanması aşaması yaklaşık 7 günü bulabilmektedir. Ancak bu süre iş yoğunluğuna göre daha kısa olabilmektedir. Eksper raporunun olumlu olması, kredi notunun yüksek olması ve gelir durumunun krediyi ödeyebilecek miktarda bulunması halinde kredi onaylanacaktır. Eksper incelemesi ve aracın üzerine rehin şerhi konulması ile birlikte bu süreç 10 iş gününü bulabilmektedir. Ancak bankalar genellikle bu süreci 3 iş günü içerisinde tamamlamaya çalıştığınının altını çizmemiz gerekiyor. Ayrıca sıfır araçlarda sadece proforma faturanın alınması yeterli olduğundan eksper inceleme aşaması bulunmamaktadır. Bu nedenle sıfır araçlarda onay süreci daha kısa sürmektedir.

Şimdi gelelim taşıt kredisi ne zaman hesaba geçer sorusuna. İhtiyaç kredisinde olduğu gibi taşıt kredisinde de genellikle kredi onaylandığı anda, hesabınıza aktarılmaktadır. Ancak bankadaki işlem yoğunluğuna göre krediyi 1 iş günü içerisinde hesaba aktarabilmektedir. 

Bu konu bağlamında taşıt kredisi almak isteyenlere bir hatırlatma yapalım. Taşıt kredileri için bankalar, yasal zorunluluk gereği, aracın sadece belirli bir miktarına kredi vermektedir. Buna göre değeri 100.000 TL’ye kadar olan araç için aracın değerinin %75’ine kredi verilmektedir. Eğer aracın değeri 100.000 TL’nin üzerinde ise 100.000 TL’ye kadar aracın değerinin %75’i, kalan miktarın ise %50’sine kadar kredi verebilmektedir.

Konut Kredisi Kaç Günde Hesaba Geçer?

Konut kredisi almak diğer kredilere göre daha uzun sürmektedir. Çünkü burada hem alınmak istenen kredi yüksek olmakta hem de konut üzerinde detaylı inceleme yapılmaktadır. Bu inceleme hem belediye kayıtlarından hem tapu kayıtlarından hem de bizzat eksper tarafından yapılacak ölçümlerle gerçekleşmektedir. Bu süreçte eksper, konutun krediye uygunluğuna, iskan ve ipotek durumuna bakmaktadır. Eğer eksper olumlu rapor verir ise banka kredi alacak kişi ile bu kişi evliyse eşinden ipotek işlemleri için muvafakat almaktadır. Banka, ipotek işlemini gerçekleştirdikten sonra krediyi onaylamaktadır. Bu özetlediğimiz süreç yaklaşık 10 günü bulabilmektedir. 

Yukarıda anlattığımız süreç tamamlandıktan sonra kredi onaylanmaktadır. Kredinin onaylanması ile birlikte para aynı gün hesaba yatmaktadır.

Bu konu bağlamında konut kredisi almak isteyenlere bir hatırlatma yapalım. Bankalar, bir konutun eksper tarafından belirlenen değerinin en fazla %75’ine kadar kredi vermektedir.

Onaylanan Kredi İptal Edilebilir Mi? 

Onaylanan kredinin iptali mümkündür. Bunu çeşitli durumlara göre gösterelim:

  • Eğer onaylanan krediniz hesaba yatmamışsa, krediye başvuru yaptığınız şubeye giderek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer kredi onaylandı ve hesabınıza yatmış ise parayı herhangi bir şekilde kullanmamış olmanız kaydıyla 14 iş günü içerisinde cayma hakkınızı kullanarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Onaylanan krediyi kullanmanız durumunda ise cayma hakkınızı kullanmanız mümkün değildir. 

Onaylanan kredinin iptali konusu hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın