Kredi Ret Nedeni 09 Kodu Nedir?

Kredi Ret Nedeni 09 Kodu Nedir: Acil nakit ihtiyacı halinde ya da ev, araba gibi yatırım yapacağınız durumlarda nakit paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda hem taksitle ödeme imkanı sağlaması hem de yüksek miktarda nakit alabilmeniz nedeniyle banka kredileri pratik bir çözüm yolu olarak görünüyor. Ancak bankaya kredi başvurusu yapmanız halinde bir çok nedenle kredi talebinizi reddedebiliyorlar. Banka yetkilisi de ret nedenini size bildirmek yerine sadece krediniz onaylanmadı şeklinde cevap vermektedir. Ya da kredi ret nedeniniz 09 olarak görünmektedir şeklinde açıklama yapılmaktadır. Peki kredi ret nedeni olarak gösterilen 09 kodu ne anlama gelmektedir.

Bu yazımızda çok sık bir şekilde duyulan ancak ne anlama geldiği bilinmeyen banka kredi taleplerinin reddi halinde kullanılan 09 kodunun ne anlama geldiğiniz açıklayacağız. Konuya başlamadan önce kısaca kredi çekme süreci ile ilgili açıklama yapmak yararınıza olacaktır.

Kredi Çekme Sürecinde Bankalar Nelere Dikkat Etmektedir? 

Kredi çekmek için bankaya başvuru yapıldığından bankalar şu noktaları titizlikle incelemektedir:

  • Kişinin kredi notu
  • Kişinin gelir durumu
  • Başka bankalara ait kredi ya da kredi kartı borcu olup olmadığı.

İncelenen bu noktalardan özellikle kredi notu ve gelir durumu yani ödeme gücü bankalar için çok önemli kriterdir. Bankalar, kredi çekmek isteyen bir kimsenin kredi notunun düşük olduğunu tespit etmesi halinde kredi talebini anında reddetmektedir. Benzer şekilde gelir durumu düşük olan ya da gelir durumunu belgelendiremeyen kişilerin de kredi talepleri ret ile sonuçlanmaktadır. Son olarak başka bankaya kredi ya da kredi kartı borcu olan bir kimsenin mevcut geliri ile çekmek istediği kredinin taksitlerini diğer banka borçları ile ödeyip ödeyemeyeceğine bakılmakta ve şayet mevcut geliri yeni alacağı krediyi ödemeye yetmeyecek ise kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Ret Nedeni 09 Kodu Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi ret nedeni 09 kodu, kredi notu nedeniyle kredi başvurusunun reddi anlamına gelmektedir. Daha açık anlatımla kredi ret nedeni 09 kodu, kredi başvurusu yapan bir kimsenin başvurduğu krediyi alabilmesi için aranan kredi notunun yetersiz olduğu ve bu nedenle kredinin verilemeyeceği belirtilmektedir. Yani bu kişinin kredi notu düşük demektir.

Kredi talebinin kredi notunun düşük olması nedeniyle reddedilmesi halinde tüketicinin yapacağı pek bir şey yoktur. Bu durumda olan birisi ya kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalara müracaat etmesi ya da ipotek gösterme, kefil gösterme gibi teminatlarla kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi notu düşük olanlar kredi başvurusu yaptıklarında, başvurularının ret ile sonuçlandığını ve başvuru reddinin de 09 kodu ile ifade edildiğini yukarıda açıkladık. Peki kredi notu düşük olanlar hiç bir şekilde kredi alamazlar mı?

Elbette kredi notu düşük olanlar da kredi alabilir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki, kredi notu düşük olanlar diğerlerine nispeten daha düşük miktarda kredi almaktadır. İşte kredi notu düşük olanların nasıl kredi alabileceklerine ilişkin bir kaç yöntem:

  • Kredi notu düşük olanlar ipotek göstererek kredi alabilir. Bunun için ev, arsa, daire gibi taşınmaz bir mal olması, bu taşınmazın üzerine ipotek konulabilmesi ve taşınmazın değerinin krediyi karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir.
  • Araba, kamyonet, gemi, tekne gibi sicile kaydolabilen araçlar üzerine rehin konularak kredi alınabilir.
  • Kefil göstermek suretiyle kredi alınabilir. Ancak kefil olarak gösterilecek kişinin de kredi notunun yüksek olması ve gelirinin bulunması gerekmektedir.
  • Bankaların kampanyalarını takip edebilirsiniz. Çünkü bankalar kimi zaman kredi notu düşük olanlara özel kredi kampanyası düzenleyebilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın