Kredi Sicili Bozuk Olan Biri Araç Kredisi Alabilir Mi?

Kredi Sicili Bozuk Olan Biri Araç Kredisi Alabilir Mi: Araç kredisi alabilmek için bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi de ödeme gücününün ispat edilmesidir. Bu nedenle bankalar araç kredisi vermeden önce kişinin ödeme gücünün olup olmadığına ilişkin bazı verilerden yararlanmaktadır. Bu verilerin toplandığı bilgi havuzu ise kredi sicilidir. Araç kredisi veren bankalar, kredi tahsis etmeden önce kredi sicilinde bulunan bilgileri analiz etmekte ve kişinin ödeme gücü hakkında bir veri elde etmekte ve araç kredisi tahsis edip etmeyeceğine karar vermektedir. Peki kredi sicilinde yer alan bilgilerden bazıları olumsuz olan bir kimse araç kredisi alabilir mi?

Bu yazımızda sicilim bozuk araç kredisi alabilir miyim şeklinde sıkça sorulan soruya cevap vermeye çalışacağız. Ancak soruya cevap vermeden önce bazı konulara açıklık getirmek gerekiyor.

Araç Kredisi Nedir?

Araç kredisi, bankaların ticari sınıfta bulunmayan ve binek tipi sayılan araçları satın almak için tüketicilere sunduğu bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere, ticari sınıf olan bir aracı satın almak için araç kredisi değil, ticari araç kredisi çekmek gerekiyor. Örneğin ticari işletmeniz için bir araç alacaksanız araç kredisi alamazsınız. Buna karşın aileniz, bir yakınınız ya da kendiniz için araç alacaksanız, bu durumda araç kredisinden yararlanabilirsiniz. Bunun farkı şudur: Ticari kredilerde uygulanan koşullar,vade ve faiz seçenekleri ile tüketici kredilerinde uygulanan koşullar, vade ve faiz seçenekleri birbirinden farklı olduğu gibi ticari krediyi almak için gerekli şartlar ile tüketici kredisini almak için gerekli şartlar da birbirinden çok farklıdır.

Araç kredisi, tüketicilere sunulmuş bir kredi türüdür. Bu bakımdan araç kredileri tüketici ihtiyaç kredilerine uygulanan kurallara göre verilmektedir. Bu anlamda tüketici araç kredileri maksimum 48 ay vade seçeneği ile sunulmaktadır.

Araç Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Araç kredisi almak için bir takım şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Araç sıfır ya da ikinci el bir araç olmalıdır: Pert kaydı olan araçlar, hurdaya ayrılmış araçlar gibi üzerine rehin şerhi konulmaya elverişli olmayan araçlar, araç kredisinden yararlanamaz.
  • İkinci el araç en fazla 10 yaşında olmalı: İkinci el araç kredi ile alınacak ise aracın yaşı trafiğe çıkış tarihinden itibaren en fazla 10 yıl olmalıdır. (Bazı bankaların bunu 7 yıl olarak uyguladığını belirtelim.)
  • Gelir belgesi sunulmalıdır: Araç kredisi almak isteyen kişilerin aldıkları kredileri zamanında ve düzenli bir şekilde ödeyebileceklerini gösterecek gelirlerinin bulunması gerekmektedir. Bu nedenle bankalar düzenli gelir sahibi olunduğuna dair gelir belgesi istemektedir.
  • Kefil istenebilir: Kefil gösterme zorunluluğu bazı bankalar tarafından yumuşatılmıştır. Bu nedenle bazı bankalar araç değerinin büyük bir kısmı müşteri tarafından peşin olarak ödenmiş ve kalan kısım için kredi alınacaksa kefil gösterme zorunluluğu aramamaktadır.
  • Kredi notu yüksek olmalıdır:  Kredi notu, kredi alabilmek için bankaların son derece önem verdikleri bir kriterdir. Kredi notu düşük olan bir kimseye bankalar kredi ödeme riski nedeniyle kredi vermeye yanaşmamaktadır.
  • Kredi sicili düzgün olmalıdır: Kredi sicili bozuk olan kişilerin bankalardan kredi alma imkanları bulunmamaktadır.

Araç Kredisi Almak İçin Gereken En Düşük Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, kredi almak istenildiğinde bankaların dikkate aldıkları önemli bir kriterdir. Çünkü findeks kredi skoru, bir kimsenin borç ödeme alışkanlıklar, mevcut kredi borçları, kefillik durumu, kişi hakkında kredi borcundan dolayı icra takibi olup olmadığı gibi pek çok unsurun bir arada değerlendirilerek puanlandığı bir sistemdir. Dolayısıyla bu puanlamada düşük skor ile karşılaşılması, kişinin krediler konusunda olumsuz değerlendirilmesine neden olmaktadır.

Araç kredileri de bankaların sunduğu bir kredi hizmeti olması nedeniyle kredi notuna çok önem verilmektedir. Bu nedenle araç kredisi almak isteyenlerin kredi notu en az 1100 puan olmalıdır.

Kredi Sicili Bozuk ve Kara Listede Olan Biri Araç Kredisi Alabilir Mi?

Kredi sicili, bir kimsenin bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları, daha önceki kredi ve kredi kartı borçlarının zamanında ve tam olarak ödenip ödenmediği, banka borcu nedeniyle kişi hakkında icra takibi yapılıp yapılmadığı, kişinin gelir durumu, gelir durumuna göre üstlendiği borçların uyumlu olup olmadığı, bir başkasına kefil olup olmadığı gibi kişinin ödeme gücü hakkında bilgilerin tutulduğu sistemdir. Kredi sicili, Bankalar Birliği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. KKB, kişinin ödeme gücünde olumsuzluk yaratan bir durum ortaya çıkması halinde bunu sisteme işlemekte ve tüm bankalar da bu olumsuzluğu görebilmektedir.

Kredi sicilinin bozulmasının en önemli nedeni banka kredi veya kredi kartı borcunun ödenmemesi ve bunadan dolayı kişi hakkında icra takibine başlanmış olmasıdır. Bu şekilde bir takibe muhatap olan kimse kredi borcunu ödeyebilecek güçte değil şeklinde algılanmakta ve riskli müşteri olarak kabul edilmektedir. Bankalar bu şekilde bir risk üstlenmek istemediği için kredi sicili bozuk olanların kredi başvurularını olumsuz yanıtlamaktadır.

Araç kredileri de belirli bir vadeyle geri alınmak için verilen krediler olduğu için kredi sicili burada da çok büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle kredi sicili bozuk olan kişiler kendi adlarına araç kredisi alamazlar.

Kredi Sicili Bozuk Olan Biri Araç Kredisini Nasıl Alabilir?   

Kara listedeyim araç kredisi alabilir miyim, sicilim bozuk araç kredisi çekebilir miyim şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır.

Yukarıda açıkladığımız üzere kredi sicili bozuk olan ve bu nedenle kara listeye girmiş tabir yerindeyse kırmızı kalem yemiş birisinin araç kredisi alması neredeyse imkansızdır. Ancak bazı koşullar altında kredi sicili bozuk olan kişilerin araç kredisi alma imkanlarının olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu durumda olan kişilere araç kredisi verilip verilmeyeceği tamamıyla bankanın iradesine kalmıştır.

Kredi sicili bozuk olan biri şu şekilde kredi alma ihtimali bulunmaktadır:

  • Kefil Gösterme: Kredi notu yüksek ve düzenli gelir sahibi olan birisinin kefil olması durumunda araç kredisi verilebilmektedir. Çünkü kredinin ödenememesi halinde kefil bankaya karşı doğrudan sorumludur. Banka kefilin ödeme gücünü yeterli görürse kredi tahsisini de yapabilecektir.
  • Teminat Verme: Bankaya alınan kredinin ödeneceği yönünde ipotek veya rehin gibi teminat gösterilmesi halinde, teminat olarak gösterilen ev, daire, tarla, arazi, tekne…gibi eşyaların satılması halinde elde edilecek para, krediyi karşılayabilecek durumdaysa bankadan araç kredisi alınabilecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster