Kredi Sicili Bozuk Olan Birine Kredi Çıkar Mı?

Kredi Sicili Bozuk Olan Birine Kredi Çıkar Mı: Kredi sicili bozuk ya da kırmızı kalem yiyen kişi veya kara listede olan biri kredi alıp alamayacağı hususu birçok kişinin cevabını merakla beklediği konular arasında gelmektedir. Ülkemizde sayısını azımsayamayacağımız kadar insan banka ile kredi ilişkisi içerisindedir. Bu kişiler ya acil bir ihtiyacından ya konut ya da taşıt ihtiyacından ya da kişisel başka nedenlerle kredi kullanabiliyor. Bunun yanında ülkemizde milyonlarca kredi kartı kullanıcısı bulunuyor. Kredi kartı kullananlar da aslında bir nevi bankadan kredi kullanmış oluyor. Ancak bir takım nedenlerle kredi ya da kredi kartı borcu ödenemeyebiliyor. Bu durumda bu kişiler bir takım yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor. Bu yaptırımlardan biri de kredi sicilinin bozulmasıdır. Peki kredi sicili bozulan bir kimse bankadan kredi alabilir mi?

Bu yazımızda kredi sicili bozulan yani halk arasındaki tabirle kırmızı kalem yiyen kişiye bankadan kredi çıkıp çıkmayacağı ve bu durumda olanlara kredi veren banka olup olmadığı sorularına yanıt arayacağız.

Kredi Sicili Bozuk Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi sicili bozuk olan biri kredi alabilir mi sorusunun cevabından önce kredi sicili bozuk nedir sorusunu cevaplamak gerekiyor. Kredi sicili bozuk, kredi ödemeleri nedeniyle bankayla sorun yaşayan ve icra takibine düşmüş kişi demektir. Kredi sicili bozuk olan kişiler banka nezdinde ödeme gücü olmayan ve kredi ödemeleri konusun riskli müşteri şeklinde değerlendirilmektedir. Dolayısıyla bu kişilerin üzerine bankalar adeta kırmızı kalem çekmektedir. Bu nedenle toplumda kredi sicili bozuk olan kişilere kırmızı kalem yiyen kişi tabiri kullanılmaktadır.

Kredi sicili, Bankalar Birliği Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) tarafından tutulmaktadır. Kredi sicilinde kişilerin borç ödeme alışkanlıkları, mevcut kredi borçları, kullandıkları kredi kartı sayısı ve kart borcu ödemelerinin düzeni, banka borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödeyemedikleri, kefil oldukları banka borçları gibi banka kredi borçlarını ödemeyi etkileyebilecek bilgiler kredi sicilinde yer almaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiye Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı kalem yedim bana kredi çıkar mı ya da kredi sicilim bozuk bana kredi verirler mi şeklinde soruların cevabına gelelim.

Kredi ödemelerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle kredi sicili bozulan kişi, KKB tarafından tutulan kayıtlarda riskli müşteri olarak yer almaktadır. Bu kayıt Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar tarafından görüntülenmektedir. Riskli müşteri olmanın anlamıysa şudur: “bu kişinin aldığı krediyi ödeme gücü bulunmamaktadır.” Dolayısıyla bankalar  risk alarak kredi vermemeyi tercih etmektedir. Daha açık anlatırsak genel olarak bankaların neredeyse tamamı kredi sicili bozuk olan kişilerle kredi, kredi kartı, teminat mektubu gibi borçlandırıcı işlemlere girişmemeyi tercih etmektedir. Hatta bazı bankalar kredi sicili bozulan kişi ile tek taraflı olarak aradaki kredi veya kredi kartı sözleşmelerini feshederek vermiş olduğu kredinin ödenmesini ve kredi kartının geri iadesini talep edebilmektedir.

Bununla birlikte unutulmamalıdır ki bankalar özel sektörde faaliyet göstermektedir. Özel sektörde faaliyet gösteren bankalar arasında ise yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. İşte son zamanlarda bankalar arasında artan yoğun rekabet ve iyiniyetli olarak borçlarını yapılandırmak isteyen fakat kredi sicili bozuk olan kişilere kredi verme imkanı tanımışlardır. Bu bankalardan bazıları ipotek ya da kefil gösterme gibi teminatlar karşılığında kredi kullandırırken bazıları düşük limitli kredi imkanı sağlayarak kredi kullandırmaktadır.

Kırmızı kalem yiyen kişiye kredi çıkar mı ya da kredi sicili bozuk olan biri kredi alabilir mi şeklindeki sorulara o halde şöyle cevap verebiliriz: Bankalar genel olarak kredi sicili bozuk olanlara kredi vermemektedir; ancak bazı bankalar belirli şartlar dahilinde kredi imkanı sağlamaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Kredi sicili bozuk olan kişilere bazı bankaların kredi verdiklerini söyledik. Peki hangi bankalar kırmızı kalem yiyen birine kredi veriyor? Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların bazıları iyiniyetli olan ve ödeme gücünü ispat eden kişilere kredi verme imkanı tanımaktadır. Burada önemli ölçü kişinin aldığı krediyi geri ödeme gücünün olduğunu bankaya ispatlamasıdır. Bu bağlamda ipotek ya da kefil gösterme karşılığında kredi imkanı sağlanabilmektedir.

Kredi sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankaların bazıları şunlardır:

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster