Kredi Sicili Bozuk Olan Hangi Bankadan, Nasıl Kredi Alır

enkredi-sicil

Kredi Sicili Bozuk Olan Hangi Bankadan, Nasıl Kredi Alır: kredi sicili nasıl düzelir, sicili bozuk olan esnafa kredi, sicili bozuk olana kredi veren banka hangileridir ve kredi sicilinizi nasıl düzelteceğinizi yazımızın içerisinde başlıklar halinde ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz. Kredi sicilinin bozuk olması kişilere bankacılık işlemlerinde sorun yaşatmaktadır. Ancak yinede kredi almak isteyen kişiler kredi sicili bozuk olanlar için kredi veren bankaları araştırmaktadır. Yazımızda bu konuya dair bilgileri bulabilirsiniz.

Her türlü nakit para ihtiyacında ve harcamalarda bankaların sunmuş olduğu ürünlere büyük bir gereksinim duyulmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünler ülkemizde çok büyük bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Bankacılık ürünleri, doğru kullanıldığı takdirde çok olumlu faydalar sağlarken, yanlış kullanımlar sonucunda ise büyük sıkıntılara neden olmaktadır. Bankacılık ürünlerini doğru kullanan ve ödemelerini düzenle yapanlar, hem bankaların gözünde temiz bir sicile sahip olmakta hem de her ihtiyacı olduğunda bankalardan kolaylıkla kredi alabilmektedir. Ödemelerini yapamayan ve bankacılık ürünlerini yanlış kullanan kişilerin ise sicili bozulmaktadır. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ise bulunmaktadır. Fakat bankalar bu kredileri vermek için başvuru sahiplerinden bazı taleplerde bulunmaktadır. Talepleri yerine getiren kişilere kredi desteği verilmektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olana Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Kredi siciliniz herhangi bir nedenden dolayı bozulduysa ve kredi almak istiyorsanız bazı bankalar bu durumdaki müşterilere kredi verebiliyor. İşte kredi sicili bozuk olsa bile kredi veren bankalar:

-Odebank

-Denizbank

-Akbank

-Halkbank

-Ziraat Bankası

Bu bankalar bazı şartları sağladığınızda kredi siciliniz de sorun olsa da kredi verebiliyor. Bankaya kredi almak için bir kefil gösterirseniz veya  taşınmaz malınızın tapusunu bankaya belgelerseniz bu şekilde kredi alma ihtimalinizi yükselmiş olursunuz.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Sicili bozuk olanlar, birkaç yolu kullanarak bankalardan kredi alabilmektedir. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar sicilin bozuk olması sebebiyle, bu tür başvuru sahiplerinden farklı taleplerde bulunabilmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse, ihtiyaç kredisi için kefil istemeyen bir banka, sicili bozuk olanlardan kefil isteyebilmektedir. Kefil gösterme durumunda, bankalardan alınan kredinin miktarı da artış gösterebilmektedir.

Bankalardan sicili bozuk bir halde kredi alabilmenin bir diğer yolu ise ipotek göstermektedir. Sicili bozuk olana ipotekli kredi veren bankalar bulunmaktadır.Size ait bir gayrimenkulü ipotek ettirerek, kolay bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. İpotek gösterilmesi durumunda, bankalar daha yüksek miktarlarda kredi ve vade süreleri tanıyabilmektedir. Sicili bozuk olana kredi veren bankalar ise Denizbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank ve Odeabank olarak dikkat çekmektedir. Bu bankalar, sicili bozuk olanlara direkt olarak kredi alma kapısını kapatmamaktadır. Şartların yerine getirilmesi durumunda bu tür bankalardan kredi alma durumunuz bulunmaktadır.

Hiçbir şekilde kredi başvurularınız kabul edilmiyorsa eğer, kredi notunuzu yükseltmeniz ve sicilinizi düzeltmeniz gerekmektedir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi İçin Kim Kefil Olabilir?

Sicili bozuk olan kişilere kredi için kefil isteyen bazı bankalar bulunmaktadır. Ancak herhangi bir kişi kredi başvurunuzda kefil olamaz. Aşağıdaki kişileri kredi başvurunuzda kefil olarak gösterebilirsiniz.

-Kamu kuruluşlarında görevli olan maaşlı kişiler ya da ücret alan memur kişiler kefil alabileceği gibi bu koşullara sahip işçiler de kefil olabilir.

-Emekli olan, çiftçi olan ve bağkura kaydı bulunmayan kişiler yani meslek sahipleri sizin için kefil olabilir.

-Ticaret veya sanayi odasında kaydı bulunan sanatkar kişiler veya tüccar kişiler sizin için kefşl olabilir.

-Bağkur’a üye olan kişiler kefil olabilir.

-Yüksek tahsil gerektiren meslek sahiib olan kişiler serbest çalışıyorsa size kefil olabilir. Örneğin avukat, doktor gibi meslek sahipleri sizin için kefil olabilir.

-Bankalarda görev yapan memur ve işçi kişiler kredi başvurunuz için kefil gösterilebilir.

Kredi siciliniz bozuksa bu kişilerden birini kefil göstererek kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Bankalardan kredi çekildikten sonra ödemelerin zamanında ve tutarında ödenmesi oldukça önemlidir. Eğer ödemler bu şekilde yapılmazsa kişinin kredi sicili bozulur ve bankacılık işlemlerinden sorun yaşamasına neden olur.  Ödenmeyen krediler zamanla gecikme faizi gibi uygulamalar nedeniyle daha çok artacağından müşteriye yine sıkıntı oluşturmaktadır.

Sadece krediler kredi sicilinin bozulmasına neden olan faktörlerden biridir. Ödemesini yapmadığınız kredi kartlarınızın borcu da kredi sicilinin bozulmasına neden olabilir. Kredi kartı borcunuzun yalnızca asgari tutarını ödemek de sicilinizi olumsuz etkiler, kredi notunuzun düşmesine neden olur. olan kişilere de kredi çıkma ihtimali oldukça düşer.

Kredi sicilinin bozulmasına neden olan faktörleri sıralayacak olursak:

-Ödenmesini yatpmadığını kredi kartlarınızın borcu,

-Ödemesi yapılmayan kredi taksitlerinin borcu

-Protesto durumunun yaşandığı her senet,

-Vadesinde ödenmeyen çek,

Vadesinden ödemesi yapılmayan ve yazılmış olan her çek kredi notunuzu olumsuz etkiler ve düşmesine neden olur. Bankalar bu kişilerin kredi ödemesini yapma konusuna sıkıntı oluşturacağı için kredi vermeyi genellikle tercih etmemektedir.

Kara Listeye Girmek ve Sicil Bozulması Aynı Mı?

Bazı kişiler sicilinin bozulması ile kara listeye girmeyi karıştırmaktadır. Sicili bozuk olan kişiler, ödemelerinde belirli bir düzen yakalayarak kredi notunu tekrar yükseltebilmektedir. Ancak, kara listeye giren kişiler, bankalardan hiçbir şekilde beş yıllık bir süre boyunca kredi alamamaktadır. Bu nedenle kara listeye girmemeye, siciliniz bozuk olsa bile düzeltmeye gayret edilmelidir.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicilinin bozulmasına neden olan durumların ortadan kalmasıyla, ilgili yerlere gerekli başvurulur yapıldığı zaman bozuk olan kredi sicili düzelebilir. Kredi sicilinizin bozulmasına neden olan kredi kartı taksitleri, kredi borçları gibi ödemelerinizi yaparsanız kredi sicilinizi düzeltmeye başlamış sayılabilirsiniz.

Sicilin düzelme durumu siz bankalara olan tüm borcunuzu kapatmış da olsanız sonuçta sicilinizin düzelmesi merkez bankasının kararındadır. Siciliniz tüm borçlarınızı ödeseniz de hemen düzelmeyebilir, 5 yıl zaman alabilir.

Yaptığınız tüm bankacılık işlemleri sizin bankacılık sicilinizde tutulmaktadır. Siz kredi sicilinizin tüm borçlarınızı ödeseniz de bankacılık işlemlerinizde yaşadığını bu olumlu olumsuz durumlar silinmemektedir. Bankalar daha önceden yaptığınız bankacılık işlemlerinizi görebilirler. Dolayısı ile kredi verip vermeme konusunda eskiden yaptığınız bankacılık işlemleriniz oldukça önemlidir.

Sonuç olarak bozuk olan kredi sicili düzeltilebilir, ancak belirli şartları ve zamanı bulunmaktadır.

Kredi Sicili Ne Zaman Silinir?

Kredi sicilinizin düzelmesi adına kredi borçlarınızı ödemeniz sizin için faydalı olacaktır. Ancak bankaya olan tüm borçlarınızı bitirseniz de kredi siciliniz anında düzelmeyebilir, bu işlem biraz zaman alabilir. Kredi sicilinizin düzelmesi için 5 yıl kadar süre alabilir.

Bu yazı sizi kredi almaya teşvik etmez. Kredi sicilinin bozulmasında ödenmeyen kredi borçları etkilidir. Kredi siciliniz zaten borçlarınız nedeniyle bozulduysa bir kez daha kredi almak doğru olmayabilir. Kredi sicilinizi temizlemek için borçlarınızı kapatın ve tekrar kredi çekmeyin.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Kredi Sicilinin Bozulması Nedir? 14 Kasım 2016
  2. KADİR İLDEN
    27 Kasım 2017

Bir cevap yazın