Kredi Sicili Nasıl Temizlenir, Kredi Sicili Neden Bozulur?

kredi-sicili

Sicili Nasıl Temizlenir, Sicili Neden Bozulur? : sorgulama işlemi ile kredi sicilinizin bozulduğunu gördüyseniz, sicil temizleme önerileri bankacılık işlemlerinize engel çıkmaması için yararlı olabilir. Kredi sicili bozuk olanlar için her banka kredi vermiyor, ancak kredi sicili bocuk olana kredi veren bankalardan kredi alabilirsiniz. Bu nedenle kredi sicilinizi temizlemeniz tavsiye edilir. Ayrıca kredi sicilinin neden bozulduğunu da yazımızdan öğrenebilir, böylece kredi sicilinizin bozulamaması için önlem alabilirsiniz.

Bankalardan kullanılan tüm kredi ve kredi kartları gibi bankacılık ürünlerinin geri ödemeleri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Yapılan ödemelerin düzeni ve düzensizliği kredi sicilini etkilemektedir. Kredilerini ve borçlarını zamanında ödeyen kişilerin kredi sicili son derece temiz olurken, ödemelerinde aksaklık yaşayan ve ödeme yapmayan kişilerin ise kredi sicili bozulmaktadır. Bankalar, yeni yapılan bankacılık ürünleri başvurularında kredi notuna bakmakta ve yüksek olan kişilerin başvurularını kabul etmektedir. düşük olan yani kredi sicili bozuk olan kişilerin başvuruları ise olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalardaki kredi notunuz her ne kadar düşük olsa da, yasal takip sürecine girmemek çok önemlidir. Kara listeye girmeden, kredi notunuzu yapacağınız düzenli ödemelerle yükseltebilirsiniz. Kredi kullanıyorsanız eğer, kredilerinizi vade süresi geldiğinde ödeyebilirsiniz. Kredi kartı kullanıcıları ise ekstreleri kesildiğinde dönem borçlarını ödeyerek notunda yükselme yaşayabilmektedir. Vergi borcunuzun olmaması ve fatura ödemelerinizi de düzenli olarak yapmanız kredi notu üzerinde etkilidir. Özellikle vergi borcunuz bulunuyorsa eğer, öncelikle bu borcunuzu kapatmanız gerekmektedir. Yapacağınız başvurularda ödemediğiniz vergi borcunuz yüzünden başvurularınız olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Kredi Sicili Ne Zaman Temizlenir?

Bankalardan aldığınız ürünlerin ödemelerini 90 günlük bir süre boyunca yapmadıysanız eğer, yasal takip sürecine girilmektedir. Yasal takip sürecine girildiğinde kara listeye de girilmiş olunmaktadır. Kredi sicili bu durumda tamamen bozulmaktadır. Bu durumda 5 yıl boyunca bankalarla çalışılamamaktadır. Bu süre zarfında yapılan tüm başvurular, kredi sicilinin bozuk olması nedeniyle kabul edilmemektedir. Peki, kredi sicili nasıl temizlenir? Eğer yasal takip sürecine girdiyseniz eğer, 5 yıl sonra tekrardan bankacılık ürünleri kullanmaya başladığınızda ödemelerinizi düzenli ve tam olarak yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu durumda kredi siciliniz tekrardan iyileşmeye başlayacaktır.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi sicili ve kredi notu birbirinden farklı kavramlardır. Kredi sicili, kredi almak için bankaya başvuru yaptığınızda geçmişte kredi borcunuz hakkında tüm bilgileri içeren bir kavramdır ve kredi sicili silinmez bir veri tabanı olarak ifade edilebilir.

Kredi almak istediğinizde başvurunuzun onaylanmaması nedenlerinde biri kredi notu olabilir. Ancak kredi notu sizin mali durumunuzla değişkenlik gösterebilir, kredi notunuz düşebilir ya da yükselebilir. Örneğin ihtiyaç kredisini bankadan çektiğinizde zamanında ve düzenli bir şekilde ödeme yaparsanız bu durumda kredi notunuz yükselir. Ancak kredi ya da kredi kartına olan borçlarınızı 90 gün süre boyunca ödemezseniz bu durumda kredi siciliniz etkilenir ve bozulur. Bu durum da kredi  notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi Sicili Bozuk Olan Hangi Bankadan, Nasıl Kredi Alır yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster