Kredi Sicili Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

banka-kredi-sicili-sorgulama

Sorgulama Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?Banka sicilimi nasıl öğrenirim kredi kartı ya da kredi kullananların merak ettiği bir sorudur. içerisinde olan birinin kredi sicili bozulmuştur. Peki banka sicili öğrenme nasıl yapılır, Merkez Bankası sicil sorgulama telefon ile yapılır mı sorularınıza yazımızdan cevap alabilirsiniz.

Merkez Bankası’nda, bankaların müşterilerine ait kayıtlar tutulmaktadır. Bu kayıtlardan biri de kredi notuna göre kara liste ismindeki kayıtlardır. Kara listede olan birinin kredi sicili bozulmuştur. Kara listede olan kişi kredi kartı, kredi, kıymetli evrak kullanımının düzensiz olarak yapılması nedeniyle kara listeye girmiş olabilir ve kredi sicili bozulabilir. Kredi sicil sorgulama için Merkez Bankası ile iletişime geçmek gerekiyor.

Merkez Bankası kara listesine girdiyseniz bankacılık kredi ve kredi kartı gibi taleplerinize red cevabı alabilirsiniz. Kara listedeki bir kişinin borcunun tamamlanmasına göre de farklılık gösterse de en az 5 yıl süre ile tutulmaktadır. Bu süre içerisinde bir çok banka kara listedeki kişilere kıymetli evrak, kredi kartı ya da kredi vermemektedir. Kara listede miyim, kredi sicili nasıl öğrenilir ne yapmanız gerektiğine bakalım.

Sorgulama

Kredi sicili sorgulama işlemi için Merkez Bankası’nın bulunduğu yerleşkeye dilekçe yazmanız gerekiyor. Merkez Bankası’nın Ankara’da bulunan yerleşkesinin adresine iade taahhütlü ya da doğrudan yaşıma ile kredi sicili sorgulama yapabilirsiniz.

Merkez Bankası’na banka müşterisi olarak yazışma için kullanacağınız adres şu şekildedir; TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Cad. No:10 Ulus 06100-Ankara

Yazdığınız dilekçe ile banka kara listesinde miyim sorunuza cevap alabilirsiniz. Kredi sicilinizin bozul olduğunu öğrenirseniz kredi ve kredi kartı taleplerinizde red cevabı alabilirsiniz.

Telefondan kredi sicilimi öğrenmek istiyorum diyenler için Merkez Bankası’nı arayarak sicil kaydını öğrenmek mümkün değildir. Kara listede olup olmadığınızı yazacağınız dilekçe ile öğrenmeniz mümkündür. Dilekçe ile kredi sicil sorgulama için başvuru yapabilirsiniz ve başvuru bilgilerini Merkez Bankası resmi internet sitesinde bulabilirsiniz. Merkez Bankası’nı telefondan arayarak kara liste sorgulama yapamazsınız, merkez bankası sicil sorgulama telefon ile yapılmamaktadır.

Merkez Bankası telefon numarası 0312 3103446 şeklindedir. Kredi sicil sorgulaması telefondan yapılmasa da karşılıksız çek, kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da protestolu senet gibi nedenlerden dolayı Merkez Bankası’nı arayanlar santralden konuyla ilgili birimlere yönlendirilmektedir.

Merkez Bankası’nı aradığınızda karşılaştığınız sesli kayıt sisteminde sorunlarınızla ilgi tuşlamayı yapmanız gerekiyor.

-Merkez Bankası kredi kartları ve tüketici kredileri ile ilgili sorunlarınız için 83 tuşlamanız gerekiyor.

-Merkez Bankası kredi limit ve risk durumu ile ilgili olan sorularınız için ise tuşlamanız gereken 84 şeklindedir.

Yani kredi sicil sorgulama ya da sorgulama işleminiz için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekiyor. Telefondan bu işlemleri yapamıyorsunuz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir, Kredi Sicili Neden Bozulur? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın