Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

kredi-sicilinin-bozulmasi

Kredi Sicilinin Bozulması Nedir? : Kredi sicili sorgulama sonrasında kredi sicilinin bozulduğunu öğrenebilirsiniz. Peki bozulunca ne olur? sicil temizleme olarak da söylenen kredi sicilini düzeltmek için yapabileceklerinize bakmadan önce kredi sicilinin bozulması ne demek ve kredi sicili neden bozulur bakalım.

Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankadan aldığınız kredilerin zamanında ve kredi taksiti kadar ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ve kredi borcunuzu geciktirmeniz ya da ödememeniz kredi sicilinize işlenmektedir. Bu gibi yaşadığınız olumsuz durumlar kredi sicilinin bozulmasına neden olmaktadır.

Kredi sicili nasıl bozulur diye baktığımızda bankalardan aldığınız kredi kartı ya da kredi borçlarınızın ödenmemesi, ödemelerin gecikmesi akla gelmektedir. Kredi sicilinin bozulmasında sadece kredi değil kredi kartı kullanımınız da etkilidir. Örneğin kredi kartı borcunuzun sadece asgari tutarını öderseniz kredi siciliniz bozulur.

Kredi sicilininin bozulmasında etkili olan diğer durumlar ise; çekin vadesinde ödenmemesi, otomatik ödeme talimatı verilmiş faturalar,  protesto olan senetler, kredi ve kredi borçlarının düzensiz ödenmesi, arkası yazılmış çekler gibi olumsuz durumlar kredi sicilinin bozulmasında etkilidir.

Kredi Sicili Bozulursa Ne Olur?

Kredi siciliniz borçlarınız nedeniyle bozulduğunda ve kredi, kredi kartı borçlarınızı ödememeye devam ettiğinizde kredi notunuz düşecektir. bankacılık işlemlerinizde oldukça önemli bir puandır. Bankadan kredi kartı talebinde bulunduğunuzda ya da kredi çekmek istediğinizde kredi notunuza bakılır. Eğer kredi notunuz düşükse krediye red cevabı alma ihtimaliniz yüksektir, yine kredi notunuz düşük olduğu için kredi kartı almak istediğinizde banka size kredi kartı vermeyecektir.

Kredi alırken vade. taksit tutarı, faiz oranı, gelir gider dengesi gibi hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Kredinin borçlarını ödeyebilecek şekilde yapılan ödeme planı sizin gelir durumunuza uygun mu dikkat edin. Borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi sicili düzeltme için uğraşmayın.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicil sorununun çözümü elbette mümkündür. Ancak kredi sicilinin düzelmesi için biraz sabırlı olmak gerekiyor. Öncelikle yapmanız gereken borçlarınızı tamamen kapatmaktır. Bu şekilde bankaların güvenini kazanmak için adım atmış olursunuz. Ancak kredi sicilinizin hemen düzelmesini beklemeyi, biraz zaman alabilir. Kredi sicili kaç yılda temizlenir diyecek olursanız bunun için 5 yıl gerekebilir. Kredi almak için kredi siciliniz düzeltdikten sonra başvuru yapmanız mümkündür.

Kredi sicili temizleme için borçlarınızı ödedikten sonra bu 5 ıl içerisinde size bankalar kredi kartı ya da kredi vermeyebilir. Ama banka hesabınızla ilgili işlem yapabilirsiniz. Faturalarınızı ödemeye devam edebilir, vergi ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz. Banka hesabınızda para bulundurmak da yararınıza olacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Olan Hangi Bankadan, Nasıl Kredi Alır yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın