Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı 2017

sicil-affi-2017

Sicil affı kredi ve kredi kartı borcu ödemesini gecikmeli yapan ya da çeşitli nedenlerden dolayı kara listeye girmiş olanlara sicil affı imkanı sunuldu, özel ve tüzel kişiler sicil affından yararlanabilecek. 6 ay içerisinde sicil affına uğramak için istediğiniz bankaya giderek başvuru işlemi yapabilirsiniz. Binlerce kişinin beklediği 2016 – 2017 kredi sicil affı için detaylar yazımızda.

Sicil affı ne zaman çıkacak diye beklerken 16 Aralık 2016 tarihinde meclise torba yasa sunuldu ve sunulan torba yasası içerisinde yer alan 25. madde ise kara listede olana sicil affı imkanı verildi.

Sicil affı çıktı mı sicil affı çıkacak mı derken sicil affının çıkarıldığı duyuruldu. Kara listeye giren kişiler sicil affından yararlanabilecek. Binlerce şirket ve binlerce kişi banka ve kredi kuruluşlarından kara listede olmaları nedeniyle başvuru yapamıyorlardı. Sicil affı çıktı ve pek çok kişi bu habere oldukça sevindi. Şimdi sicil affıyla ilgili merak edilenlere bakalım.

Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Sicil affı kimler kapsar diye bakıldığında; kredi kartı ve bireysel kredi borçlarını gecikmeli olarak ödeyenler ve çeşitli nedenlerden dolayı banka kara liste içerisinde bulunan özel ve tüzel kişiler sicil affından yararlanabilecek. Çek ve senet ödemelerini geciktiren ve kara listeye girenler de sicil affına uğrayabilecek.

5 Yıl Şartı Aranmayacak

Kara listeye girenler, bulunan borçlarını ödeseler bile 5 yıl süre boyunca bankadan kredi alamazlar, kredi kartı da alamazlar. Bankalar avans hesabı (kredili mevduat hesabı) açtırmaları da mümkün değildir. Ancak sicil affı geldi ve bankalar kara listede olmanızı dikkate almadan kredi başvuru yapmanıza imkan verecektir.

Sicil Affından Yararlanma Şartları

Sicil affından yararlanmak için öncelikle sicil affından faydalanabilecek kişiler arasında olmanız gerekiyor. Sonrasında ise sicil affından yararlanmak için yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde yapabileceği iki işlem bulunmaktadır. İsterseniz borcun tamamını ödeyebilirsiniz isterseniz borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Sicil affı için ne yapmalıyım diyorsanız sicil affı yararlanma şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor.

Sicil affından yararlanma şartlarını kısaca şöyle özetleyelim;

1-Yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde borcunuzun tamamını ödeyen aftan yararlanabilecek,

2- Borçlarını yasa yürürlüğe girdikten itibaren 6 ay içerisinde borçlarını yeniden yapılandıranlar sicil affından yararlanabilecektir.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Şartları Yerine Getirmek Yeterli Mi?

Sicil affından yararlanmak için öncelikle şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Sicil affından yararlanmak için şartları yerine getiriyorsanız sicil affından faydalanabilirsiniz. Bu noktada küçük bir ayrıntı söz konusu. Ancak bankalar gerekli görmeleri haline kendi sistemlerinde tutulan kayıtları dikkate alabilecek. Bu durum için bankaları zorlayıcı bir uygulama bulunmuyor.

Kullandığınız kredi, kredi kartı, çek borçlarınızla ilgili olan kayıtların  (kara liste) bulunduğu yer Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’dir. Çıkan sicil affı ile ilgili olan düzenleme içerisinde bankalar Risk Merkezi kayıtlarını dikkatte almayabileceği hükmü de bulunmaktadır. Bu nedenle bankalar kendi kayıtlarını göz önünde bulundurarak işlem yapabilecekler.

Sicil affı kapsamı içerisinde giren borçların cezai ve hukuki sorumluluğu bulunuyor mu?

Sicil affından faydalanan kişiler bu zamana kadar bankalardan aldıkları krediler nedeniyle herhangi bir cezai ve hukuki sorumlulukları olmayacaktır.

Bankalar ve finans kuruluşları, kredi almak isteyenlere kullandıracakları kredilerden dolayı da cezai sorumlulukları olmayacaktır. Bankalar kullandırdıkları krediler nedeniyle ceza kesilmesiyle karşılaşmayacaklardır.

Sicil Affı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

Sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek merak edilen bir soru. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısının, mecliste kabul edildikten sonra yasalaşmasıyla ve resmi gazetede yayımlanmasıyla yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 içerisinde sicil affı için başvuru yapılması gerekecektir.

Borcunu Ödeyenin Kredi Notu Yükselecek Mi?

Kara listeden çıktıktan sonra kredi alınabilecek. Bankaya olan borçlar düzenli ve yasal süresinde ödenmesi halinde kredi notu yükselebilecek.

Ticari Faaliyette Bulunanlar Sicil Affından Yararlanabilir Mi?

Ticari faaliyette bulunanlar ya da ticari faaliyette bulunmayan her vatandaş, karşılıksız çek için sicil affından faydalanabilir. Aynı şekilde kredi kartı ve kredi borçlarından dolayı da sicil affından yararlanabilecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?

Sicil affından yararlanacak kişiler yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce kullanılan kredinin borç ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişiler sicil affından yararlanacak olanlardır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın