Kredi ya da Kredi Kartı Borcunu Başkasına Devredebilir Miyim?

Son günlerin en çok aranan konularından biri kredi borcunu başkasına devretme konusudur. Gerçekten bir başkası adına kredi çektiniz ve o kişi de krediyi ödemiyor. Ya da kendi kredi borcunuzu bir takım sebeplerle bir başkasına aktarmak istiyorsunuz. Peki banka kredi ya da kredi kartı borçlarında kredi borcunu devretme mümkün müdür?

Bu yazımızda kredi borcunu devir edilebilir mi sorusuna ve bu konuyla bağlantılı başka konulara yakından bakacağız.

Kredi Borcunu Başkasına Devretme Ne Anlama Gelmektedir?

Borç devri, borçlunun ifa etmesi gereken bir edimin bir başkası tarafından yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Daha açık söylersek,  borçlu olan kişinin borçtan kurtulup bir başka kişinin alacaklıya karşı bir önceki borçlu gibi sorumlu olması manasına gelmektedir. Borç devrinin mümkün olabilmesi için iki temel şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi borç olarak yerine getirilmesi gereken şeyin bizzat borçlu tarafından ifa edilmesi gerekmemelidir. İkinci şart ise alacaklının borcun devrine rıza göstermesidir.

Bilindiği üzere bir sözleşmede iki taraf bulunur. Bunlar alacaklı ve borçlu taraftır. Borçlu olan kişi, alacaklıya karşı bir borcu ifa etmek zorundadır. Örneğin banka kredi borçlarında, kredi alan kişinin borcu, almış olduğu krediyi faizi ile birlikte geri ödemesidir. Borcun devri halinde, borçlu olan kişi bu sözleşmeden çıkmakta ve yerine borcu üstlenen kişi geçmektedir. Yeni gelen kişi ise bir önceki borçlu hangi koşulda borç ödemekte ise aynı şekilde borcu yerine getirmek zorundadır.

Yukarıdaki kısa açıklamadan anlaşılacağı üzere banka kredi borcunun devri, kredi ya da kredi kartı borcu olan bir kişinin borçlarının bir başka kişi tarafından üstlenilmesi, mevcut borçlunun bu borç ilişkisinden çıkması ve borcu üstlenen kişinin bir önceki borçlu gibi bankaya karşı sorumlu olması şeklinde tanımlanabilir.

Banka Kredi Borçlarının Devri İçin Hangi Şartlar Gerekiyor? 

Banka kredi borçlarının devri için iki şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.

  • Devir konusu borcun bizzat borçlu tarafından yerine getirilmesi gerekmemelidir.
  • Borcun devrine bankanın yazılı olarak rıza göstermesi gerekmektedir.

Banka kredi borçlarının konusu paradır. Dolayısıyla para borcu herkes tarafından yerine getirilebilir. Bu anlamda borç devri için ilk şart banka kredi borcunda mevcuttur. İkinci şart ise bankanın borç devrine rıza göstermesidir. Banka kredi sözleşmeleri yazılı yapıldığı için borç devrinin de yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Bankanın borç devrine rıza göstermesi, borcu üstlenmek isteyen kişinin mevcut kredi sözleşmesine borçlu statüsünde yer almasını kabul etmesi demektir.

Eğer bu iki şart mevcut ise kredi ya da kredi kartı borcunun devri mümkün olacaktır.

Banka Kredi Borcunun Başkasına Devredilmesi Mümkün Müdür?

Banka kredi borcunun başkasına devredilmesi gerek Borçlar Kanunu gerekse Bankalar Mevzuatı açısından mümkün olup bunun önünde yasal bir engel yoktur. Ancak bankaların genel uygulaması banka kredi borcunun başkasına devrine rıza göstermemesi şeklindedir. Yani uygulamada bankalar kredi borcunun başkasına devredilmesini kabul etmemektedir.

Banka Kredi Borç Devrine Rıza Göstermezse Ne Yapabilirsiniz?

Banka kredi borcunun devrine onay vermediği durumda şunu yapabilirsiniz: Borcu üstlenmek isteyen kişi, borç miktarınca yeni bir kredi çekebilir. Çekmiş olduğu bu kredi ile mevcut kredi borcunu kapatır. Böylece mevcut kredi borcu tamamen ortadan kalkmış olur. Yeni alınan bu kredi uygulamada borç transferi kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Kredi Borcunu Başkasına Devretme Konusunda İnisiyatif Bankadadır 

Kredi borcunun devri konusunda inisiyatif tamamen bankadadır. Bankanın kabul etmesi halinde borç devri mümkündür. Eğer bankaya borç devri için müracaat edecekseniz, borcu üstlenecek kişinin ödeme gücünün bulunduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Dolayısıyla bankayı bu konuda ikna edebilmek için borcu üstlenecek kişinin şu özellikleri taşıması gerekmektedir:

  • Kredi notu yüksek olmalı
  • Kredi sicili bozuk olmamalı
  • Gelir düzeyi yüksek olmalı ve mevcut kredi borcunu ödeyebilecek düzeyde olmalı.

Konut Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Konut kredisinin başkasına devredilmesi konusunda yasal bir engel yoktur. Bankanın kabul etmesi halinde borcun devri mümkündür. Ancak uygulamada bankalar konut kredisinin devrine rıza göstermediği için konut kredisi borcu devredilememektedir.

İhtiyaç Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Konut kredilerinde olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de borcun devri mümkündür. Bununla birlikte bankalar borç devri yerine borç transferi kredisi ile mevcut borcun kapatılmasını ve bu şekilde yeni bir borç ilişkisinin oluşturulmasını tercih etmektedir.

Taşıt Kredisi Başkasına Devredilebilir Mi?

Tüm borç ilişkilerinde olduğu gibi taşıt kredisinin başkasına devri de mümkündür. Fakat bankalar borç devrine sıcak bakmadıkları için uygulamada taşıt kredilerinin devredilemediğini görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir: Anında kolay kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek ve bu bankaları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın