Kredi Yapılandırma Nedir, Nasıl Hesaplanır?

kredi yapılandırma hesaplama

Bankalardan alınan kredilerde, bankalar arasındaki rekabetten kaynaklı olarak koşulların değişmesi ve faiz ve vade şartlarının farklılık göstermesi sonucunda kredinin yeniden yapılandırılması durumu ortaya çıkmaktadır. Peki, kredi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır? Refinansman olarak da ifade edilen yeniden yapılandırma işlemlerinde, mevcut kredinin ödemesi erken yapılarak kapatılır ya da aynı bankada farklı faiz oranları ve vade süresiyle tekrardan belirlenir.

Kredisini yeniden yapılandırma isteyen kişilerin, kredi yapılandırması yapmadan önce faiz farkını hesaplaması gerekmektedir. Faiz farkı %25 ile %30 arasında farklılık gösteriyorsa eğer kredi yapılandırması yapılabilir. Diğer türlü ise erken ödeme yapmak istediğinizde banka tarafından %2 oranında erken ödeme cezası kesilmektedir. Yeni yapılacak kredi başvurusunda ise tekrardan dosya masrafı, istihbarat ücreti ve sigorta bedeli gibi masraflar oluşacağından krediyi kapatma maliyeti artacaktır. Bu durumda, masraflarla birlikte maliyeti hesaplayarak kredinizi yapılandırma işleminin ne kadar karlı olup olmayacağını analiz edebilirsiniz.

Kredi kullanırken maliyetin yükselmemesi için dikkat edilecek konular bulunmaktadır. Kredilerde vade süresi arttıkça faiz oranı da artmaktadır. Eğer, aylık taksit ödemelerinizi daha yüksek tutarlarda ödeme gücünüz bulunuyorsa eğer, vade süresini azaltarak daha düşük faiz oranlarından kredi kullanabilirsiniz. Bu durum aldığınız kredi için, bankaya ödeyeceğiniz geri ödeme tutarını düşürmektedir.

Kredi yapılandırması için bir örnek verecek olursak, 150 bin TL tutarında 120 aylık vadeyle %0,98 faiz oranından kredi kullandığınızı farz edelim. Bu kredinin geri ödeme tutarı 255.756,56 TL’dir. Kredi için aylık 2,131,30 TL ödeme yapılmaktadır. Farklı bir bankada 120 ay vadeli olarak %0,78 faiz oranından kredi kullandığınızda ise kredinin maliyeti 222,791,55 TL olmaktadır. Bu iki faiz 7kıyasladığımızda arada 7,891,55 TL fark oluşmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın