Kredi Yeniden Yapılandırma Nedir? Avantajlı Mıdır?

kredi-yeniden-yapilandirma-nedir

Nedir? Avantajlı Mıdır? : hesaplaması ile yapcağınız karşılaştırma sonucunda kredinizi yapılandırarak avantaj sağlayabilirsiniz. Peki kredi borcu yapılandırma nasıl yapılır ve yapılandırma için başvurunuzu nereye yapmanız gerekiyor yazımızda açıkladık.

Kredi Yeniden Yapılandırma Nedir?

Kredi yeniden yapılandırma diğer adıyla refinansman; bazı durumlar kredi taksitlerinin azaltılarak vade süresinin uzatılması, bazı durumlarda da kredi faiz oranlarında yapılan indirimden yararlanmak istenilmesi nedeniyle ya da başka diğer sebeplerden dolayı kredinin yeniden hesaplanarak kredi ödeme planının hazırlanması kredi yeniden yapılandırma olarak ifade edilebilir.

Bankalardan kredi kullanan kişiler, sektördeki şartların değişmesiyle birlikte bankaların faiz oranları üzerinden kredi yapılandırması yapabilmektedir. Peki, kredi yeniden yapılandırma nedir ve nasıl yapılır sorusunu şu şekilde kısaca da açıklayabiliriz ; kredi yapılandırmasıyla birlikte faizlerin düşmesi sonucu kredinizi tekrardan yeni bir ödeme planıyla ödeyebilme durumu olarak da ifade edilebilir.

Sadece faiz değişimlerinde değil, ödeme gücünüzün değişimiyle de kredi yapılandırması yoluna başvurabilirsiniz. Elinize toplu bir para geçtiğinde ara ödemeler yapabilirsiniz. Ayrıca, ödeme güçlüğü çektiğinizde vade süresini uzatıp, taksit sayısını düşürerek de ödeme gücünüze uygun bir ödeme planı sağlayabilirsiniz.

Krediyi Yeniden Yapılandırmak Avantajlı mı?

X bankasından aldığınız bir krediyi, daha düşük faiz oranlarıyla kredi veren bir başka bankada yapılandırma yoluna gittiğinizde, tüm masrafları hesaplamanız gerekmektedir.

Örneğin; %1,2 faiz oranıyla aldığınız bir krediyi bir başka bankada %1,1 oranından kullanabiliyorsanız, eklenecek olan %2 cezayı ve yeni bankanın uyguladığı dosya masrafı, sigorta bedeli ve istihbarat ücreti gibi masrafları eklemeniz gerekmektedir. Yaptığınız tüm hesaplamalar neticesinde yapılandırma işlemi avantaj sağlıyorsa değerlendirebilirsiniz.

Kredi Kullandığım Bankada Yapılandırma Yapabilir miyim?

Kreid borcunuzu yapılandırmak için borcunuzun olduğu bankaya giderek bu talebinizi iletmeniz gerekiyor. Banka başvurunuzla ilgili değerlendirme yapacaktır. Banka uygun görürse yapılandırma talebinizi onaylayarak gerekli işlemleri yapacaktır.

Kredi kullandığınız bankaya başvuruda bulunarak, kullandığınız krediyi yapılandırabilirsiniz. Ancak, bankalar yeniden yapılandırma işlemlerinde tekrardan bir faiz oranı ve sigorta bedeli ekleyebilmekte ve bu da mevcut kredi borcunuzu daha da yükseğe taşımaktadır.

Kredilerde Erken Ödeme Cezası nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kredi kullanan kişiler, vade süresi dolmadan toplu şekilde ödeme yapmak istediğinde faiz indirimlerinden yararlanarak daha az bir tutar ödeme yapmaktadır.

Örneğin; 100.000 TL tutarında bir kredi aldınız ve 30.000 TL tutarına kadar ödeme yaptınız. Kalan 70.000 TL’yi toplu şekilde ödeme yaparak kapatmak istediğinizde %2 oranında erken ödeme cezası uygulanmaktadır. Bu kapsamda banka %2 oranında 1400 TL erken ödeme cezası adı altında bir ücret talep etmektedir.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Yapılandırma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın