Kredilerde Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

hayat-sigortasi-zorunlu-mu

Kredilerde Yaptırmak Zorunlu Mu? : Taşıt, ihtiyaç ya da konut kredilerinde, bankadan kredi çekerken hayat sigortası ile karşılaşabilirsiniz. Peki zorunlu olarak bu sigortayı yaptırmalı mısınız? Kredi kullanırken faiz, vade, ödeme planı gibi işlemlerin yanında sigortalar da yer alabiliyor. Bu sigortalardan biri de hayat sigortası. Hayat sigortası her kredi için yapılıyor mu ve zorunlu mu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Kredide Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?

Bankalar, genel olarak bireysel, konut ve taşıt kredisi gibi kredi çeşitlerinden yararlanan müşterilerine sigorta yapmaktadır. Hayat sigortası, bu sigortalar arasında en çok yapılan sigortalardan birisidir. Hayat sigortasın yaptıran kişilerin, olası bir ölüm durumunda kalan tüm borç tutarı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır ve ölen kişinin varislerinden herhangi bir ödeme yapılması talep edilmez. Hayat sigortası yaptırmamış kişilerin ise borcu varislerine aktarılır ve yasal mirasçıları tarafından borç tutarının ödenmesi talep edilir.

Kredi kullandığınızda herhangi bir rahatsızlığınız varsa eğer, bunu bildirmeniz sigorta masrafınızın değişmesine olanak sağlamaktadır. Örneğin; şeker hastası, tansiyon ya da diyaliz hastası gibi rahatsızlıklarınız varsa eğer, bunu poliçenize eklettiğinizde %40 oranında daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Hayat sigortası bazı durumlarda ölüm anında ödeme yapmayı kabul etmemektedir.

Hayat sigortasının ödemediği krediler hangileridir? Sorusuna cevap verecek olursak, bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin; kanser hastası olan ve tedavi görürken kredi kullanan bir kişi borcunu öderken vefat etmesi durumunda sigorta şirketi kredi borcunu normal şartlarda karşılamaktadır. Ancak kanser sebebi ile öldüğü raporda yer alacağı için, ölüm raporu sigorta şirketine ulaştığında incelemeye alınır. Poliçe üzerinde belirtilmeyen ve poliçe öncesinde rahatsızlığı olan bu kişiler için ödeme yapma reddedilebilir.

Belirtilmeyen ve normalde hiçbir rahatsızlığı olmayan fakat daha sonra oluşan bir rahatsızlık nedeni ile bir vefat durumu olduğunda sigorta bu durumda itirazda bulunamamaktadır. Hayat sigortasında önemli olan beklenmeyen bir durumun söz konusu olmasıdır. Bir kaza yapılması durumunda da yine hayat sigortası tarafından kredi borcu ödenmektedir. Borçlu kişinin intihar etmesi durumunda ise sigorta şirketleri genel olarak ödeme konusunda sorun çıkarmaktadır. Şüpheli tüm durumlar sigorta şirketi tarafından araştırılmaktadır. Sigorta şirketinin karşılamadığı borçları yasal varislerin yapması gerekmektedir.

Kredi Almak İçin Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Kredi kullanmak istediğinizde hayat sigortası kavramıyla karşılaşabilirsiniz. Hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir, ancak banka hayat sigortası yaptırmazsanız kredi kullanmanıza izin vermeyebilir. Bankalar verdikleri kredilerin ödenmesini istemektedir ve bunu da garanti altında almak için hayat sigortası uygulamasına başvurabiliyor.

Hangi Kredilerde Hayat Sigortası Yaptırılmalıdır?

için DASK, hayat sigortası ile konut sigortası bir paket olarak karşınıza çıkabilir. İhtiyaç kredisi kullanmak isteyenler ise bu kredi için yalnızca hayat sigortası ile karşılaşabilirsiniz.

Konut kredisine benzer bir paket ile taşıt kredisi kullanırken de karşılaşabilirsiniz. Taşıt kredisi için başvuru yaptığınızda sizden zorunlu trafik sigortası, kasko ile beraber hayat sigortası yaptırmanız gerektiği de söylenebilir.

Bankalar genellikle pek çok kredi için hayat sigortası seçeneğini karşınıza çıkaracaktır. Çünkü hayat sigortası siz kredi aldıktan sonra ödeme kısmını bankanın garanti altına alması olarak ifade edilebilir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ödenir Mi, Silinir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster