Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

KMH yani kredili mevduat hesabı için kapatma işlemi yaptırmak mümkündür. Bu işlem için dilekçe ile talebinizi iletebilirsiniz. KMH hesabından çekilen paralar için faiz uygulanır ve siz bu hesabı kullanmak istemiyorsanız kapattırabilirsiniz.

Bankada hesap açtırma işlemi sırasında  KMH yani Kredili Mevduat Hesabı açtırmış olabilir ve bu hesabı ATM’den para çekerken görmüş olabilirsiniz. Bu hesaplar hesabınızda para kalmadığında faiz uygulaması yaparak para çekmenize imkan veren hesaplardır. Bir başka ifadeyle bu hesaplar bir kredi ürünüdür ve kredilerde olduğu gibi faiz işlenir. Ayrıca bankadan kredi çekerken beraberinde kredili mevduat hesabı da açılmış olabilir.

Kredili mevduat hesabı hesabında para kalmayan ve acil paraya ihtiyacı olanların tercihi olmaktadır. Örneğin hesabınızda para kalmadı, ancak son ödeme tarihi geçmek üzere olan bir faturanız var. Bu faturayı ödemek için gerekli para kredili mevduat hesabından kullanılsa da faiziyle birlikte geri ödenmelidir. Eğer KMH hesabından çekilen para ödenmezse bu durum hesap sahibine sorun çıkaracaktır.

Kredili mevduat hesabında para çekmek avantajlı gibi görünse de kredi kartından alışveriş yaptığınızda borçlarınızı ödemediğinizde problem yaşıyorsanız, kredili mevduat hesabından çekilen paranın da ödenmemesi size problem oluşturacaktır.

Eğer siz KMH hesabı açtırmak istemediyseniz, bankada hesap açılışı sırasında sözleşmede böyle bir madde olabilir. Bu maddeyi okumadıysanız ancak yine de sözleşmeyi imzalayarak onay verdiyseniz KMH hesabı açılmış olacaktır. Böyle bir hesabı açtırmak istemiyorsanız henüz sözleşme aşamasındayken bu talebinizi iletmelisiniz.

Peki hesabınız açıldıysa ve siz bu hesabı kullanmak istemiyorsanız, KMH hesabı nasıl kapatılır buna bakalım. KMH hesabı kapatma için bankanızın şubesine gidebilirsiniz. KMH kapatma dilekçesi ile şubeden talimatınızı ilettiğinizde çok kısa bir süre içerisinde hesap kapatılacaktır. Dilekçenizde “Şubeniz nezdindeki ………………………. nolu vadesiz mevduat hesabımın kapatılmasını rica ederim.” ve ad, soyad, imza, tarih, şube gibi bilgileri de bulundurarak şubede ilgili banka personeline teslim edebilirsiniz.

Bankalar genellikle KMH hesabı olan ve maaşlı olan müşterilerinin bu hesabı kapatmamaları için hesap özelliklerinden bahsedebilirler. Ancak bu hesap türünü kullanmak istemiyorsanız, kararınızda emin bir şekilde şubeye giderek hesabın kapatılmasını isteyebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın