Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

kredili-mevduat-hesabi

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? : Kredili mevduat hesabı yani Garanti, Ziraat Bankası, Denizbank, Finansbank gibi pek çok bankadan açılabiliyor. Kredili mevduat hesabını ne için kullanırım diyorsanız, kredili mevduat hesabında var mı diyorsanız sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı(KMH) Nedir?

Vadesiz mevduat hesaplarına bağlı olarak açılan kredili mevduat hesapları, hesabınızda bakiye kalmadığı durumlarda bile kullanabilen bir hesap türüdür. Peki, tam olarak kredili mevduat hesabı(KMH) nedir? Kredili mevduat hesabı, ülkemizde ek hesap, avans hesap, esnek hesap ve eksi hesap olarak da ifade edilebilen bir hesap türüdür. Bu hesaplar vadeli hesaplara tanımlı olmakta ve banka tarafından eksi bir limit tanımlanmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Ne İşe Yarar?

Banka tarafından kredili mevduat hesapları için belirli limitler tanımlanmakta ve bu limitler sayesinde banka müşterileri hesaplarında para olmasa bile para çekimi yapabilmektedir. Kredili mevduat hesabınız ile hesabınızda bakiye kalmadığı durumlarda bile fatura ödemelerinizi yapabilirsiniz. Vereceğiniz otomatik ödeme talimatıyla birlikte tüm fatura ödemeleriniz ek hesabınız üzerinden tahsil edilmektedir.

Ek hesabın temel olarak mantığından bahsedecek olursak eğer, bankalar size örneğin; 1000 TL ek hesap tanımlayabilir. Ek hesabın ödemesi de genellikle ayın son günüdür. Bakiyeniz 0 olduğunda 1000 TL bir paraya ihtiyaç duyduğunuzda ek hesabınızdan 1000 TL paranızı çekebilirsiniz. Bu durumda hesabınızda bakiyeniz -1000 olmaktadır. Ay sonu itibariyle de çektiğiniz tutarın en az faizini ödeyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabında Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesaplarında asgari ödeme tutarları genellikle çok düşük tutarlarda olmaktadır. Örneğin; 1000 TL tutarında bir para çektiniz ve 3 gün sonra ödemek istediniz. Bu durumda ortalama olarak 1-2 TL aralığında bir faiz işlemektedir. Her ay hesabınızın en az faizini ödeyerek gecikmeye girmeden hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Toplam borç tutarınızı ödediğinizde ise tekrardan kullanabilir limitiniz olmakta ve ilerleyen zamanlarda ihtiyacınızın olması durumunda tekrardan kullanma durumunuz ortaya çıkmaktadır.

Kredili mevduat hesabı açtırmak istiyorsanız eğer, mevcut bankanıza ya da herhangi bir bankaya başvuruda bulunarak başvurunuzu iletebilirsiniz. Banka tarafından gelir durumunuza ve kredi notunuza bağlı olarak limit tanımlanmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Olan Bankalar

Kredili mevduat hesabı pek çok banka tarafından sunulan bir hizmettir. Bankanızdan açtırdığınız kredili mevduat hesabı ile hesabınızda para kalmasa bile hesabınızdan para çekebilirsiniz, eğer otomatik ödeme talimatı verdiyseniz de faturalarınızın ödemesi yapılır. İşte kredili mevduat hesabı açtırabileceğiniz bankalar.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı

Finansbank Kredili Mevduat Hesabı

Garanti Kredili Mevduat Hesabı

Yapı Kredi Kredili Mevduat Hesabı

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı

Halkbank Kredili Mevduat Hesabı

HSBC Kredili Mevduat Hesabı

İş Bankası Kredili Mevduat Hesabı

Vakıfbank Kredili Mevduat Hesabı

Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı

Kredili mevduat hesabı açtırabileceğiniz bu bankalardan başka bankalar da bulunabilir. Kredili mevduat hesabı hizmeti verilen bankalardan birini tercih ederek hesabınızı açtırabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabında Faiz

Kredili mevduat hesabında faiz uygulaması yapılmaktadır. Kredili mevduat hesabı bir tür kredi olarak da düşünülebilir. Bu hesaba avans hesap ya da ek hesap gibi isimler de kullanılabiliyor. Acil durumlar dışında kredili mevduat hesabı kullanılabilir, ancak herkes tarafından önerilmiyor. Çünkü ağır bir faiz uygulaması ile karşılaşabilirsiniz. Hatta ihtiyaç kredileri bile bazen daha düşük faiz oranı sunmaktadır. Kredili mevduat hesabı faiz oranı nedeniyle tercih edilmeyebiliyor.

Bu yazı sizi kredili mevduat hesabı açmak için teşvik etmez. Sadece kredili mevduat hesabı hakkında genel bir bilgi vermektedir. Ağır faiz oranları kredili mevduat hesabı açtırmak isteyenleri vazgeçirmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster