Krediye Kefil Oldum, Kefile İcra Gelir Mi?

kefile icra

Krediye , Kefile İcra Gelir Mi : Kredi çekmek isteyenler için bazen kefil olma şartı aranıyor. Krediye kefil oldunuz ve asıl borçlu kredi borcunu ödemiyor. Borç sahibi dururken kefile bu durumda ne olur? Borcu kefilin mi ödemesi gerekiyor ya da kefil de borcu ödemezse kefile gelir mi? Kefil olmak kredinin ödenmemesi durumunda kefilin sorumluluk alması demektedir. Eğer kredi borcu ödenmezse bu durumda kefil devreye girebilir. Gerekli yasal işlem başlatılarak borcun ödenmesi için işlem başlatılıyor. Sorularınızın cevapları ve kefile hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Krediye Kimler Kefil Olabilir?

-Gelir durumu başvurusu yapılan kredi tutarını ödeyebilecek yeterliliğe sahip olanların kefilliği kabul edilebilir.

-İcra, haciz gibi borç nedeniyle bu durumları yaşamamış olan kişiler kefil olabilirler.

-BAĞ-KUR’a kaydı olan kişiler kefil olabilir.

-Mühendis, doktor, avukat gibi toplumda değerli görülen ve saygın olarak kabul edilen meslek sahipleri kefil olabilir.

-Ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olan kişiler kefil olabilir.

-Kurum garantisi altında görev alan, çalışan kişiler maaşlarını ve ücretlerini kurumlarından alıyorlarsa kredi için kefil olabilirler.

Kefile İcra İşlemi Yapılır mı?

Bankalara kişilerin yaptığı kredi başvurularında bankaların ilk olarak baktığı hususlardan birisi kredi notudur. Kredi notu yüksek olan kişilere banka tarafından kredi başvurularında oldukça kolaylık sağlanırken, bu kişilerin başvurusu kısa sürede sorunsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerden ise bankalar tarafından ek olarak taleplerde bulunulabilmektedir. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilerden özellikle kefil talebinde bulunmaktadır. Kefil olacak olan kişinin de kredi notunun düşük olmamasına banka tarafından dikkat edilmektedir. Kefil talebinde bulunulmasının sebebi, kredi notu düşük olan kişinin ödemelerinde sorun yaşaması durumunda, kefil üzerinden geri ödemenin yapılacak olmasıdır.

Kefil olan kişi, borçlu kişiye kefil olduğunda borcun ödenmemesi durumunda tüm borcu kendisinin ödeyeceğini bankaya garanti etmektedir. Borcun ödenmemesi durumunda 90 günlük gecikme sonunda banka tarafından yasal işlem başlatılmaktadır. Yasal işlem gereği ilk olarak borç sahibi kişi üzerinden ödeme alınması talep edilmektedir. Borç sahibi kişinin ödeme yapmaması durumunda icra işlemi uygulanmaktadır. İcra sürecinde borç sahibi kişinin herhangi bir malı bulunmuyorsa eğer, kefil devreye girmekte ve banka borcunu kefilden talep etmektedir.

Kefil olan kişiyi banka arayarak, borcun ödenmesi konusunda bilgilendirmektedir.  Bu süreçten sonra banka kefil ve borç sahibini bir araya getirerek borcun ödenmesi konusunda görüşmektedir. Bir uzlaşmaya varılmaması durumunda ise borç sahibi için uygulanan süreç kefil içinde geçerli olmaktadır. işlemi yapılır mı? Sorusuna da bu kısımda cevap bulabiliriz. Bankayla yapılan görüşme sonucunda kefil olan kişi borcu ödeyeceğini beyan etmediyse eğer, icra işlemi kefil için uygulanmaktadır. Bu süreçte hiçbir itiraz hakkı da bulunmamaktadır. Kefil olan kişi borcu ödeyeceğini kabul ederse eğer, herhangi bir icra işlemi uygulanmadan borç tutarı bankaya ödenmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın