Krediyi Erken Kapatma Cezası Ve Avantajları

krediyi-erken-kapatma

Cezası Ve Avantajları : Bankadan kredi kullanıldıktan sonra erken kapama uygulaması var mı, yani kediyi çektikten vade sonu gelmeden krediyi erken kapatabilir misiniz ve bu durumun size getireceği avantajları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bankadan alınan konut, ihtiyaç kredilerini nakit ihtiyacınızı karşıladıktan sonra elinize geçen para ile kredi taksitlerinizi toplu halde ödeyebilirsiniz. Böylece aylarca borç ödemekten kurtulabilirsiniz, hatta kredi notunuzun artmasına da yardımcı olabilirsiniz. Detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

Kredi Erken Kapatma Cezası

Bankalar, kredi kullandırırken kredi kullanan kişilere verdiği kredinin faizlerinden elde ettiği gelirlerle kazanç elde ediyor. Vade sayısı arttıkça da genel olarak bankanın faiz geliri de artmaktadır. Bankalardan alınan kredilerin, erken ödenmesi durumunda ise faiz indirimi söz konusu olduğundan bankaların kazanacağı tutar da düşüşe geçmektedir. Bankalar bu durumda banka borcunu tek seferde toplu ödeme yaparak kapatmak isteyen müşterilerine %2 oranında ceza ödetiyordu. Bu oran, ödenecek olan kalan tutar üzerinden %2 oranında alınmaktadır.

Tüketici kanununda yapılan değişiklik ile beraber, müşterilerin erken ödeme yapması durumunda bankaların uyguladığı erken ödeme tazminatları yasalarla korunur hale getirildi. Yeni tüketici kanununca erken ödeme durumlarında müşterilere uygulanacak olan erken ödeme tazminatının oranları belirlenerek kanunlaştırıldı. Yasa gereği, faiz oranın sabit olarak belirlendiği durumlarda, sözleşmede yer alması halinde bir ya da daha fazla ödeme için erken ödeme talep edildiğinde bankalar tüketicilerden kredi erken kapama ve cezası uygulamaktadır. Fakat oranları tüketici kanunda belirlenmektedir.

Erken ödeme işlemlerinde kredi kullandıran banka, kişilerin kalan vade sayısı 36 ayı açmayan kredilerde azami olarak %1 oranında ödeme tazminatı alabilmektedir. Kalan vade sayısı 36 ayı aşan kişilerde maksimum %2 oranında erken ödeme tazminatı talep edilebilmektedir. Kredi sözleşmesinde erken ödeme tazminatı yer almıyorsa eğer, bankalar müşterilerden bu bedeli talep edememektedir.

Krediyi Erken Kapatmanın Avantajları

-Krediyi çektikten sonra erkenden krediyi kapatmanız taksitlerde ödeyeceğiniz faizleri ödemekten kurtulmanızı sağlar. Kredinizin ilk taksitleri için ödediğiniz faiz tutarı giderek son taksitlere doğru azalacaktır. Bu nedenle aldığınız krediyi ne kadar erken kapatırsanız uzun süre faiz ödemekten kurtularak daha az faiz ödemiş olursunuz.

-Krediyi aldığınız için ödediğiniz sigorta bedellerinin krediyi erken kapatarak bu bedellerin geriye kalan bölümünü istemeniz halinde geri almanız mümkündür.

-Kredinizin taksitlerini düzenli bir şekilde ödüyorsanız ve vadesi gelmeden kredinizin borçlarını kapatırsanız bu durum kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olur.

-Erken ödenen krediler kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olduğu için sonradan kredi almak istediğinizde sizin için bir avantaj olmaktadır.

-Kredi taksitleri nedeniyle aylarca borçlu olmaktan da kurtulmuş olursunuz ve gelirinizle diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. asudde
    21 Eylül 2016

Bir cevap yazın