Krediyle Alınan Rehinli Araç Satılır Mı?

rehinli araç satılır mı

Krediyle Alınan Satılır Mı: rehinli araç alımı, rehinli araç ne demekbanka rehinli araç satışı yapılabilir mi hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Taşıt kredisi çekerek aldığınız araç rehinli yani ipoteklidir. Rehinli aracı satmak mümkün mü yazımızda cevabını bulabilirsiniz.

Bankalar kredi vermek için müşterilerden çeşitli şartları yerine getirmesini istiyor. Bazen de mal varlığına ipotek, rehin gibi işlemler uygulayarak kredinin ödenmemesi durumunda bu ipotek, rehin gibi mallar için işlem başlatıyor. Peki taşıt kredinizi çektiniz ancak aracınızı satmanız gerekiyor. Peki satabilir misiniz, işte cevabı.

Kredi ile Alınan İpotekli Araç Satılabilir mi?

Bankalardan kredi alabilmenin en önemli yollarından birisi de ipotektir. İpotekli olarak bankalardan kredi alındığında gayrimenkul banka tarafından ipotek altına alındığından kafalarda bazı sorular bulunur. İpotekli olarak konut kredisinden araç kredilerine göre her türlü kredi alınabilmektedir. Peki, bankaya olan kredi borcu bitmeden bir satış işlemi gerçekleştirilmesi durumunda ne olacak? Kredi ile alınan rehinli araç satılabilir mi? Sorusu en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu kredilerde yasal olarak satış işlemi olmamaktadır. Ancak bazı özel durum için yasal olarak da satış işlemine izin verilmektedir.

Rehinli araç nedir diyecek olursanız, kredi aldığınızda banka kredinin geri ödenmemesi halinde aracı ipotek etmesidir yani bu durumda aracınız rehinli araç olmaktadır.

İpotekli Araç Nasıl Satılır?

Bilindiği üzere araç ve konut kredileri dışındaki kredilerde genel olarak ipotek şartı bulunmuyor. İhtiyaç kredisi çektiğinizde kredi notu, gelir durumu ve kefil gibi şartlar genel olarak ön planda bulunuyor. Ancak yüksek tutarlı bir kredi çektiğinizde genel olarak bu kredilerle konut ya da araç alınıyor. Banka tarafından ev ya da araca ipotek uygulanıyor.

Bankaya olan borç durumu bitmeden bir satış işleminin yapılmak istenmesi durumunda ise bazı anlaşmalar gerekiyor. Krediyle alınan aracın satılabilmesi için öncelikli olarak bankaya olan borcun ödenmesi gerekiyor. Bankaya ödenen borç ile birlikte rehin işlemi ortadan kalktığından, satış işlemi gerçekleştiriliyor. Bazı durumlarda alıcı tarafın satış işlemine güvenmesi sonucunda da işlem gerçekleştirilebiliyor ancak bu oldukça riskli bir durum olarak ortaya çıkıyor.

Rehin Aracı Krediyi Ödeyerek Satmak

İpotekli aracınızı kredi ödemeleri devam ederken satmanız için kredi borcunu kapatmanız gerekiyor. Ancak aracı satmadan krediyi ödeyemiyorsanız yani taşıt kredisini kapatmak için yeterli paranız yoksa o zaman şöyle bir seçenek bulunmaktadır. Ancak bu seçenek için alan ve satan kişilerin birbirlerine kesinlikle güveniyor olması gerekiyor. Bu yöntemde yapılacak olan aracı alan kişinin arabanın bedelini satan kişiye vererek satan kişinin kredi borcunu kapatması sağlanabilir. Böylece araç üstündeki ipotekte kalkmış olur.

Alım satım işleminde tarafların birbirlerine güvenmesi için noterden böyle bir sözleşme yapılabilir. Aracın alım-satım işlemiyle ilgili bu sözleşmede araç devir işlemlerinin hangi tarihte yapılacağı mutlaka belirtilmelidir.  Bu yöntemle de aracınızın ipoteğini kaldırarak satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle söylemek gerekirse aracınızın kredi borcunu ödemeden satış işlemi yapamazsınız. Aracınız için taksitleri süren taşıt kredisini kapattıktan sonra aracınızı satabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın