Kripto Para Borsalarında Kaybetmenizi Önleyecek 8 Altın Kural

Kripto Para Borsalarında Kaybetmenizi Önleyecek 8 Altın Kural: Bitcoin, Etherium, XRP, IOTA, Tron, Monero, NEO, ETC ya da bir başka kripto paraya yatırım yaparak kazanç sağlamak isteyenler, kripto para piyasalarında yatırım yapmadan önce bazı temel kuralları öğrenmek zorundadır. Aksi halde tüm yatırımlardan beklenen kazanç sağlanamadığı gibi elinizdekinden de olabilirsiniz.

Bu yazımızda kripta para borsalarında yatırım yapmak isteyenler için yatırım yapamadan önce dikkate almaları gereken 8 altın kuraldan bahsedeceğiz. Kripto para yatırımı yapmadan önce bilmeniz gereken temel kurallara geçmeden önce kripto para borsası nedir sorusunu cevaplamak yararınıza olacaktır.

Kripto Para Piyasası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kripto para piyasası, kripto para birimlerinin bu işle ilgili kurulmuş olan internet siteleri üzerinden alınıp satıldığı platformlardır. Kripto para piyasası, kripto para borsasısanal para piyasaları ya da dijital para piyasaları olarak da bilinmektedir.

Kripto para borsalarında günün her saatinde kripto para alım ve satımı yapılabilmektedir. Yani 7 gün 24 saat süreyle kripto borsalarında para alım satımı yapabilirsiniz.

Kripto para borsalarında, kripto para olarak adlandırılan açık kaynak yazılımla üretilmiş sanal (kripto) paralar bulunmaktadır. Bu paralara”coin” adı verilmektedir. Kripto para piyasalarında alınıp  satılan coinler yani kripto paralar, bizim bildiğimiz anlamda para değildir. Bunları birer hisse senedine benzetebilirsiniz. Nasıl ki borsada bir hissenin değeri arttığında siz daha düşük değerden almışsanız, o hisse senedinden kazanç elde ediyorsanız, kripto para borsasında da aldığınız coinin değeri artarsa, siz de kazanç elde ediyorsanız. Bunun tersi durumunda ise zarar edebilirsiniz.

Kripto para piyasalarına devletlerin müdahalesi söz konusu değildir. Çünkü kripto para borsalarının merkezi belirli bir yerde olmayıp dünyanın her yerinden kripto para alımı ve satımı yapılabilmektedir. Böylece kripto borsasındaki bir coinin değeri tamamıyla arz ve talebe göre oluşmaktadır. Yani o conine ne kadar talep olursa değeri o kadar artmakta, talep ne kadar azalırsa değeri düşmektedir. Bu değer artış ve inişine Merkez Bankası ya da başka bir isim altında oluşmuş kurum müdahalesi mümkün değildir.

Kripto para birimlerinin ortaya çıkışı aslında borsa mantığı olmayıp blockchain teknolojisi adı verilen bir sistem ile para transferlerini kısa süreye indirmektir. Bildiğiniz gibi yurtdışından para transfer ettiğinizde bu paranın hesabınıza geçmesi günleri bulabilmektedir. Oysa kripto paralar aracılığıyla para transferi yapmanız halinde en fazla 10 dakika içerisinde para hesaba geçtiği gibi para transferi için de ya ücret ödemezsiniz ya da yok denecek kadar az miktarda para ödemesi yaparsınız. Tabi bu ödeme transfer ettiğiniz kripto para birimi ne ise onun üzerinden kesilmektedir.

Kripto para borsalarının bu kadar popüler hale gelmesinin bir nedeni bir anda çok yüksek meblağlar kazanarak zengin olma yolunu açmasıdır. Ancak bu nedenden daha önemli neden ise gizliliğe hat safahada olmasıdır. Kripto para borsasında sizin sadece hesap numaranız vardır. Ancak bu hesap numarası kime aittir, kim bu hesabı kullanıyor, ne kadar parayı nereye ya da kime transfer ettiği gibi bilgilere gerek kripto para borsasını idare edenler gerekse devletlerin hiç birisi bilememektedir. Yani dilerseniz milyonlarca dolar parayı dilediğiniz yere ve hiç kimseye bilgi vermeden anında gönderebilirsiniz.

KRİPTO PARA YATIRIMI YAPMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN 8 ALTIN KURAL

Kripto para borsalarından coin alıp satarak yani trade yaparak para kazanmak istiyorsanız ve ilk defa kripto para borsasına girecekseniz aşağıda sayacağımız 8 altın kuralı aklınızdan çıkarmayın. İşte kripto para borsalarında kaybetmenizi önleyecek 8 altın kural:

1- Kripto Para Yatırımına Bütçenizi Sarsmayacak Para İle Başlayın

Kripto para piyasalarında kripto paranın yönünü analizlerle nispeten tahmin edebilseniz de dünyanın her yerinden yatırımcı alan ve yatırım için özel bir şart aramayan kripto para borsalarında paranın değeri çok hızlı bir şekilde artabildiği gibi aynı şekilde de düşebilmektedir. Bir paranın değeri bir kaç saat içerisinde %100’den fazla artabildiği gibi benzer şekilde bir anda % 70-80’lere varan değer kayıpları da yaşanabiliyor. Bu nedenle kripto para borsasında yatırıma, kaybettiğinizde bütçenizi sarsmayacak ve sizi üzmeyecek miktarda parayla başlayın. Zaten borsa yatırımın altın kurallarından biri şudur: “Borsa yatırımları, getirisi kesin yatırımlar değildir.”

Kripto para borsaları çok kazandıran platformlar olsa da riskli platformlardır. Bu nedenle kripto para piyasalarında yatırım yapacaksanız bütçenizin en fazla %10’u ile yatırıma başlayın. Kripto para borsalarının mantığını ve işleyişini öğrendikten sonra yatırım miktarınızı arttırabilirsiniz.

2- Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Araştırma Yapmalısınız

Hiç bir yatırım “armut piş, ağzıma düş” şeklinde olmaz. Yatırım yapmadan önce sizin de bir emek harcamanız ve doğru araştırma yapmanız gerekiyor. Kripto para borsalarında yapacağınız yatırımlar da aynen bu şekilde kendi araştırmanızı yapmanıza bağlıdır. Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmanız halinde kazanmanız çok düşük bir ihtimaldir. Kaldı ki binlerce kripto para birimi arasından hangisinin prim yapabileceğini sağdan soldan duyduklarınızla kestirmek mümkün değildir. Bu nedenler kripto paralara yatırım yapmadan önce şu hususları kendinizin araştırmasında yarar vardır:

  • Yatırım yapacağınız kripto para birimi blockchain teknolojisinde hangi sorunu çözmek için çıkartılmış ve blockchain teknolojisini kullananlar bu kripto paradan fayda sağlayabilecek mi? Örneğin para transferinde süreyi kısaltabiliyor mu ve para transferi için bir şirket bu kripto parayı kullanabilir mi?
  • Yatırım yapacağınız kripto para birimini tasarlayan ekip daha önce hangi kripto paraları tasarlayarak kripto para piyasasına sürdüklerine bakmalısınız. Mesela daha önceki tasarladıkları kripto para, kripto para borsasında değer kazanabilmiş mi?
  • Yatırım yapacağınız kripto para birimini tasarlayan ekibin linkedin gibi sosyal ağlardan profillerini kontrol edin. Çünkü bazen bu kişiler dolandırıcı olabiliyor.
  • Yatırım yapacağınız kripto para biriminin günlük, haftalık ve aylık değer periyotlarına bakın. Kripto paranın değeri önceden neydi, şuanda nedir sorusunu cevaplayın ve mevcut değerin yüksek olup olmadığını tespit edin.
  • Yatırım yapacağınız kripto parayı mümkün olduğunca dip değerini tespit edin ve yükselince satın. Kripto paralar yükselirken kar ettiğinizde satın. Aç gözlülük yapmayın.
  • Analiz yapan kripto para borsası uzmanlarını sosyal ağlardan takip ederek görüşlerini dikkate alın ama körü körüne bu görüşlere bağlanmayın. Kendi araştırmalarınızla bu görüşleri kıyaslayın. Gerekirse uzmana sosyal ağı üzerinden mesaj göndererek kendi görüşlerinizi belirtin.
  • Kripto para piyasaları için kurulmuş olan forum sitelerini takip edin.

3- Dolandırıcılık Mağduru Olmayın

Kripto para borsalarına her gün çok farklı kripto para giriş yapmaktadır. Ancak bu paraların arkasındaki ekip bu işi dolandırıcılık amacıyla yapabilmektedir. Bu nedenle yatırım yapacağınız kripto para birimlerinin geçmişini iyi araştırmalısınız. Yatırım yapacağınız para borsasının güvenilirliğinin ve borsaya kripto para kabul ederken nelere dikkat ettiklerini araştırmalısınız. Özellikle kripto para borsasına yeni giren bir kripto paranın dolandırıcılık amacıyla mı piyasaya girdiği yoksa gerçekten iyi bir proje olup olmadığını gerek kripto paranın kendi internet sayfasından gerekse forumlardan araştırmalısınız.

Kripto para borsalarının internet sitesi üzerinden faaliyet gösterdiği dikkate aldığınızda, bu internet sitelerinin sahtelerini yapabildiklerini bilmelisiniz. Bu şekilde sizin kullanıcı adı ve şifrenizi çalabiliyorlar. Böyle bir mağduriyet yaşamamanız için giriş yaptığınız kripto para borsasının adını doğru yazdığınızdan emin olun ve borsanın gerçek adresini aklınızda tutun. Ayrıca 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kripto para borsasının üyelik bölümünden aktif edin. Böylece kullanıcı adı ve şifreniz çalınsa bile anlık şifre oluşturan uygulama elinizde olacağı için sizden başkası kripto para borsasına giriş yapamayacaktır.

4- Offline Wallet Kullanın

Çevrimdışı cüzdan olarak tercüme edilen offline wallet, satın aldığınız kripto paraları saklayabileceğiniz USB bellek görünümlü bir cihazdır. Bu sayede yatırımlarınızı daha güvenli olarak saklayabilirsiniz. Zira kripto para borsaları internet üzerinden hizmet vermekte ve bilgiler “server” üzerinden sağlanmaktadır. Dolayısıyla bu serverlar sürekli olarak saldırı halinde olup kripto paralarınızın hackerlar tarafından çalınma riski bulunuyor. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için iyi bir kripto para cüzdanı almanızda yarar bulunmaktadır.

5- Kripto Para Piyasası Analizlerinde Kullanılan Kavram ve Terimleri Öğrenmelisiniz

Kripto para borsalarında coin analizi yapılırken yani kripto paranın değeri artar mı azalır mı şeklinde grafik analizleri yapılırken ya da coin hakkında açıklama yapılırken bir takım terimler kullanılmaktadır. Örneğin volatilite, pump, dum, trader, hodl, market cap, all in, blockchain, decentralized, stop-loss, stop-limit… gibi kavram ve terimler sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca grafik analizlerinde yararlanılan bir takım göstergeler ve işaretler de bulunuyor. Bunları da öğrenmenizde yarar vardır. Örneğin bollinger, EMA periodu, fib level… gibi.

Kripto paralara yatırım yapmadan önce kripto para borsalarında kullanılan kavram ve terimleri öğrenmeniz yanında ayrınca bu piyasaya giriş yaparken hard fork ve proof or work gibi çok önemli terimleri de bilmelisiniz. Zira bunlar bir kripto paranın geleceğinin ne olacağı hakkında yorum yaparken dikkate alacağınız önemli kavramlardır.

6- Kripto Para Piyasalarında Kazanmak İçin Uzun Vadeli Planlar Yapın

Kripto para piyasalarında kazanmak için sabırlı olmak zorundasınız. Hiç bir yatırım anında kazanca dönüşmez. Özellikle kripto para borsasında aldığınız bir coinin değeri anında düşebilir. Moralinizi bozmayın ve bekleyin. Bu şekilde bir düşüş varsa hemen forum sitelerinden, internetten ya da kripto paranın kendi sitesinden bu değer düşüşünün nedenini araştırın. Çünkü dijital (kripto) para birimleri, blockchain teknolojisini kullanmakta ve bu teknoloji ise oldukça yenidir. Halen gelişim aşamasında olduğu için kripto para borsalarında işlem gören dijital paraların değerlerinde ani değişimler olması kaçınılmazdır. Eğer anlık alım satımlarla kazanç elde etmek istiyorum diyorsanız, kripto para borsasında sizi stresli ve zorlu bir yol bekliyor demektir. Ancak uzun vadede alım yapmanız halinde kazanmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle yatırım kararı vermeniz halinde yatırım yapacağınız kripto paranın geleceğini araştırıp uzun vadeli yatırım yapmalı ve sabırlı olmalısınız.

7- Yatırım Yapacağınız Kripto Paralarını Çeşitlendirin

Yatırımlarınızı tek bir kripto paraya yönlendirmemelisiniz. Özellikle uzun vadeli yatırımlarda birden çok dijital parayı tespit ederek yatırım bütçenizi, bu para birimlerinin ilerideki olası değer artışını da dikkate alarak farklı dijital paralar arasında oranlayarak dağıtın. Diyelim ki 2000 dolarlık bir bütçeniz var. Bu bütçenizin %10 ile bir para birimini, %30 ile bir başka para birimini kalanıyla bir diğer kripto para birimi alarak yatırım sepetinizi çeşitlendirebilirsiniz. Bu sayede birinden zarar etseniz dahi diğerlerinden kar etmeniz durumunda toplamda karlı çıkabilirsiniz.

8- Panik Satışı Yaparak Paranızı Başkalarına Aktarmayın

Kripto para borsaları dalgalanmanın (volatilite) en hızlı olduğu yerdir. Yani bir para biriminin değeri bir anda 100 kat artabilirken bir anda aynı şekilde de düşebilmektedir. Kripto para borsasında aldığınız paranın değeri düştüğü anda, “ben ne yapacağım kaybettim, bittim” krizlerine girerek “bari zararın neresinden dönersem kardır” demeyin. Ünlü borsa milyarderi Warren Buffot şöyle diyor: “Borsa sabırsızların, sabırlılara para aktardığı sistemdir.” Dolayısıyla kaybetseniz de beklemeyi bilin. Belki bir gün, belki bir kaç gün, belki bir kaç hafta sonra aldığınız kripto para tekrar aynı yerine dönecektir. Önemli olan nerede, ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmenizdir.

Kripto para borsalarında anlık kayıplar nedeniyle çok kişi hemen elindeki kripto parayı çıkarmak istemektedir. Buna halk arasında keriz silkeleme deniliyor. Zira burada yatırımcı, yüksekten aldığı kripto parayı daha ucuzdan bir başkasına satmaktadır. Kripto paranın değeri düşmüş ise o kripto para hakkında kısa bir araştırma yapın ve gelecekteki değerinin ne olacağını az çok anlarsınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster