Kripto Para Yatırımlarından Para Kazandıracak 4 Strateji

Kripto Para Yatırımlarından Para Kazandıracak 4 Strateji: Kripto para piyasalarında para kazanmak için yatırımcıların takip ettiği belirli stratejiler bulunuyor. Bu stratejileri takip ederek olumlu sonuç elde etmek aslında yatırımın zamanına ve kripto para yatırımını nasıl takip ettiğinize bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kripto para borsaları son yıllarda adından oldukça söz ettirdi. Özellikli yüksek kazanç sağlaması ve hatta bir gün içerisinde %100’leri aşan kazanç getirisi ile kripto para borsaları yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Ancak kripto para piyasasında dalgalanmanın (volatilite) çok fazla olması nedeniyle anlık olarak büyük miktarda kayıp yaşama ihtimali de söz konusudur. Yani kripto para piyasalarında kazanma ihtimali olduğu kadar kaybetme ihtimali de çok yüksektir. Bu nedenle kripto para borsalarında yatırım yapanlar belirli stratejiler üzerinde hareket etmektedir.

Bu yazımızda kripto para borsalarında yatırım yaparken kaybetmemeniz için diğer yatırımcıların uyguladığı stratejilerin neler olduğunu anlatacağız.

Kripto Para Piyasalarında Kaybetmemek İçin Ne Yapmalısınız?

Sanal para piyasaları veya dijital para borsası da denilen kripto para borsalarında dalgalanmanın fazla olması nedeniyle bir kripto paranın değeri anında düşebileceği gibi aynı şekilde çok yüksek miktarda kazanç da elde edebilirsiniz. Hatta doğru ve yerinde yatırımlarla bir yıl içerisinde 1000 dolarlık yatırımınızı 1.000.000 dolara çıkartabilirsiniz. Ancak gerçekçi konuşmak gerekirse kripto para borsalarında kazanmak da kaybetmek de aslında neredeyse aynı ihtimale sahip. Bu yüzden kripto para borsalarında kaybetme ihtimalini en düşük seviyeye çekmek gerekiyor. Ve bu aslında tamamıyla sizin elinizde. Kripto para piyasalarında yatırıma başlayacak olan bir kimsenin şu kuralları akıldan çıkarmaması gerekiyor:

  • Kripto para yatırımına bütçenizi sarsmayacak para ile başlayın
  • Kripto paraya yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız kripto para hakkında araştırma yapın
  • Yatırımınız olan kripto paraları offline wallet’ta saklayın
  • Kripto para piyasası analizlerinde kullanılan kavram ve terimleri öğrenin
  • Kripto para piyasalarında kazanmak için uzun vadeli planlar yapın
  • Yatırım yapacağınız kripto paralarını çeşitlendirin
  • Panik satışı yaparak paranızı başkalarına aktarmayın

Kripto para piyasalarında kaybetmemek için dikkate alacağını bu kuralların açıklamaları için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kripto Para Piyasalarında Yatırımcıların En Sık Kullandığı 4 Yatırım Stratejisi

Kripto para borsalarında yatırımcılar kripto para (coin) alıp satarken kendilerine göre bir takım stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejilerden ön plana çıkan yatırım stratejileri bulunuyor. İşte yatırımcıların kullandığı en iyi 4 yatırım stratejisi şöyledir:

1- Anlık Alıp Satma Stratejisi (Scalping)

Anlık değişen fiyat hareketlerinden kazanç elde etme mantığına dayalı bu yöntemde kripto para yatırımcısı, almış olduğu kripto paranın değeri artıp kar verdiği anda satışını gerçekleştirir. Gün içerisinde sık sık aynı yöntemle al sat yaparak kazanç sağlanmaya çalışılır. Bu yöntemi şöyle özetleyebiliriz: “al, yükselip kârı görünce hemen sat, düşünce al, kârı görünce hemen sat.”

Scalping yöntemi ile alım ve satım yapmak için kripto paralara  ait borsadaki grafikleri iyi takip etmek ve grafik analizlerini doğru yapmak gerekiyor. Scalping yöntemiyle yatırım yapmak istiyorsanız, zamanınızın çoğunu bilgisayar ya da telefonunuzun başında grafik takip etmekle geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Anlık alım satım yöntemi, kripto para birimindeki küçük değişimlerde dahi büyük kazanç elde edilebilecek miktarla yapılan yatırımlarda işe yaramaktadır.

2- Günlük Alım Satım Yöntemi (Daily Trade)

Anlık alım satım yöntemine benzer mantıkla işleyen bir stratejidir. Bu yöntemde yatırımcı, kripto para ticaretinin gün içinde en az olduğu zamanda düşük fiyattan kripto parayı alır ve gün içerisinde kripto paranın geldiği en yüksek değerden satışını yapar. Günlük alım satım yapan kişiler, almış olduğu kripto paraları elinde tutmaz ve uzun vadeli yatırımda değerlendirmez. Aynı gün içerisinde kripto parayı satar ve daha sonra tekrar başka para birimine yatırım yapar.

Günlük alım satım yöntemiyle yatırım yapan bir kimse gün içinde şu üç hususu dikkate almak zorundadır:

  • Kripto parayı satmadan önce kripto paranın gün içinde nasıl bir dalgalanma (fiyat iniş ve çıkış) seyri izlediği,
  • Likidite
  • Kripto paranın işlem hacmi.

Günlük alım satım yöntemi, boğa piyasası olarak ifade edilen piyasanın iyi ve kazançlı olduğu dönemde işe yarar. Kripto para borsasının iyi olduğu ve paraların değer kazandığı dönemde günlük alım satımlarla paranızı katlayabilirsiniz.

3- Pozisyon Alma Yöntemi (HODL)

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenlerin uyguladığı bir stratejidir. Bu yöntemde yatırımcı kripto paranın günlük ya da anlık fiyat değişimleriyle değil, aylık veya yıllık fiyat değişimiyle ilgilenmektedir. Dolayısıyla kripto parada meydana gelen anlık ya da günlük değişim bu yatırım stratejisini uygulayanı endişeye sokmamaktadır.

Pozisyon alma yönteminde yatırımcı, yatırım yaptığı kripto parayı en uygun fiyat aralığından alır ve belirli bir süre içerisinde artış öngörüsünde bulunur. Örneğin 1 dolardan aldığı kripto para biriminin yaptığı analiz ve araştırma sonucunda 1 yıl sonra 10 dolara çıkacağını öngörüyorsa, bu şekilde 1 dolardan alım yapan yatırımcı, kripto paranın 10 dolar seviyesine gelmesini bekleyecektir. Kripto para öngörülen bu seviyeye geldiğinde elindeki kripto parayı satan yatırımcı aradaki kârını alır.

HODL yöntemiyle yatırım yapma pasif yatırım şeklinde isimlendirilmektedir. Çünkü burada yatırımcı sadece yatırımını yapıp beklemeye başlamaktadır. Aktif bir hareketi bulunmamaktadır.

4- Arbitraj Yöntemi

Kripto para borsası bir tane değildir. Birden fazla sayıda kripto paraların alınıp satıldığı kripto para borsası vardır. Örneğin poloniex.com, binance.com, coinmarketcap.com bu borsalardan sadece bazılarıdır. Her kripto para borsasında aynı para birimi alınıp satılmaktadır. Bu alım satım ise aynı borsa içinde gerçekleşmektedir. Yani binance.com’dan kripto para almışsanız, bu parayı yine aynı borsa içinde satabiliyorsunuz. Bununla birlikte her kripto para borsasında bir hesap numaranız bulunuyor. Bu hesap numaralarınızı kullanarak farklı kripto para borsaları arasında kripto paralarınızı transfer edebilirsiniz. İşte arbitraj denilen yöntem de burada ortaya çıkıyor. Her kripto borsası kendi içinde işlediği için birinde daha düşük fiyattan satılan kripto para birimi diğerinde daha yüksek değerden satılabiliyor. Yatırımcı, kripto paranın düşük değerden satıldığı borsadan bu kripto parayı alıyor ve aynı kripto paranın daha yüksek değerden satıldığı diğer kripto para borsasına transfer ediyor. Transfer ettiği borsada bu kripto parayı yüksek fiyattan satarak aradaki farkı kazanç olarak alıyor.

Kripto para piyasalarında en çok kullanılan yöntemin bu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü dijital para borsaları arasında para transferleri dakikalar içinde gerçekleşiyor. Birinden aldığınız kripto para, diğer borsaya transfer edilirken çok zaman geçmediği için aradaki fiyat farkı da korunmuş oluyor.

Arbitraj yöntemi, analiz ve hatta teknik bilgi gerektirmediği için en kolay kripto para yatırım stratejisidir. Bu stratejide yapmanız gereken tek şey, kripto para borsasında düşük değerde coin tespit et, bu coinin yüksek fiyattan satıldığı borsaya havale et ve sat.

Kripto Para Yatırım Stratejisi Hakkında Önemli Hatırlatma

Burada yer verdiğimiz yatırım stratejileri, yatırımcıları sıklıkla uyguladıkları stratejilerdir. Sizler de yatırım sırasında kendi stratejilerinizi uygulayarak kazanç elde edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster