Kullanılmayan Araca Trafik Sigortası Yaptırmak Gerekir Mi?

Kullanılmayan Araca Trafik Sigortası Yaptırmak Gerekir Mi: Kullanılmayan araç için trafik sigortası yaptırmanın gerekli olup olmadığı konusu bu çalışmamızın ana noktasın oluşturmaktadır. Gerçekten çeşitli nedenlerle evimizin önünde ya da garajımızda kullanmadığımız bir aracımız olabiliyor. Özellikle eski model araç olup da hurdaya ayrılmamış; fakat kullanılmayan araçlar için trafik sigortası yaptırılıp yaptırılmayacağı konusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kullanılmayan araca trafik sigortası gerekip gerekmediği konusuna geçmeden, konunun daha net anlaşılması için trafik sigortası hakkında ön bilgi vermek gerekmektedir.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafikte kullanılan araba, kamyon, minibüs, traktör, motosiklet gibi motorlu araçlar diğer insanların can ve mal güvenliği açısından yoğun tehlike oluşturmaktadır. Kazanın gerçekleşmesi halinde bedenen ya da maddi olarak ciddi zararlar ortaya çıkabiliyor. Çoğu zaman ortaya çıkan bu zararların kişinin kendi bütçesi ile karşılaması mümkün olmayabiliyor. İşte trafik sigortası, düşük prim karşılığında sürücünün trafikte seyir halindeyken karşı tarafa verebileceği zararları karşılamak üzere ortaya çıkarılmış olan bir sorumluluk sigortasıdır. Trafik sigortasına teknik olarak karayolları mali sorumluluk sigortası denilmektedir.

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur? 

Trafik sigortası, 3. kişilerin uğrayabileceği zararları teminat altına almaktadır. Ülkemizde yaşanan trafik kazalarında ortaya çıkan can ve mal kayıpları ile kazaya karışan sürücünün sebebiyet verdiği bu zararları çoğu zaman karşılayamaması nedeniyle kazadan ötürü zarar gören kişinin iki defa mağdur olmaması için bu soruna çözüm getirilmeye çalışılmış ve bu bağlamda trafik sigortası yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Bugün için trafikte motor gücü ile seyir halinde olan tüm araçlar için trafik sigortası yaptırmak zorunluluktur.

Trafik sigortası yaptırmak motor gücüyle hareket eden araçlar için zorunludur. Dolayısıyla bisiklet ya da elektrikli bisiklet gibi araçların trafik sigortası yaptırmaları gerekmemektedir. Buna karşın motor hacmine ya da silindir yapısına bakılmaksızın motosiklet, araba, kamyon, kamyonet, minibüs gibi araçların trafik sigortası yaptırması zorunludur.

Kullanılmayan Araç İçin Trafik Sigortası Zorunlu Mudur?

Trafik sicilinde aktif olarak kullanılıyor olarak görünen tüm araçlar için trafik sigortası yaptırmak zorunludur. O yüzden trafik sicilinde aktif olarak görünen aracınız ister garajda olsun ister evin önünde park halinde olsun; ister eski model veya hurda bir araba olsun isterse yeni model olsun fark etmez, eğer bu aracı trafiğe çıkarırsanız ve trafik denetiminde aracın sigortasız olduğu ortaya çıkarsa sigortasız araç kullanmak nedeniyle hakkınızda idari para cezası düzenleneceği gibi aynı zamanda araç trafikten men edilerek parka çekilecektir.

Kullanılmayan araca trafik sigortası yaptırmamak için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arabayı trafikten çekmek ve arabayı hurdaya ayırmak yöntemleridir. Şimdi bu yöntemlere yakından bakalım.

Kullanılmayan Araca Trafik Sigortası Yaptırmamak İçin Uygulamanız Gereken Yöntemler

Kullanılmayan araç için trafik sigortası yaptırmak istemiyorsanız şu iki yöntemden birini uygulayabilirsiniz:

1- Kullanılmayan Arabayı Trafikten Çekmek

Aracınıza ait plakayı söküyorsunuz ve aracın ruhsatını da alıp trafik şube müdürlüğüne gidiyorsunuz. Aracı trafikten çekmek istediğinize dair bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçe, plaka ve ruhsatı trafik müdürlüğündeki yetkili kişiye teslim ediyorsunuz. BU kişide sistem üzerinden aracın trafikten düşümünü yaparak size çekme belgesi veriyor.

Çekme belgesini aldıktan sonra muayene, sigorta, bandrol gibi araç için yapmanız gereken ödemelerin hiç birini yapmanıza gerek kalmıyor.

Çekme belgesini aldıktan sonra araç ile hiç bir şekilde trafiğe çıkamazsınız.

İleride trafiğe çıkmak isterseniz, tekrar trafik şube müdürlüğüne giderek aracın plaka ve ruhsatını geri almanız gerekmektedir. Elbette aracın sigorta ve muayene işlemlerini de yaptırmalısınız.

Şunu hemen belirtelim ki trafikten çekmek ile aracı hurdaya ayırmak çok farklı iki konudur. Aracı trafikten çektiğinizde daha sonra tekrar aracın ruhsatını alıp araçla trafiğe çıkabilirsiniz. Ancak hurdaya ayrılan bir aracı tekrar trafiğe çıkarmanız mümkün değildir.

2- Kullanılmayan Aracı Hurdaya Ayırmak

Kullanmadığınız aracınız eski, kullanılma ihtimali kalmamış, tabir yerindeyse astarı bezinden pahalıya gelen bir durumdaysa, bu aracı hurdaya ayırmak en doğru yol olacaktır. Aracın hurdaya ayrılması demek, bu aracın trafikte seyir kabiliyeti kalmamış anlamına gelmektedir. Dolayısıyla hurdaya ayrılan araç ile trafiğe çıkılması mümkün değildir. Trafik sigortasının trafikte seyir kabiliyeti olan araçlar için zorunlu olduğu dikkate alındığında hurdaya ayrılmış araçlar için trafik sigortası yaptırılamayacağı da kendiliğinden anlaşılmaktadır. Yani hurdaya ayrılan araç için trafik sigortası yaptırmazsınız.

Aracı hurdaya ayırmak için aracın plakası ve ruhsatı ile birlikte trafik şube müdürlüğüne giderek dilekçe veriyorsunuz. Yetkili kişi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra aracı hurdaya ayırma işlemini tamamlıyor. Ancak unutmayın ki aracı hurdaya çıkardıktan sonra bunun geri dönüşü yoktur. Aracı bir daha trafiğe çıkaramazsınız.

Arabayı Trafikten Çektim ve Daha Sonra Sigorta Yaptırmak İstersem Ceza Öder Miyim?

Trafik sigortası yaptırmamak için arabayı trafikten çektiniz ancak diyelim ki aracı 2 yıl sonra trafiğe çıkarmak istediniz, trafik sigortasını cezalı mı ödersiniz yoksa normal olarak mı yaptırırsınız?

Arabayı trafikten çektiğiniz zaman trafik sigortası yaptırma yükümlülüğünüz de ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla araca sigorta yaptıracağınız zaman ceza ödemezsiniz. Bununla birlikte sigorta şirketleri uygulayacakları trafik sigortası tarifesini, ilk defa trafik sigortası yapılıyormuş şeklinde değerlendirerek fiyatı buna göre belirleyebilirler.

İlginizi Çekebilir: Trafik sigortası hakkında daha detaylı bilgileri öğrenmek, trafik sigortasının hangi tür kazaları karşıladığı, hangi tür zararları karşılamadığı hakkında bilgi edinmek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster