Kurması ve İşletmesi Kolay Her Zaman Para Kazandıracak 4 İş Fikri

Kurması ve İşletmesi Kolay Her Zaman Para Kazandıracak 4 İş Fikri: Para kazandıracak iş fikirleri, iş kurmak istiyorum diyenler için birinci öncelikte yer alan konudur. Gerçekten iş kurarken dikkat edilen en önemli kıstas, kurulan bu iş para kazandırır mı olmaktadır. Dolayısıyla eğer bir mesleğim yok ya da yeni bir alanda yatırım yapmak istiyorum diyorsanız maliyeti düşük olan ve para kazandıran işler tam size göre.

Bu yazımızda neredeyse sermayesiz olarak kurulacak işler hakkında bilgi vereceğiz.

Kurması ve İşletmesi Kolay Her Zaman Para Kazandıracak İşler 

“İş kurmak istiyorum ama hangi işler para kazandırır”, “sermayesiz olarak kurulabilecek iş fikirleri hangisidir” ya da “az sermaye ile çok kazandıracak iş istiyorum” şeklinde düşünceler zihninizi meşgul ediyorsa, aşağıda yer alan iş fikirleri, size ışık tutacak niteliktedir. Hadi her zaman kazandıran bu iş fikirlerine yakından bakalım:

1- Gıda Sektörü ve Marketçilik

İnsanoğlunun yaşamak için gıdaya ve suya, ihtiyacı olduğu dikkate alındığında gıda sektörü, her zaman varlığını ve önemini koruyacak bir sektör olarak devam edecektir. İster bir mahalle bakkalı olarak ister büfe şeklinde ister bir market zincirinin bayi şeklinde bir parçası olarak isterseniz kendi marketinizi kurarak bu sektörde yer alın, her durumda kazanacağınız şüphesizdir.

Gıda sektörü ve marketçilik her zaman kazandıran iş alanları olmuştur. Elbette kazancın ölçüsü, müşteri kitlesi ve sizin müşterilerinize sunduğunuz olanaklarla ilgilidir. Bu bağlamda işletmenizde bulunan ürün çeşitliliği, ürün kalitesi, her keseye hitap edecek fiyatlandırma, promosyonlar ve müşteri ilişkileri işletmenizin devamlılığı ve kazancı anlamında belirleyici rol oynamaktadır.

Gıda sektöründe faaliyet göstermek için açacağınız işletmenin büyüklüğüne ve içine koyacağınız ürün çeşitliliğine göre koymanız gereken sermaye değişmektedir. Eğer mahalle bakkalı tarzı bir işletme açacaksanız minimum 20.000 TL’ye, orta ölçekli bir market için 100 bin-250 bin TL, büyük ölçekli bir market açacaksanız sermayenizin en az 500 bin-1 milyon arasında olması gerekmektedir. Bunun yanında eğer bayi şeklinde market işi yapacaksanız, bayilik alacağınız firmaya ödemeniz gereken marka hakkı ücreti ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Market açarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar şöyledir: İşyeri olarak kullanılacak yerden günde kaç insan geçtiği, işletmenin bulunduğu yerin yaya trafiğine müsait olup olmadığı, araç için park yeri olmadığı ve işyerine ulaşımın kolay olup olmadığı. Bu konular işletmenin lehine ise o işyerini market olarak kullanabilirsiniz.

2- Otopark İşletmeciliği

Büyükşehirlerde yaşayan insanların hatta orta ölçekli bir şehrin merkezinde işi olanların yaşadığı en büyük sorun otoparktır. Bu gibi yerlerde yaşayanlar için kendi araçlarıyla şehir merkezine gitmek adeta bir zulüm gibi görünmektedir. Arabayı nereye park edeceği, park ettikten sonra trafik ekiplerinin gelip aracı çekme ihtimali ya da birinin gelip araca çarpma olasılığı; aracıyla yoğun trafiğin ve insan kitlesinin olduğu merkezlere giden kişilerin zihinlerini hep meşgul etmektedir. İşte otopark işletmeleri zihinlerde kaos oluşturan bu durumlara ilaç gibi gelen yerlerdir. Dolayısıyla şehirlerde otopark işletmeciliği tabir yerindeyse ölmeyecek işlerdendir.

Otopark işletmeciliğinin en iyi yapılacağı yer, araç yoğunluğunun olduğu iş merkezleri ve çarşılardır. Dolayısıyla bu gibi alanların yakınında otopark olarak işletmeye uygun yerler bulmanız, işletmenin sağlıklı yürümesi için zorunludur.

Otopark işletmeciliği, maliyeti olmayan bir iştir. Yani araç başına aldığınız ücretin tamamı kazanç şeklinde ifade edilebilir. ,Otopark işletmeciliği içinde ayrıca oto yıkama ve oto kuaför hizmeti de verirseniz, kazancınızı katlayacağınızı söyleyebiliriz.

Otopark işletmeciliği için en önemli sorun otopark alanın kira maliyetidir. Eğer kendi işletme alanınız var ise bu maliyetten kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte belediyenin otopark ihalelerini takip ederek daha düşük maliyetle otopark alanı kiralayabileceğiniz gibi otorpark devreden işletmeleri de uygun bedelle kiralayabilirsiniz.

Otopark işletmeciliği için gerekli olan sermaye esas itibariyle kira için harcanmaktadır. İşletme için genellikle ekstra bir harcama yapılmamaktadır. Bu anlamda 30 bin TL gibi bir para ile otopark açabilirsiniz.

3- Dönercilik, Dürüm Yemek İşi veya Çiğ Köftecilik

En rahat yapılacak işlerin başında gelen bu sektör, her zaman kazandırmaktadır. Günlük olarak geçiminizi sağlayacak parayı kazandıran bu iş sektöründe, adınızın duyulması ve müşteri kitlenizin artmasına paralel olarak kazancınız da artacaktır.

Bu sektörde faaliyet göstermek için daha önceden mesleki birikim sahibi olmanız gerekmemektedir. Zira döner, çiğ köfte ya da diğer malzemeleri hazır olarak satın alabilirsiniz. Burada size düşen sadece bu ürünleri lezzetiyle birlikte pişirip müşteriye servis edebilmektir.

Bu tarz gıda sektöründe faaliyet göstermek için önemli olan işletmenizin bulunduğu yerdir. Dönercilik, dürüm işleri ya da çiğ köftecilik için insanların yoğun olduğu yerlerde bulunmanız gerekmektedir. Bu açıdan iş merkezlerine, çarşıya ya da bekar kesimin yoğun olarak yaşadığı yerlerde bu tarz iş kurmanız halinde kazanacağınızdan şüpheniz olmamalıdır.

Dönerci ya da bu tarz lokanta açmak için bir takım belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu anlamda dönerci tarzı lokanta açmak için gerekli belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı
  • 2 adet fotoğraf
  • İşletmenin açılacağı yere ait tapu ve yapı kullanma izni fotokopisi
  • İşyeri kira ise kira kontratı
  • Lokantacılık odası kayıt belgesi
  • Kimlik bildiriminde bulunulduğuna dair emniyetten alınacak yazı
  • Sabıka kaydı
  • İmza sirküsü

Bu belgelerle birlikte işyerinin bulunduğu belediyeye müracaat ederek gerekli çalışma izni ve ruhsatı alabilirsiniz.

4- Çocuklar İçin Oyun Evleri

Alışveriş merkezlerinde ya da bir işyerinin üzerinde oyun evi şeklinde tabelalar görmüşsünüzdür. Görmediyseniz eminiz bu yazıyı okuduktan sonra daha çok dikkat edeceksiniz.

Çocuk oyun evi, içerisinde top havuzu, trambolin, çeşitli oyuncaklar, salıncak, atlı karınca gibi değişik oyun araçlarının bulunduğu yerlerdir. Bu tür işletmelerde belirli bir ücret karşılığında çocuklar belirli bir zaman boyunca oyun oynayarak vakit geçirmektedir. Bugün için kişi başı en az 15 TL ile bu tür oyun evlerinden hizmet alınabilmektedir. Bu tür oyun evleri çocukların dikkatini çektiği için oldukça rağbet olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle alışveriş merkezlerinde bulunan bu tür oyun evlerine günde 100’ün üzerinde çocuk girmektedir. Ortalama bu işletmeler aylık 50 bin TL civarında ciro elde etmektedir.

Oyun evlerinin kurulumu kolay olmakla birlikte, işyeri için gereken oyun alanlarının maliyeti yüksektir. Ortalama 200 bin TL civarında oyun alanına harcama yapmanız gerekebilir. Ancak temiz ikinci el oyun aletleri satan işletmelerden oyun alanı için ihtiyaç duyacağınız ekipmanı daha düşük maliyetle temin edebilirsiniz.

Oyun evleri, alışveriş merkezlerinde oldukça geniş ilgi görmektedir. Bununla birlikte çarşı merkezlerine yakın yerlerde ya da gelir durumu yüksek semtlerde bu işletmelerin açılması halinde oldukça yüksek hacimli işler yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster