Kuveyt Dinarı Neden Dünyanın En Pahalı Para Birimidir?

Kuveyt Dinarı Neden Dünyanın En Pahalı Para Birimidir: Dünya genelinde şuan 194 tane ülke bulunuyor. Bu ülkelerin büyük çoğunluğu da kendi para birimini kullanıyor. Ancak kullanılan para birimleri arasında o kadar çok değer farkı var ki, kimi para birimi bir diğer ülkenin para biriminden 100 kat daha değerli olabiliyor. Peki para birimleri arasındaki  bu değer farkı neden ortaya çıkıyor?

Bu yazımızda Kuveyt Dinarı’nın dünyanın en pahalı para birimi olmasının nedenini açıklıyoruz. Ama konuya geçmeden önce para birimlerini değerli yapan etkenlere kısaca değinelim.

Para Birimini Değerli Kılan Nedenler 

Bir ülkenin para birimini değerli kılan aslında o para birimine duyulan talepten ileri gelmektedir. Şayet bu para birimi ikili anlaşmalar, uluslararası uygulamalar ya da devletin uygulamaları gereğince ticarette kullanılması zorunluysa bu para birimine olan talep artacağı için paranın değeri de haliyle yükselecektir. Çünkü üretilen para miktarı az ancak bu parayı almak isteyen çok olunca haliyle paranın değeri de artıyor. İşte bu noktada para birimine olan talebin nasıl arttırıldığına bakmak gerekiyor.

Para biriminin değerini arttıran ana unsur aslında ihracata ve ağır sanayiye dayanan ekonomi sahibi olmaktır. Çünkü ürettiğiniz malı satabiliyorsanız veya ağır sanayi hamleleri ile herkesin üretemediği ürünleri üretebiliyorsanız, dış dünya size muhtaç demektir. Dolayısıyla uluslararası ticarette bir anlamda sizin koyduğunuz kurallara göre hareket edecektir. Bu anlamda ürettiğiniz malın satımını kendi para biriminiz ile ödenmesini isterseniz, bir taraftan hem paranızın değerini arttırırsınız hem de döviz zengini ülke haline gelirsiniz. İşte az sonra aşağıda Kuveyt Dinarı’nın neden değerli bir para birimi olduğunu bu konu bağlamında somut olarak okuyacaksınız.

Bu açıkladığımız neden para biriminin neden değerli olduğunu açıklayan tek neden olmasa da para biriminin değerini etkileyen en önemli etken olduğunu ifade edebiliriz. Elbette uygulanan para politikaları, ithalata dayalı ekonominin varlığı, katma değerli ürün üretimi gibi başka faktörler de paranın değerini etkilemektedir. Ancak yine belirtelim ki üretiminde size muhtaç olunan bir mal ya da hizmet söz konusu ise herkes size gelmek durumundadır. Böyle bir durumda kuralı siz koyarsınız.

Kuveyt Dinarı Neden Dünyanın En Pahalı Para Birimi Haline Geldi?

Kuveyt Dinarı’nın değeri bugün TL’nin 13 katı, doların ise 4 katı büyüklüğündedir. Bugün bir Kuveyt Dinarı yaklaşık 13 TL’den satılmaktadır. Yani 1 Kuveyt Dinarı = 13 TL. Peki bu Kuveyt Dinarı’nın bu kadar değerli olmasının nedeni nedir?

Kuveyt, dünyanın en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı ülkelerindendir. Şimdi hemen “tamam canım petrol varsa zaten zengin olur” demeyin. Çünkü Kuveyt Dinarı’nın dünyanın en değerli para birimi olmasının temelinde sadece petrol üretimi yatmamaktadır. Ayrıca zeküce kurgulanmış ekonomi stratejisi olduğunu da gözden kaçırmamak geliyor. Uygulanan ekonomi stratejisinin mantığı da şu şekilde işliyor:

Kuveyt’ten petrol almak isteyen kişi, aldığı petrolün değerini Kuveyt Dinarı ile ödemek zorunda. Yani dış ticarette petrol satışı Kuveyt Dinarı üzerinden dönmektedir. Dolayısıyla Kuveyt, “petrolümü alacaksan benim paramla ödeyeceksin” diyor. Petrol alacak kişi bu durumda el mahkum gidip Kuveyt Dinarı satın alıyor. Kuveyt Dinarı sonsuz sayıda olmadığına göre ve sadece belirli bir miktar Kuveyt Dinarı tedavülde olduğu için Kuveyt Dinarı almak isteyen kişi sayısı arttıkça Kuveyt Dinarı’nın da değeri artıyor.

Bu stratejide Kuveyt iki türlü kazanıyor. Birincisi ülkeye döviz girişi sağlanıyor. Genelde döviz olarak dolar ve euro girişi olduğu için Kuveyt, dünyanın döviz zengini ülkelerinin başında gelmektedir. Bu nedenle dövizdeki kur farklarından da ülke olarak kazanç sağlanıyor. Diğer kazanç ise hem kendi parası kendi ülkesinde kalıyor hem de Kuveyt Dinarı’nın değeri arttığı için bu sefer de Kuveyt Dinarı’nın kur farkından muazzam miktarda kazanç elde ediyor.

Parlak Fikir ve Üretim Ekonomiyi Uçurur

Ekonomi sadece hammadde sahibi ya da yeraltı zengini olmakla ilgili değildir. İyi bir ekonomiye sahip olmak aslında şu formülle ifade edilmelidir:

İyi ekonomi = ekonomi stratejisi + üretim

Şayet Kuveyt Dinarı örneğinde olduğu gibi bu formül doğru uygulanırsa dünyanın en zengin ülkeleri sınıfına yükselmek tesadüf olmayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın