Lise Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir Mi?

Lise Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir Mi: Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ve lise öğrencisi için kredi kartı konuları oldukça sık araştırılan bir konu haline geldi. Özellikle internetten alışveriş yapılabilmesi ve mobil ödeme kolaylıkları sayesinde öğrenciler,beğendikleri ürünleri internetten satın alabilmek, bilgisayar oyunları ya da fatura ile ilgili ödemeleri yapabilmek gibi nedenlerle kredi kartı ihtiyacı duymaya başladılar. Dolayısıyla öğrencinin hangi bankadan kredi kartı alabileceği dikkat çeken bir konu oldu.

Bu yazımızda lise öğrencilerinin kredi kartı alıp alamayacağı ve lise öğrencisinin nasıl kredi kartı alabileceği konularını inceleyeceğiz.

Genel Olarak Kredi Kartı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?  

Kredi kartı kullanımı, bankanın müşterisine herhangi bir prosedüre gerek kalmadan kullanıma sunduğu bir kredi işlemidir. Banka kredi kartına tanımlamış olduğu limit dahilinde müşterisinin herhangi bir imza atmasına ya da form doldurmasına ihtiyaç duyulmadan kredi kullandırmaktadır. Dolayısıyla kredi kartı kullanımı aslında borçlandırıcı işlemdir. Peki Türk Medeni Kanunu ne diyor? Bir kimsenin kendi işlemiyle borç altına girebilmesi için akıl sağlığı yerinde olmalı, 18 yaşını doldurmalı ve hakkında mahkeme kararıyla kısıtlılık kararı alınmamış olmalıdır. Bunun dışında kişinin ödeme gücü bulunmalıdır. Günümüzde kişilerin ödeme gücünün göstergesi ise kredi not ile belirlenmektedir. Şimdi bu bilgiler ışığında kredi kartı alabilmek için gerekli şartları hemen sıralayalım:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Akıl sağlığı yerinde olmak
  • Kişi hakkında mahkeme kararıyla kısıtlılık kararı alınmamış olmak
  • Kredi notu yüksek olmak
  • Gelir sahibi olmak

Lise Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kredi kartı alma şartlarına baktığımızda, lise öğrencisinin kendi başına kredi kartı alma imkanı bulunmamaktadır. Çünkü lise öğrenimi çağında bulunan bir genç 18 yaşını tamamlamamıştır. En başta bu şart eksiktir. Bunun dışında borçlandırıcı işlem yaparak banka ile kredi ilişkisine girme imkanı bulunmayan bir lise öğrencisinin kredi notu da hesaplanamayacaktır. Zaten öğrencinin sabit bir işi olmadığından düzenli geliri de yoktur. Tüm bunlar bir arada değerlendirildiğinde net olarak lise öğrencisinin kredi kartı alamayacağını söyleyebiliriz.

Lise Öğrencisi İçin Kredi Kartı Başvurusu Yapabilir Mi?

Kredi kartı alma şartlarını sağlamayan bir lise öğrencisi, kredi kartı alamayacağı gibi kredi kartı başvurusu da yapamaz. Bu durumda olan öğrenciler ek kart başvurusu yapma olanakları da bulunmamaktadır. Çünkü ek kredi kartı başvurusunu asıl kart sahibi yapabilmektedir.

Lise Öğrencisine Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri?

Lise öğrencisi kredi kartı alamayacağına göre, liseliye kredi kartı veren banka da yoktur. Peki lisedeyken kredi kartı alma imkanı hiç yok mudur? Lisedeyken kredi kartı almak için bazı imkanlar bulunmaktadır. Şimdi yazının devamında liseli nasıl kredi kartı alır sorusuna cevap verelim.

1- Lisedeyken Kredi Kartı Almak İçin Ek Kart Çıkartmak Bir Çözüm Olabilir

Lise öğrencisi kendi başına kredi kartı çıkaramaz ise de bir kimseye ait kredi kartına bağlı olarak ek kart çıkarabilir. Bunun için ailenizden ya da yakınlarınızdan biri kredi kartı sahibi ise bu kişi ile birlikte bankanın en yalın şubesine gidebilir, bankanın müşteri hizmetlerini arayabilir ya da internet bankacılığına giriş yaparak ek kart talep edebilirsiniz. Böylece limitini kendiniz belirleyeceğiniz ek kart ile normal bir kredi kartının sağladığı tüm imkanlardan yararlanabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekiyor ki ek kart ile yapacağınız tüm harcamalar, asıl kart sahibi tarafından da görüntülenebilmektedir.

2- Lise Öğrencileri Bankamatik Kartı Çıkartabilir

Lisedeyken kredi kartı çıkaramasanız bile bankamatik kartı çıkarabilirsiniz. Hatta çoğu banka 18 yaş altı öğrenciler için özel banka kartı olanağı sunmaktadır. Bankamatik kartı ile taksitli alışveriş yapamasanız bile kartta para olduğu sürece, internetten dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve ödemelerinizi bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

3- Ön Ödemeli Kartlar Bir Tercih Olabilir

Bankamatik kartı çıkaramayan kişiler, 5 TL gibi küçük bir bedel ödeyerek ön ödemeli debit kart alarak bankamatik kartları ile yapabilecekleri tüm işlemleri yapabilir ve hatta ön ödemeli kartın sunduğu özel avantajlardan da yararlanabilir. Bu bağlamda İninal Kart, Paycell, Nakito gibi ön ödemeli kartları alarak tüm alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ön ödemeli kartlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, ön ödemeli kart türleri nedir ve ön ödemeli kart nasıl alınır sorularına cevap bulmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ön ödemeli kart olan İninal kart hakkında bilgi sahibi olmak, ininal kart ne işe yarar ve ininal kart nasıl alınır sorularına cevap bulmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Açık Lise Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Banka Var Mıdır?

Açık lise öğrencisi 18 yaşını tamamlamış ve düzenli bir geliri de bulunuyorsa, kredi kartı başvurusu yapabileceği gibi açık lise öğrencilerine kredi kartı imkanından yararlanabilir ve kredi kartı alarak kullanmaya başlayabilir. Buna karşın 18 yaşından küçük ya da düzenli geliri olmayan açık lise öğrencileri kredi kartı alamayacağı gibi kredi kartı başvurusu da yapamaz. Bu durumda olan kişiler ek kredi kartı, bankamatik kartı ya da ön ödemeli kartları kullanabilir.

TEB Lise Öğrencisine Kredi Kartı Veriyor Mu?

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), son yıllarda gençlere yönelik olarak önemli bankacılık kampanyaları başlatmış olsa da TEB’in lise öğrencilerine yönelik kredi kartı kampanyası bulunmamaktadır. TEB dahil hiç bir banka, 18 yaşın altında bulunan bir kimseye kredi kartı verme yetkisine sahip değildir. Bu nedenle 18 yaşın altında bulunan lise öğencileri TEB’den kredi kartı alamazlar. Eğer 18 yaşını tamamlamış iseniz bu durumda bankadan öğrenciye özel 500-1000 TL limitli kredi kartı alabilirsiniz.

İş Bankası Lise Öğrencisine Kredi Kartı Veriyor Mu?

TEB için yapmış olduğumuz açıklamalar İş Bankası için de geçerlidir. Dolayısıyla 18 yaşını bitirmemiş bir öğrenciye İş Bankası’ndan da kredi kartı alınamaz.

İlginizi Çekebilir: Öğrenciye en avantajlı kredi kartı veren bankaları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın