Maaşın Kaç Katına Kredi Çekebilirim?

maaşın ne kadarına kredi çekilir

Maaşın Kaç Katına Kredi Çekebilirim?: maaşın kaç katına kadar kredi veriyormaaşımın kaç katına kadar kredi çekebilirim, alınır sorularınızın cevaplarını ve maaşın yüzde kaçı kadar kredi taksiti ile kredi alabileceğinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca örnek hesaplamalarla maaşınızın ne kadarına kredi alabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İşte Maaşın Kaç Katına Kredi Çekebilirim sorunuzun cevabı ve diğer açıklamalar.

Maaşın Kaç Katına Kredi Çekilir?

Bankalar, kredi başvurularında kişilerden gelir belgesi istemektedir. Buradaki amaç, kişinin aylık gelir durumunu görmek ve bankanın vereceği kredi için geri ödemenin yapılmasında riskin ne durumda olduğunu öğrenmektir. Asgari ücretli çalışan birisinin 30.000 TL’lik bir krediye başvurması kredinin olumsuzlukla sonuçlanmasına neden olur. Eğer, kişinin ipotek göstereceği bir gayrimenkulü yoksa bu tutarda kredi alabilmesi oldukça zordur. Bankalar genel olarak en fazla kişinin maaşının 10 katına kadar kredi vermektedir. Örneğin, aylık 2000 TL geliri olan birinin 10.000 TL kredi başvurusu yapmasında bankalar olumlu yaklaşabilir. Kişinin kredi notu yüksekse eğer, bankalar bu kişiye kredi kullandırabilir. Aylık 500 TL ödeme yaparak bu kişi 12.000 TL maliyeti olan krediyi 24 aylık bir sürede geri ödeyebilir.

En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin, bankalardan alabileceği maksimum kredi tutarı bulunmaktadır. Alabileceğiniz ortalama bir kredi tutarının çok üzerinde bir miktar için kredi başvurusu yaptığınızda olumsuz bir sonuçla karşılaşma olasılığınız son derece yüksektir.

Bankalardan alabileceğiniz kredi tutarları için bankalarla bir ön görüşme yapabilir ve alabileceğiniz maksimum kredi tutarı üzerinden bir plan yapmak oldukça sağlıklıdır. Bankalar, kredi konusunda kişilerin gelir durumunu yani maaş durumunu göz önünde bulundurmaktadır. Maaşınız ne kadar yüksekse, bankalardan alacağınız kredi tutarı da o denli artmaktadır. Düşük gelire sahip kişilerin yüksek kredi tutarlarında bankadan kredi alması zor bir durumdur. Peki, maaşın ne kadarına kredi çekilir? Bu sorunun cevabı üzerinden, bankalardan alabileceğiniz maksimum kredi tutarlarını da hesaplayabilirsiniz.

 

Maaşın Yüzde Kaçı Kadar Kredi Çekilebilir?

Bankadan almayı planladığınız kredi için maaşınızın %40 ya da %60 oranı kadar taksit ödeyebileceğiniz tutarda bankadan kredi alabilirsiniz. Örneğin siz 1000 TL maaş alıyorsanız kredi aldığınızda kredinizin taksitleri 400 TL ile 600 TL arasında bir tutarda olacaktır. Bir başka hesap örneği verecek olursak diyelim ki 500 TL taksit ile 36 ay vadeli kredi almak istiyorsunuz. Alabileceğiniz tutarı 18.000 TL olacaktır, maximum bu kadar ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Maaşın Ne Kadarına Otomotiv Kredisi Çekilir?

Maaşınızın %40 ya da %60 oranı kadar taksit ödeyerek kredi alabilirsiniz. Maaşınız ile otomotiv kredisi kullanmak isterseniz bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Örneğin 1000 TL aylık net geliriniz olsun. En fazla oran olan %60 oranında taksit ile kredi alabilmeniz halinde bankadan alabileceğiniz kredi tutarı 28.800 TL olacaktır. Bu tutarda otomotiv kredisi alabilirsiniz. Yani aldığınız maaşın %60’ını kredi taksitine vererek 48 ay vade ile otomotiv kredisi alabilirsiniz.

Bu hesaplamalar bir örnek niteliğindedir. Aylık gelirinize göre, diğer kredi ya da kredi kartı borçlarınıza göre bu tutarlar değişiklik gösterebilir. Kredi başvurunuzu yaparken banka personeli ile gelirinize göre alabileceğiniz kredi tutarı ve kredi vadesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın