Maaşın Kaç Katına Kredi Kartı Limiti Belirlenir?

kredi-karti-limiti-maasin-kac-kati

Maaşın Kaç Katına Belirlenir? : Kredi Kartı limiti olur sorusu kredi kartı limiti nasıl belirlenir ile ilgili bir soru aslında. Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur sizin gelir durumunuzla yani maaşınızla ilgilidir. En yüksek kredi kartı limiti ne kadar sizin gelir durumunuzun iki katı ya da daha fazla olabilir. Yazımızda açıkladık.

Bankalar limitsiz kredi kartı da verebiliyor. Bu nedenle en yüksek kredi kartı limiti için bir sınır söylemek yerine maaşa göre kredi kartı limiti hesaplamak daha kolay olabilir.

Limitsiz Kredi Kartı Kimlere Verilir, Nasıl Alınır? yazımızdan limitsiz kredi kartı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir diye baktığımızda maaşınızın yani gelir durumunuzun önemli olduğu görülmektedir. Bankaya kredi kartı almak için başvuru yaptınız ve kredi kartı almanıza onay verildi. Peki kredi kartı limiti maaşın kaç katı olabilir?

işleminde öncelikle kredi kartı kullanımında ilk yılınız olacaksa banka kredi kartı limitinizi maaşın en fazla iki katı olacak şekilde belirleyecektir.

Maaşa göre kredi kartı limiti hesaplama için örneğin ilk kez kredi kartı kullanacaksınız diyelim. Bu durumda kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur 2 katı olacaktır. Maaşınız 4.000 TL olsun. Bu durumda yani banka kredi kartı limitinizi 8.000 TL olarak belirleyecektir.

Kredi kartınızı aldınız ve kredi kartınızı da kullandığınız ilk yılınız geçti. Kredi kartı ile yaptığınız harcamaları düzenli ve zamanında ödediyseniz yani iyi bir kredi kartı kullanıcısı olduysanız kredi kartı limitinizi isterseniz artırabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında ilk yılınız geçti şimdi kredi kartı limiti maaşın kaç katı olur; bu durumda kredi kartı limiti maaşın dört katına kadar olabilir.

Yine bir örnekle açıklayalım. Maaşınız 4.000 TL olsun, ilk yılınız geçti ve kredi kartı limitimi yükseltmek istiyorum diyorsanız maaşınızın 4 katına kadar limitini yükselterek yeni kredi kartı limiti 16.000 TL olabilir.

Ancak farklı bankalardan kredi kartlarına sahipseniz şunu unutmayın; kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde toplamda sahip olduğunuz kredi kartı limiti, maksimum kredi kartı limitinizden düştükten sonra ne kadar limit kalıyorsa bu limit kadar limit artırımı yapmanız mümkün olmaktadır.

Bu durumu da bir örnekle açıklayalım. Maaşınız 4000 TL olsun. Farklı bankalardan iki adet kredi kartınız varsa bir kredi kartınızın limiti 4000 TL, diğer kredi kartınızın limiti ise 3000 TL olsun. Bu duruma göre toplam kredi kartı limitiniz 7.000 TL olmaktadır. Bu durumdan sonra kredi kartı limitinizi yükseltmek isterseniz maksimum 9.000 TL işlemi yapabilirsiniz.

Banka kredi kartı limitimi yükseltmiyor diyorsanız kredi kartı borçlarınızı zamanına ve borçlarınızın tutarı kadar ödemiyorsanız banka bu nedenle limit yükseltme işlemi yapmıyor olabilir. Bu nedenle her zaman kredi kartı borçlarızı son ödeme tarihi geçmeden ödemelisiniz. Ayrıca kredi kartınızın sadece asgari tutarını ödemek yerine aylık borçlarınızın tutarı kadar ödemenizde yarar vardır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster