Mağaza Açacaklar İçin Çok Kazandıran Yeni İş Fikirleri

İş kurmak istiyorum diyorsanız ve para kazandıran işler hangileri sorusunun cevabını araştırıyorsanız, bu yazımızda yer alan iş fikirleri tam sizin için. Gerçekten iş kurmak isteyenlerin zihinlerini meşgul eden konulardan biri de ne iş yapabilirim sorusudur.  İş fırsatları peşinde koşan yatırımcılar, doğru yatırımla çok para kazanmak istemektedir. Bu çok doğru bir yaklaşımdır. Zira yatırım yapmanın ana amacı bu işten kazanç sağlamaktır.

Bu yazımızda para kazanma yolları bağlamında mağaza açmak isteyenler için yeni iş fikirlerini sizin için araştırdık.

MAĞAZACILIK SEKTÖRÜNDE PARA KAZANDIRACAK İŞLER

Mağaza açarak perakende satış yapmak ve para kazanmak istiyorsunuz. Ancak hangi sektöre yatırım yapacağınız konusunda karar veremiyorsunuz. Bu durumda iş fikirlerine ihtiyaç duyduğunuz aşikar.

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde her geçen gün yeni iş fikirleri ortaya çıkıyor. Çoğu zaman zekice iş fikirleri diye tanımladığımız bu işler aslında karmaşık işler değil. Bu işler, sadece doğru zamanda ve doğru yatırım ile parlak bir görüntüye kavuşmaktadır. Aslında işin mantığı basittir: “Müşteriye ihtiyacı olan ürünü satacaksın.”

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler dikkate alındığında mağaza açmak için ortaya çıkan para kazandıran iş fikirlerini sizin için şöyle sıralayabiliriz:

Teknoloji Ürünleri Satan Mağazalar 

Cep telefonu, bilgisayar, fotoğraf makinesi, taşınabilir müzik cihazları, kulaklık, oyun DVD’leri, eğlence teknolojileri gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz ürünler müşterilerin her zaman ilgisini çekmiştir ve çekmeye de devam etmektedir. İnternetten yapılan alışverişlerin büyük çoğunluğu da bu teknoloji ürünleri üzerinedir. Gerçekten her yıl güncellenen cep telefonları ya da bilgisayarlar gibi elektronik ürünler insanların dikkatini çekmektedir. Youtube gibi mecralarda bu ürünlerin tanıtımları milyonlarca kişi izlemekte ve ürün piyasaya çıktığında ise ciddi bir alıcı kitlesi ile karşılaşmaktadır. Bu tarz ürünlerin kar marjı da yüksek olduğundan satıcıya ciddi bir kazanç bırakmaktadır. Size güncel bir örnek verelim: Cep telefonları fiyatlarına baktığınızda mağazalar arasında farklılık görürsünüz. Bir mağazanın 5000 lira civarında sattığı telefonu bir mağaza 3000 liraya satabilmektedir. İşin ilginç yanı her iki mağaza da kar elde etmektedir. Dolayısıyla ortalama 4500 TL’ye satılan bu telefondan elde edilen karın asgari 1000 lira olduğunu söyleyebiliriz. Bu örneği diğer teknoloji ürünleri için de düşündüğünüzde elde edilen karın büyüklüğünü anlayabilirsiniz.

Çin Gibi Ülkelerden Ucuz Yolla Teknoloji Ürünü Getirip Pazarlama

Çin, iş gücünün en ucuz olduğu ülkelerden biridir. Bu nedenle üretim maliyetleri de oldukça düşüktür. Hal böyle olunca üretilen mallar da diğer ürünlere göre daha ucuz olmaktadır. Bugün kullanılan pahalı teknoloji ürünlerinin alternatifi olarak sunulabilecek bu ürünler ülkemizde oldukça yaygın olarak satılmaktadır. Farklı bir konseptte bu ürünlerin satışını yapabilmeniz halinde oldukça karlı bir iş yapabilirsiniz. Örneğin bir ürün sepeti oluşturup bu sepete diyelim ki cep telefonu kılıfı, cep telefonu lensi, ekran koruyucu gibi ürünleri koyarak ortalama ve uygun bir fiyat ile satış yapabilirsiniz. Buna benzer alternatiflerle ucuza getirttiğiniz ürünleri yüksek karla ama ülkede satılan ürünlerin ortalama fiyatının altında satarak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Çinden getirteceğiniz ürünlerin ilgi çekici olmasını istiyorsanız, her yıl Çin’de düzenlenen iş fuarına katılarak ürünleri yakından inceleyebilir ve ülkede olmayan ürünleri getirterek farklılık yaratabilirsiniz.

Kişiye Özel Ürün Tasarımı 

Kişilerin farklı olma arzusu onları hep özel üretimlere yönelmesine neden olmuştur. Mesela farklı bir tarz ayakkabı yaptırıp üzerine adını yazdırmak ya da gömlek üzerine isim yazdırmak, özel tasarım kıyafet giymek bu farklı olmanın bir kaç örneğidir.

Kişiye özel ürün tasarımı kar marjı çok yüksek olan işlerin başında gelmektedir. Çünkü burada seri bir üretim olmadığı için özellikle işçilik maliyetinin yüksek olduğundan bahisle fiyatlar yükseltilmektedir. Bir de işin içine el emeği ile bunların yapıldığı ifadesi eklenince istenen fiyat iki üç katına çıkabilmektedir.

Kişiye özel ürün tasarımı denilince sadece elbise olarak algılamayın. İç giyimden dış giyime, ayakkabıdan aksesuara, cep telefonundan bilgisayara, yağlı boya resimden ev dekorasyon tasarımına varana kadar bir çok alanda kişiye özel ürün tasarımı yapmanız mümkündür. Mesela maliyeti düşük olan cep telefonu kılıflarına isim yazma işi ile kişiye özel tasarım yapabileceğiniz işyeri açabilirsiniz.

Kişiye özel ürün tasarımı işini bizzat kendiniz yapmanız da gerekmemektedir. Kuracağınız iş bağlantıları ile size gelen işleri uygun fiyata başka kişilere yaptırarak kazanç elde etmeniz mümkündür.

Sürümden Kazanç Sağlayan Ürünleri Satan Mağazalar 

Bir dönem ne alırsan bir liraya furyası vardı. Ucuz yolla Çin’den getirilen ürünler 1 liraya satılarak düşük karla yüksek kazanç sağlanabilmekteydi. Bugün için döviz kurlarındaki yükseliş nedeniyle bu furyada sona gelinmiş görünse de alternatif ürünlerle düşük karla yüksek kazanç sağlanabilmektedir. Bu nedenle insanların nazarında yüksek karşılanmayacak fiyatlarla satabileceğiniz ürünleri gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından temin etmeniz halinde bu işi yapabilirsiniz.

Organik Ürün Pazarlama İşi

Organik ürün pazarlama işi sanırım joker iş desek doğru bir tespit yapmış oluruz. Çünkü gıda terörünün yaşandığı günümüzde insanlar sağlıklı gıdaya erişmek için yüksek bedelleri ödemeyi göze almış durumadır. Sağlık ve para ilişkisi içerisinde insanları çoğunluğu sağlığı tercih etmektedir. Dolayısıyla bugün et, süt, bal, meyve, sebze gibi gıda ürünleri yönünden organik ürün pazarlayan mağazalar revaçtadır. Özellikle yeni çocuk sahibi olmuş ebeveynler tarafından çocukların sağlıklı gelişimini temin etmek için organik gıdalar tercih edilmektedir.

Spot Eşya ya da İkinci El Ürün Satış Mağazası

Piyasaya göre daha ekonomik olması nedeniyle spot eşya veya ikinci el ürün satışı yapan mağazalar pek çok kimse için önemli bir adres olmaktadır. Özellikle geçici olarak bir eşyaya ihtiyacı olanlar daha fazla para vermemek için ucuz yolla ürün satın almayı tercih etmektedir. Dolayısıyla bu sektörün oldukça geniş bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Diğer taraftan bilhassa ikinci el eşya satışında ürünün girdi maliyetleri düşük olduğu için ürün başı %50’nin üzerinde kar marjı söz konusu olabilmektedir. Ayrıca gerek spot ürünlerde gerekse ikinci el eşya ürünlerinde garanti sorumluluğu olmadığı için ekstra maliyetler söz konusu olmamaktadır.

Organik Kişisel Bakım Ürünleri Mağazası

Kişisel bakım ve makyaj ürünlerinin ciltle doğrudan teması olduğu için çoğu insan kimyasal ürünlerden uzak durma kaygısı içerisindedir. Bu nedenle doğal olan ürünler diğer kişisel bakım ve makyaj ürünlerine oranla daha fazla tercih edilir oldu. Bu nedenle bu sektörde yapılacak yatırım ve açılacak bir mağaza ile geniş bir müşteri kitlesi elde edebilirsiniz.

MAĞAZA AÇMAK İÇİN NE KADAR PARAYA İHTİYACIM VAR?

Mağaza açmak isteyen kişilerin merak ettiği en önemli konu, işyeri açmak için ne kadar sermayeye ihtiyaç duyulduğudur.

İşyeri açmak için ihtiyaç duyulan sermaye yapılacak işin büyüklüğü, mağazada satılacak ürünlerin miktarı ve çeşitliliği, depolama ihtiyacı olup olmadığı, çalıştırılacak işçi sayısı gibi pek çok faktöre bağlıdır. Yukarıda yer verdiğimiz iş önerileri içinde maliyeti en yüksek olan iş tavsiyesi, teknoloji mağazaları ile ilgilidir. Özellikle bu iş sektörünün dövizle doğrudan bağlantılı olması nedeniyle dövizdeki en ufak hareketlilik yatırımınıza da yansıyacaktır.

Bugün ortalama bir işyeri kurmak için ihtiyaç duyacağınız sermaye 50.000 – 100.000 TL arasındadır.

İlginizi Çekebilir: İş kurmak istiyorum diyenlere para kazanabilecekleri 10 iş fikri hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın