Market Alışverişlerini Daha Ucuz Yapmanın 5 Püf Noktası

Market alışverişlerini nasıl ucuza getirebilirim sorusu ev ekonomisi yapan herkesin ortak sorusudur. Gerçekten market alışverişi yapıldığında kasadan çıkan faturayı görünce ben ne aldım da bu kadar fatura çıktı diye kendimize sormadan edemiyoruz. Madem devir tasarruf devri, o zaman market alışverişlerini ucuza getirmek için daha dikkatli olmamız gerekiyor. Peki market alışverişlerine daha az ödemek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Bu yazımızda ekonomik market alışverişi yapabilmek için dikkat etmeniz gereken çok önemli tüyolar vereceğiz. İşte o detaylar:

1- Alışveriş Listenizi Hazırlayarak Evden Çıkın ve Listeye Bağlı Kalın

Marketlerin far dizaynı, sizi ihtiyacınız olmayan ürünleri de almanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır.Gerçekten markete girdiğinizde biraz raflara da bakayım diyoruz. İşte bu bakınma esnasında aklımızda olmayan ya da indirim yapılmış diye takılarak aldığımız bir çok ürün oluyor. Bu nedenle listenize sadık kalacak şekilde evden çıkmadan önce bir ihtiyaç listesi hazırlayın ki gereksiz harcama yapmayın.

2- Markete Girdiğinizde Çok Fazla Dolaşmayın

Özellikle büyük marketlerde ürün satışını kolaylaştırmak için müşteriyi cezbedecek kampanyalar yaparlar. Üründen tattırma, indirim yapma, bir alana bir bedava gibi isimler altında yapılan bu faaliyetler aslında müşteriyi o ürünü aldırmaya yönelik psikolojik baskı hareketleridir. Bu nedenle markete girdiğinizde ihtiyacınız olan ürünleri alın ve çıkın. Orada vakit kaybetmeyin.

3- Alacağınız Ürün İçin Fiyat Araştırması Yapın

Bir ürün almadan önce fiyat araştırması yapmak çok önemlidir. Çünkü bir satıcının verdiği fiyatı bir diğer satıcıdan çok daha düşük fiyata bulabiliyorsunuz. Örneğin 10 liraya satılan bir ürünü bir yer 5 liraya verebiliyor. Aynı üründen 5 birim aldığınızı düşündüğünüzde, elde edeceğiniz tasarruf 25 liraya çıkacaktır. Bu nedenle bir ürünü almadan önce internetten fiyat araştırması yapabileceğiniz gibi size yakın olan bir kaç markete de bakabilirsiniz. Bu anlamda ucuz marketçilik yapan A101, BİM ve ŞOK mağazalarından fiyat araştırması yaparak diğer marketlerin yolunu tutabilirsiniz. 

4- İnternetten Alışveriş Yapma Seçeneğini İhmal Etmeyin

Çağımızın en önemli buluşlarından biri de internettir. İnternet hayatımızı çok kolaylaştırdı ve alışkanlıklarımızı değiştirdi. Bugün alışverişin kalbi internette atıyor desek yanlış olmaz. Öyle ki internet üzerinden satış yapılması halinde pek çok maliyet ortadan kalktığı için ürünler daha uygun fiyatlarla verilebilmektedir. Hatta öyle zamanlar oluyor ki bir ürünü piyasada satılan fiyatın % 70 – 80 aşağısına alabiliyorsunuz. Ayrıca özel günlerde yapılan kampanyalarla çok uygun fiyata ürün alabiliyorsunuz. Bu anlamda temizlik malzemeleri, kuru gıdalar ve diğer mutfak ihtiyaçlarınızı internetten çok uygun fiyata alıp kapınıza kadar getirtebilirsiniz. Böylece markete gitmek için harcayacağınız yol parası ve zaman kaybının önüne de geçebilirsiniz.

5- Aynı Ürünü Kullanırken Tek Markaya Takılıp Kalmayın

Firmalar ürünlerini sürekli geliştirerek kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Bu durumda her zaman kullandığınız bir ürünün yerine daha uygun fiyatlı olan emsal bir ürünü alarak tasarruf yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde marka değişikliği yapmadan önce internetten arama yapın ve daha önceden bu ürünü kullanmış kişilerin yorumlarını okuyun. Böylece keşfedilmiş bir durumu sizin tekrar tecrübe etmenize gerek kalmayacaktır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Para biriktirmenin en kazançlı yollarını öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster