Mikro Kredi Nasıl Alınır? Mikro Kredi İçin Nereye Başvurulur?

mikro-kredi-sartlari

? İçin Nereye Başvurulur? : mikro kredi veren bankalar var mıdır, mikro kredi kimlere verilir, mikro kredi alma şartları hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Mikro kredi kadınlar için verilen bir kredidir.

Kendi işini kurup, kendi işinin patronu olmak isteyenler ve evine katkıda bulunmak isteyen ev hanımları tarafından çekilebilecek olan kredi türlerinden birisi de mikro kredilerdir. Mikro kredi sistemi ilk olarak 1976 yılında Bangladeş’te uygulanmaya başlandı.

Bu krediyle, dar gelirli kadınlarda destek olmak ve sermaye konusunda yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Mikro kredi sistemiyle uzun vadede toplumların gelişimine ve yoksullukla mücadele etmeye de katkıda bulunulmaktadır.

Mikro krediler ile kadınlar için 100 ile 1000 TL arasında bir kredi sağlanmaktadır. Bu fon, özel sektör ya da devlet destekli olmaktadır. Kredi kullanan hanımlar, kredilerinin ödemelerini yaptıkça, miktarlar finansörlere aktarılmaktadır.Böylece, birçok kendi işini kurarak ülke ekonomisine katkı da bulunabilmekte hem de kendine kazanç kapısı yaratmaktadır.

Mikro Kredi Şartları

Mikro kredi kimlere verilir sorusuna baktığımızda, mikro kredi kadınlara verilmektedir. Mikro kredi çekmek için, sizinle birlikte 4 kadının daha bu kredi için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Toplamda 5 kişi toplanarak mikro kredisine başvurabilmektedir. Bu krediye sadece birlikte başvuru yapılması gerekmekte, başvurduğunuz kişiyle iş kurma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Mikro kredi başvuru şartlarından biri bu kişi sayısını sağlamaktır. Kişi başı olarak 100 ile 1000 TL arasında kredi çekerek kendi işinizi kurabilirsiniz.

Mikro Kredi Veren Kuruluşlar Nelerdir?

Ülkemizde mikro kredi vermekte olan iki kuruluş bulunmaktadır. Bu iki kuruluş şunlardır;

-Türkiye İsrafı Önleme Vakfı
-Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

Bu iki vakıf devlet destekli olarak iş kurmak isteyen kadınlara mikro kredi desteği sunmaktadır. Ülkemizde 178 şubesi bulunan bu kuruluşlar şuana dek 60 bine yakın kadına kredi desteği sunarak kendi işlerini kurmasına olanak tanımıştır.

Mikro Kredi Nasıl Alınır? Başvuru Süreci Nasıl İlerliyor?

Mikro krediye başvurma işlemi son derece kolaydır. Bahsettiğimiz vakıflara telefon açmanız başvuru için yeterli olmaktadır. Bu süreçten sonra evinize yetkililer gelmekte ve yapacağınız iş için düşüncelerinizi almaktadır. Bu durumdan sonra mikro kredi talebiniz kabul edilmekte ve üç günlük eğitiminiz başlamaktadır.

Eğitimde mali konulardaki yetkinliğiniz artırılmakta ve yapacağınız işle ilgili olarak hesap yapmak, gelir gider dengesini sağlama ve birikim yapma gibi konularda bilgiler verilmektedir. Eğitim sürecinden sonra kredinizi kullanarak kendi işiniz üzerinden çalışmalarınıza hemen başlayabilirsiniz.

Mikro Kredi Veren Bankalar

Mikro kredi almak için bankaya başvuru yapamazsınız. Çünkü bankalar mikro kredi vermemektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar bu duruma dahil değildir.

Mikro kredi veren bankalar yerine, mikro kredi desteği sunan kurumlara başvuru yapabilirsiniz.

Kadın Girişimcilere Özel Kredi Veren Bankalar yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın