Milyarder Olanların Uyguladığı Üç Yatırım Stratejisi

Milyarder Olanların Uyguladığı Üç Yatırım Stratejisi: Para kazanmak ya da zengin olmak yatırım yaparken ve kurarken hayalini kurduğumuz amaçtır. Gerçekten yatırım yapmanın yegane amacı para kazanmak ve hatta zengin olmaktır. Kim istemez ki yatırımların büyümesini, rahat bir yaşam standardına geçmeyi, dilediğiniz aracı almayı, güzel bir evde oturmayı? Elbette bunlar için paraya ihtiyaç duyulduğu bir gerçek. Para kazanmak için de bir iş sahibi olmak gerekiyor. Ancak iş sahibi olmak tek başına sizi hayallerinize kavuşturmaz. İşinizde başarılı olmak için belirli stratejiler uygulamanız gerekmektedir.

Bu yazımızda dünyanın en zengin insanlarının uyguladığı 3 yatırım stratejisi hakkında bilgi vereceğiz.

1- Hendek Stratejisi

Hendek stratejisini duymamış olabilirsiniz. Ancak 76,3 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 4. insanı olan borsa yatırımcısı Warren Buffett’ın yatırımlarını gerçekleştirirken uyguladığı bir strateji olduğunu söylersek sanırız, konu daha cazip hale gelir.

Hendek stratejisi daha çok hisse senedi yatırımlarında gündeme gelmektedir. Ancak bu strateji, riski azaltacak önlemlerin alınması temeline dayandığı için başka yatırımlarda da uygulanması mümkündür. Peki hendek stratejisi nedir?

Hendek stratejisi, bir kaleye giren düşman askerlerinin kaleden çıkarken içerideki zenginlikleri dışarı çıkarmaması için dışarıya çukur kazılması anlamındadır. Bu strateji ekonomi yatırımlarına şu şekilde uygulanmaktadır: Düşman yatırımcı olan rakip ekonomi oyuncularıdır. Kale ise yatırım yapılacak şirkettir. Dolayısıyla hendek stratejisinde kaleye yani şirkete yatırım yaparak giren kişilerin bir anda şirketin içini boşaltarak çıktığı sırada, yatırım yaparak şirkete giren yeni yatırımcıların zarar görmesini engelleyecek bir mekanizmanın olup olmadığı dikkate alınır. Eğer böyle bir mekanizma var ise yeni yatırımcıların zarar görmesi engellenmektedir.

Gerçekten ekonomi yatırımlarında bazı şirketlerin ya da hisse senetlerinin değeri bir anda ve anlaşılmaz şekilde yükseltilmeye başlar. Aslında bu değer yükselmesini başlatanlar düşük seviyeden hisse senedi toplayan ve balina olarak tabir edilen bu büyük yatırımcılardır. Bu kişiler sahip oldukları büyük paralarla bu hisselerin değerini yükseltirken küçük yatırımcılar da hisselerin değerinin yükseldiğini sanarak bu senetlere yatırım yapar. Balina denilen büyük yatırımcılar ellerindeki hisseleri yüksek değerden satıp sistemden çıktığı anda hisseler değer kaybetmeye başlar. Bu defa küçük yatırımcı para kazanacağım derken yüksek değerden hisse aldığı için zarar görecektir. Zira hisse senetleri tabir yerindeyse balon gibi gerçekçi olmayan şekilde şişirilmiş durumdaydı. Asıl değerinin çok üzerinde olan hisseleri alan küçük yatırımcı bu yatırımından zararla çıkacaktır. İşte Warren Buffet gibi borsa yatırımcıları, yatırım yaparken şirket hisselerinin bu şekilde büyük yatırımcılar tarafından satılması halinde kendilerini zarardan kurtaracak bir mekanizma olup olmadığına dikkat etmektedir.

2- Diş Fırçası Stratejisi

İlk okuyuşta ilginç gelen bir strateji ismi değil mi? Ama şu soruyla başlarsak işin rengi değişir: Hayatında hiç diş fırçası kullanmayan birini gördünüz mü? Sanırım öyle ya da böyle bir kimse kesinlikle diş fırçasını bir şekilde kullanmıştır. Yani diş fırçası kullanışlı ve herkesin bir şekilde ulaşabildiği üründür. Bu bağlamda diş fırçası stratejisini açıklayalım:

Diş fırçası stratejisinin mantığı, mal ya da hizmetin insanlar tarafından ne kadar çok kabul görerek talep edildiği ile ilgilidir. Yani bu strateji, ortaya koyduğunuz ürünün ne kadar sıklıkta işe yaradığıyla ilgilidir. Mesela diş fırçasını günde en az iki defa ağız sağlığının korunmasında kullanıyoruz. Ama aynı diş fırçasını bir eşyayı parlatmada veya temizlik yapmada da kullanabiliyoruz. Yani bu ürüne kişisel kullanımda en az iki defa ihtiyaç duyduğumuz gibi başka işlerde daha fazla ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu anlamda diş fırçası stratejisinde mal ya da hizmet üretirken bu ürünlerin ne kadar kullanışlı olduğu önemlidir.

Diş fırçası stratejisi, bir şirkete yatırım yaparken de dikkate alınacak bir stratejidir. Çünkü bir şirketin hisselerini alırken bu şirket ne kadar kullanışlı ürün ortaya koyuyor ya da hizmet üretiyorsa, bu şirkete olan ihtiyaç her zaman var olacağından şirket değerini kaybetmek yerine daha da yükseltecektir.

Bugün dünyanın en büyük şirketleri olan Google ve Youtube yatırımlarını bu strateji doğrultusundan gerçekleştiriyor. Nasıl mı? İnternet kullanan kişiler günde en az 2 defa bu Google arama motoruna ve Youtube’a giriş yapıyor.

3- Eldeki Kaynakları Verimli Kullanma Stratejisi

Ekonomi hayatı yoğun rekabetin yaşandığı bir alandır. Bu alanda sizden önce yatırımlarını gerçekleştirenler edindikleri ile sizin çok önünüzde olabilir. Ancak rekabeti kazanmak rakibin güçlü olması ile değil, elinizdeki kaynakları avantaj getirecek şekilde nasıl kullandığınızla ilgilidir. Bu bakımdan yatırım yaparken neye sahip olduğunuzu, neyi elde edebileceğinizi ve bunları en etkin nasıl kullanabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Bu arada önem vermeniz gereken en önemli iki şeyin kalite ve farklı olmak gerektiğini unutmamalısınız. Bu anlamda Amazon gibi dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi iş ortaklarına gönderdiği mektupta şunlara yer veriyor: Ürün ya da hizmet üretirken;

  • Müşterileriniz buna hayran kalmalıdır.
  • İş geliştirilebilir ve yüksek boyutlara ulaşabilir olmalıdır.
  • Maliyete göre güçlü getirileri olmalıdır
  • Ürünlerinizin zamanın yıpratıcı etkisine karşı dayanma potansiyeline sahip olmalıdır.

Eldeki kaynakları verimli kullanma stratejisi, ilk defa yatırım yapacak olan kişiler için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu kişiler yatırım yaparken kendilerine güveni olmayabilir. Zira rakipleri karşısında yenilme ihtimalleri vardır. Ancak yatırım yaparken elinizde size avantaj sağlayacak ne varsa bunu en etkin şekilde kullanmalısınız. Mesela amazon.com’un eldeki kaynakları nasıl etkin kullandığını bir örnekle açıklayalım.

Amazon.com internet sitesi üzerinden başka firmalar da satış yapabiliyor. Amazon, bu satış için bu kişilerden belirli bir komisyon alıyor. Ayrıca Amazon, bu kişilerin sattığı ürünlerin depolanması ve kargo işlerini de kendisinin yapacağını belirtiyor. Bu sayede Amazon, hem depolama hem kargo hem de komisyon ücreti alarak bir yatırımı üzerinden 3 farklı kalemden gelir elde edebiliyor.

Sizler de elinizdeki kaynakları etkin kullanmanın yollarını düşünün. Eminiz başarılı olacaksınız.

Hangi Yatırım Stratejisini Uygulamalısınız? 

Yukarıda anlattığımız 3 yatırım stratejisi aslında örnek olarak değerlendirilebilecek yatırım stratejileridir. Bu stratejiler dışında başka bir yatırım stratejisi uygulamanız mümkündür. Bunun yanında anlatmaya çalıştığımız hendek stratejisi, diş fırçası stratejisi ya da verimlilik stratejisinden birini kullanabileceğiniz gibi bunları karma hale getirerek de kendi stratejinizi yapabilirsiniz.

Yatırım yaparken önemli olan mevcut koşullarda en verimli nasıl çalışabileceğinizdir. Bunun için okumayı, araştırmayı, farklı ve güncel olmayı ihmal etmemelisiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster