Mobil Bankacılık Nedir, Nasıl Kullanılır?

mobil-bankacilik-nedir

Mobil Bankacılık Nedir, Nasıl Kullanılır? : Mobil şube banka işlemlerinizi yapmak için giriş yapmanız gereken bir uygulamadır. Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Vakıfbank, Garanti Bankası gibi bir çok banka mobil bankacılık hizmeti vermektedir. Akıllı ve internet mobil bankacılık için gereklidir.

Mobil Bankacılık Nedir?

Mobil bankacılık, şubeye gitmeye gerek kalmadan bankacılık işlemlerinizi mobil cihazınızdan internete bağlanarak gerçekleştirmenizi sağlayan, akıllı telefonda ya da tablette kullanılan bir uygulamadır ve cepbank, cep şube, mobil şube olarak da isimlendirilmektedir.

Kısaca ; internete bağlanarak, cep telefonunuzdan ya da tabletinizden bankanızın mobil uygulaması ile bankacılık işlemlerinizi yapabilmenizdir.

Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Mobil bankacılığı kullanmak için öncelikle bankanızın mobil bankacılık uygulamasını indirmeniz gerekiyor. işlemi için bankanızın uygulamasının bulunduğu Google Play ya da AppStore ziyaret ederek, mobil şube uygulamasını indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirip cep telefonunuza ya da tabletinize kurduktan sonra aktivasyon işlemi yapmanız gerekebilir. Aktivasyon işleminde müşteri numaranız gerekecektir. Mobil şubeye giriş için müşteri numarasıyla birlikte internet bankacılığı şifresini kullanacaksınız. Cep telefonunuza gönderilen internet bankacılığına giriş için tek kullanımlık şifreyi de kullanarak mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

diye baktığımızda şubeye gitmenize gerek kalmadan, kısa sürede para gönderme, yatırım işlemleri, hesap açma- kapatma, kart başvurusu gibi işlemlerinizi yapabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Mobil bankacılık zaman kaybı ya da şubede beklemek gibi sıkıntılar yaşatmadığını için avantajlıdır.

Mobil Şube’yi Kimler Kullanabilir?

İnternet bankacılığını kullandığınız bankanın mobil şube uygulamasını indirdikten sonra mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Bireysel müşteri olarak mobil bankacılık uygulamasını indirin ve kullanmaya başlayın. Yani internet bankacılığını kullanan bireysel müşteriler mobil bankacılık hizmetini kullanabilirler.

Mobil şubeye giriş için gerekli bilgiler ise müşteri numaranız ya da TC Kimlik Numaranız, internet şubesi giriş şifresi ve güvenliğiniz için kullanılan cep telefonunuza gönderilen şifredir.

Mobil Bankacılık Yutdışında Kullanılır Mı?

Mobil bankacılığı yurt dışında da kullanmak mümkündür. Mobil şebeke ile mobil şubeyi kullanabileceğiniz gibi kablosuz internet bağlantısı ile mobil bankacılığı kullanmanız mümkündür.

Mobil Bankacılık İle Ne Yapılır?

Mobil ile pek çok bankacılık işleminizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin telefon faturanızı hesabınızdaki bakiye ile ödeyebilirsiniz. Mobil bankacılık ile yapabilecekleriniz;

Para gönderme,

Kart işlemleri,

Yatırım,

Ödemeler,

Başvuru işlemleri,

Hesap işlemlerini yapabilirsiniz.

Mobil bankacılık işlem masrafı için alınan ücret ile internet bankacılığından alınan masraf ücreti aynıdır.

Mobil bankacılıkta yaşadığınız sorunlar hakkında bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Sorununuzu ilettikten sonra sorununuzun çözümü hakkında size yardımcı olacaklardır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın