Nakit Çekimine Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Nakit Çekimine Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır: Kredi kartlarıyla nakit avans çekimi acil paraya ihtiyaç duyulduğunda anlık çözüm sunabilmekte ve bir kaç dakika içerisinde taksitli nakit avans çekimi yapılabilmektedir. Hem de bir kaç dakika içerisinde kredi kartına tanımlanmış nakit avans miktarı karttan nakit olarak çekilebilmektedir. Ancak kredi kartlarının sunduğu bu avantaj özellikle kart borcunun zamanında ödenmemesi nedeniyle banka tarafından engellenebilmektedir. Bu durumda nakit avans çekimine kapatılan bir kredi kartının nasıl aktif hale gelebileceği merak edilmektedir.

Bu yazımızda nakit çekimine kapatılan kredi kartının tekrar nasıl kullanılabileceği ve nakit çekim özelliğinin ne zaman aktif hale geleceği konularına bakacağız. İşte detaylar.

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Kredi kartının nakit çekime kapatılması ödeme alışkanlığı kötü olan müşterilerin bir anlamda kartın işleme tamamen kapatılmadan önce uyarılması anlamına gelmektedir. Daha açık anlatmak gerekirse, kredi kartı borcu olan kişi 3 ekstre döneminde sürekli olarak asgari ödemenin yüzde ellisinin altında ödeme yapmış ise bu kişinin kredi kartı nakit çekime kapatılmaktadır. Benzer şekilde kredi kartı borcunu 2 ay üst üste ödemeyen kişinin de kredi kartı nakit çekime kapatılmaktadır.

Bu anlatılanlardan anlamış olacağınız üzere kredi kartı nakit çekime kapatılmasının nedeni kredi borcunun ya hiç ödenmemesi ya da sürekli olarak asgari ödemenin altında ödeme yapılmasıdır.

Kredi Kartı Nakit Çekime Nasıl Açılır?

Kredi kartı nakit çekime kapatılan kişilerin sürekli olarak sordukları soru şudur: kredi kartımı nakit çekime açtırmak istiyorum ama nasıl yapacağım?

Kredi kartı nakit çekime kapatılmış olan bir kimsenin tekrar kredi kartından nakit avans çekebilmesi için yapması gereken tek şey bulunuyor. O da kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmanızdır. Şayet kredi kartı borcunuzun tamamını kapatabilirseniz kredi kartınızın nakit çekme özelliğini tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Şunu unutmamanız gerekiyor. Kredi kartı borcunuzu ödediniz ve kartınızın nakit çekme özelliği aktif hale geldi. Eğer üst üste 3 defa asgari ödemenin altında ödeme yaparsanız veya hiç ödeme yapmazsanız kredi kartınızın tekrar nakit çekme özelliği kapatılacaktır.

Başka Bankadan Kredi Kartı Alırsam Yeni Kartın Nakit Çekme Özelliğini Kullanabilir Miyim?

Başka bankadan kredi kartı alan bir kimse elbette bu kredi kartının nakit çekim özelliğini kullanabilir. Ancak daha önce kullandığınız kredi kartının borçlarını zamanında ödemediğiniz için kartınızın nakit çekim özelliği iptal edildiğinden bu durum kredi notunuzu da olumsuz etkileyecektir. Yani kredi notunuz düşecektir. Kredi notu ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Bu kayıtları da tüm bankalar görmektedir. Dolayısıyla yeni bir kredi başvurusu yaptığınızda, başvuru yaptığınız banka sizin hangi kredi kartlarına sahip olduğunuzu ve bunların borçlarını ne şekilde ödediğinizi, kredi notunuzun ne olduğunu görecektir. Ödemelerinizde sıkıntı gören banka da kredi kartı başvurusunu olumsuz yanıtlayacaktır. Ama başvuru yaptığınız banka buna rağmen kredi kartı verirse elbette bu kartın nakit çekim özelliğini kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Çekime Kapatılmasının Zarar Nedir?

Kredi kartı nakit çekime kapatılmasının iki temel zararı bulunuyor. Bunlardan ilki, kredi kartının nakit çekim özelliği kullanılamadığı için acil nakite ihtiyaç duyduğunuzda, kartınızdan nakit çekememeniz ve bankalardan kredi almayla uğraşmanız şeklinde özetleyebiliriz. Diğer olumsuz yön ise kredi notunuzun düşmesidir. Çünkü banka borçlarının ödenmesinde sorun yaşayan müşterilerin kredi notları düşmektedir. Bu durum ise ileride talep edilebilecek kredi kartı limit arttırımı ya da bireysel kredi taleplerinin reddedilmesi anlamına gelecektir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın