Neden Kredi Alamıyorum, Ne Yapabilirim?

kredi alamıyorum

Neden , Ne Yapabilirim : Bankalardan kredi başvurum ret cevabı alıyor, ?Bana kredi çıkmıyor, neden ret cevabı alıyorum, kredi çıkması için ne yapmalıyım sorularınıza yazımızda cevap vermeye çalıştık. Bankalardan aldığınız borçları geri ödemeniz önemlidir eğer ödeme yapmazsanız sonraki bankacılık işlemlerinizde engeller yaşayabilirsiniz. İşte neden kredi alamıyorum ve kredi alabilmek için ne yapmalıyım sorularınızın cevapları.

Bana Neden ?

Kredi almak isteyenler ya da yatırım yapmak amacıyla bankadan kredi çekmeyi düşünenler öncelikle kredi notunu öğrenmelidir. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi alabilme ihtimalleri yüksektir. Bu kişiler borç ödemelerini zamanında ve tutarında yaptıkları için kredi notları da yüksektir. Eğer size kredi çıkmıyorsa kredi notunuzu kontrol etmeniz önerilir. Kredi notunuzu  öğrenmek için Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Findeks yazımızı okuyabilirsiniz.

-Kredi çıkmamasının farklı nedenleri bulunuyor. Öncelikle daha önceden aldığınız kredilerin ödenmemesi ya da kullandığınız kredi kartınızın borçlarını ödememeniz kredi notunuzun düşmesine neden olur. Yani olumsuz bankacılık geçmişiniz nedeniyle siz kredi çıkmıyor olabilir.

Gelirinizin yüksek olmamasın rağmen yüksek tutarda yaptığınız kredi başvurunuz nedeniyle kredi çıkmayabilir. Geliriniz kredi almaya uygun olmalıdır.

Kara Listedeyseniz kredi çıkmayabilir.

-Borçlarınız ve diğer kredi ödemeleriniz nedeniyle kredi alamayabilirsiniz.

-Bankalar kredi vermek için kefil ya da ipotek isteyebiliyor. Bunları sağlayamadığınız için kredi alamayabilirsiniz.

Bana Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

Kredi başvurunuzu yaptınız ve başvuru sonucunuz olumsuz oldu. Bu durumun birkaç nedeni olabilir kara listede olabilirsiniz, kredi notunuz düşük olabilir, gelir durumunuz kredi çekmenize uygun değildir, diğer borçlarınız nedeniyle kredi alamıyor olabilirsiniz. Peki bu durumda ne yapmanız gerekiyor şimdi biraz ondan bahsedelim.

-İlk olarak daha önce aldığınız kredilerinizin ödenmesi gerekiyor. Kapanmamış kredilerinizin borcu varsa bu borçları hemen ödemelisiniz.

-Kredi başvurunuzun kısa sürede onaylanmasını istiyorsanız fatura ödemelerinizin borcu olmayan bir kredi kartından ödenmesi için talimat verebilirsiniz.

-Kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerinizin borçları düzenli olarak ve tutarında ödenmelidir. Sadece asgari tutarı yatırırsanız kredi notunuz belli bir noktada kalabilir, yani ne yükselebilir ne de düşebilir.

Yeni mevduat hesabı açarak bu hesaba bir miktar para yatırabilirsiniz. Bu durum kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilir ve bu durumda kredi alabilmeniz de kolaylaşabilir.

-Bir bankadan kredi başvurunuza ret cevabının verilmesi diğer bankalardan da ret cevabı alacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle başka bankalara da giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bir kaç bankadan kredi başvurunuza ret aldıysanız 2-3 ay beklemek daha iyi olacaktır. Bu süre içerisinde kredi başvurunda bulanmasanız iyi olur.

Yasal takipte icrada olan bankadan aldığınız borç nedeni ile bu durumu yaşıyorsanız bu borçları ödemeden kredi alamazsınız.

Tüm bu olumsuz durumlara rağmen bankadan kredi alabilmenin bir yolu bulunmaktadır. Eğer evinizi, arsanızı ya da arabanızı kredi almak için kredi başvurusunda bulursanız kredinin size çıkma ihtimali olabilir. Ancak krediyi ödemezseniz ipotek ettirdiğiniz evinizi, arabanızı da kaybedebilirsiniz. Banka borcu tahsil etmek için ipotekli mallarınız için işlem uygulayabilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın