Neden Kredi Alamıyorum ve Ne Yapmalıyım?

Neden Kredi Alamıyorum ve Ne Yapmalıyım: Kredi alabilmek için bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar yerine getirilmemişse banka ya da diğer finans kuruluşları kredi vermemeyi tercih etmektedir. Ancak kredi almak isteyen kişiler tüm şartları yerine getirdiğini ve kredi almaları gerektiğini düşünürken bankadan olumsuz yanıtla karşılaşabilmektedir. Bu durumda çoğu banka neden kredi vermediği bilgisini de paylaşmadığı için kredi almak isteyen kişiler kendileri ile olumsuz durumun ne olduğu sorusunun cevabını aramaktadır.

Bu yazımızda kredi verirken bankaların dikkat ettikleri kriterlere yer vereceğiz. Dolayısıyla kredi alamıyorum nasıl alabilirim ya da kredi alamıyorum yardım edin şeklinde sözler sarfeden kişiler, bu kriterlere bakarak neden kredi alamadıklarının ve nasıl kredi alabileceklerinin cevabını da bulabilecektir.

Bankalar Kredi Verirken Kredi Sicili ve Kredi Notu’na Bakar

Bankalar kredi verirken dikkate aldığı en önemli konu kredi sicili ve kredi notudur. Kredi sicili, bankayla kredi ilişkisine giren kişilerin gelir durumundan malvarlığına, başka bir bankaya olan kredi ya da kredi kartı borcundan kredi ödemelerine, kredi ödemesi sırasında aksatmış olduğu ödemelerden bankayla yaşadığı sorunlara varana kadar bilgilerin tutulduğu yerdir. Kredi notu ise kredi siciline yansımış olan bu bilgilerin puan olarak gösterilmiş halidir. Bu anlamda kredi notu ne kadar düşükse, bir kimsenin kredi alma imkanı da o kadar düşük demektir. Bu nedenle kredi notu puan aralığı esas itibariyle riskli müşteri ve risksiz müşteri şeklinde değerlendirilmektedir.

Kredi notu ve kredi sicili, kredi alırken dikkat edilen en önemli kriter olduğuna göre bunları etkileyen faktörler kredi verilip verilmeyeceği konusunda da bankaya yol gösterici nitelikte olacaktır. O halde kredi notu ve kredi sicilini etkileyen unsurlarda olumsuzluk olması halinde kredi almanız da zorlaşacak demektir.

Kredi alamıyorum ne yapabilirim diye zihninizi kemiren bu sorunun cevabını kredi sicili ve kredi notunu etkileyen unsurlarda bulabiliriz. Peki kredi notu ve kredi siciliniz etkileyen bu unsurlar nelerdir? İşte sorunuzun cevabı:

1- Ödeme Alışkanlıklarınız

Ödeme düzeni olarak da adlandırılan bu unsur, banka kredi borçlarınızı ne kadar düzenli ve zamanında ödeyip ödemediğinizle ilgilidir. Bankalar vermiş oldukları kredinin belirli bir düzen içinde ve vadesinde ödenmesini ister. Yani kredi borcunuzu zamanında ödemeniz gerekmektedir. Şayet ödemelerinizi aksatırsanız, mesela 2 ay taksiti ödemediniz veya ödemelerinizi sürekli geciktirdiniz; bu gibi durumlarda banka nezdinde siz borcunuza sadık müşteri olarak görülmeyeceğiniz için bu durum kredi sicilinize olumsuz yansıyacak ve kredi notunuz da düşecektir.

Ödeme alışkanlıklarınıza sadece bankadan aldığınız ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi gibi bireysel kredilerin ödenmesi dışında ayrıca kredi kartı ödemelerini, kredili mevduat hesaplarınız, diğer banka borçlanma ürünlerine yaptığınız ödemeler de dahildir.

Bankalar en az 4 defa gecikmeli ödeme halinde müşteriyi borcuna sadık müşteri statüsünden çıkartmakta ve kredi notunu düşürmektedir.

2- Ödeme Gücünüze Göre Yüksek Borçlanma Durumu

Bankalara olan ödemelerinizi zamanında yapıyor olmanız kredi notunuzun yüksek olacağı anlamına gelmez. Çünkü bankalar kredi verirken ödeme gücünüze da bakar. Zira banka için önemli olan verdiği kredinin faiziyle birlikte kendisine zamanında ödenmesidir. Bu nedenle bankalar, kredi verirken kredi almak isteyen kişinin mevcut borç ve gelir durumuna da bakar. Bu borç durumuna sadece banka kredi borçları değil vergi borcu gibi kayıt altına alınmış borçlar da dahildir. Benzer şekilde çek ya da senedi protesto edilmiş kişiler de ödeme gücü riskli müşteri sınıfında görülmektedir.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere gelir durumuna göre kayıt altındaki borçları yüksek olan kişiler riskli müşteri kabul edileceğinden kredi sicili de buna göre değerlendirilecek ve kredi notu düşük çıkacaktır.

3- Sürekli Kredi Arayışı İçinde Olmak

Sürekli olarak kredi kullanan ve aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Burada kredi başvurusunda bulunmaktan kasıt, en uygun krediyi bulma anlamındaki başvuru değildir. Burada anlatılmak istenen mevcut kredi borcun varken yeni kredi almaya kalkmak, krediyi kredi ile kapatmak gibi işlemlerde bulunmaktır. Bu durumda olan kişilerin ekonomik gücü yerinde olmadığı algısı oluşacağından kredi notu da düşük çıkacaktır.

4- Yasal İcra Takibi ve Haciz Durumu

Banka kredi sicilini etkileyen en önemli neden icra takibi ve haciz durumudur. Banka borcunu ödemediği için hakkında icra takibi olan kişinin kredi sicili bozulur. Benzer şekilde borcunu ödemediği için hakkında icra takibi olan kişinin de kredi sicili bozulacaktır. Çünkü borcunu ödemediği için yasal takibe maruz kalan kişi, ödeme gücü ortadan kalkmış ve borç ödemekten aciz görünümündedir. Bu durum ise banka için risk demektir. Çünkü bu kişinin alacağı kredileri geri ödeme ihtimali düşüktür.

İcra ve haciz durumunun en önemli etkisi kredi sicilinin bozulmasıdır. Bunun sonucu ise bu durumdaki kişilerin sicil durumu düzelene kadar bankalardan kredi alamamasıdır. Bu nedenle kredi sicili bozulanlar kredi sicil durumlarını düzeltmeleri gerekmektedir.

5- Daha Önceden Kredi Kartı ya da Kredi Ürünü Kullanmamak

Bir kimsenin kredi sicilinin oluşabilmesi için bu kişinin banka ile kredi ilişkisinin olması gerekiyor. Eğer bir kimse bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmamış ise banka bu kişinin ödeme alışkanlıklarını ve gelir durumunu bilemeyeceği için bu kişiye riskli müşteri gözüyle bakacaktır. Bu yüzden bankalarla en azından kredi kartı düzeyinde kredi ilişkiniz olur ise bu durum kredi sicilinizin oluşmasına imkan sağlayacaktır.

Bankalarla herhangi bir kredi ilişkisi olmayanlar düşük limitli kredi kartı alarak ve bu karttan yapılan harcamaları düzenli bir şekilde ödeyerek kredi sicillerine olumlu katkıda bulunabilir.

6- Kefillik

Banka borçlarına kefil olmak asıl borçlu olmakla eş anlamlıdır. Asıl borçlu borcunu ödemez ise banka doğrudan doğruya kefile gidip borcun ödenmesini isteyebilir. Kefilin ise önce asıl borçluya git deme hakkı yoktur. Dolayısıyla kefil olduğunuz kredi borcu zamanında ödenmiyorsa ya da ödemeler aksatılıyorsa, bu borç banka için riskli alacak görünümü kazanacaktır. Dolayısıyla her an bu borç nedeniyle kefil hakkında yasal icra takibi yapılabileceğinden kefilin durumu da riskli görünecek ve kefilin kredi notu düşecektir.

Kredi Almaya Etki Eden Diğer Nedenler

Kredi sicili ve kredi notu dışında kalan bazı nedenler var ki bunlar da kredi almanızın önünde engel oluşturabilmektedir. Bunları da kısaca şöyle açıklayalım:

  • Kredi başvurusu esnasında beyan ettiğiniz geliri belgeleyememeniz halinde kredi alamazsınız.
  • Belgelediğiniz gelir durumu, almak istediğiniz kredinin ödenmesi için yeterli gelmiyorsa kredi başvurunuz reddedilebilmektedir.
  • Kredi başvuru esnasında bir başka bankadan kullandığınız kredinin ödemesi devam ediyorsa ve özellikle aynı tür krediyi tekrar kullanıyorsanız, bu banka nezdinde şüpheli durum yaratacağından, kredi onaylanmayabilecektir.
  • Kredi almak isteyen kişinin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veri tabanı içerisinde kredi referansının olmaması ve bir işyerinde 6 aydan daha az bir süreyle çalışması halinde kredi talebi reddedilebilmektedir.

Tavsiye: Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bankadan kredi alamayan kişiler yukarıda yer verdiğimiz hususları değerlendirmelidir. Eğer kredi verilmemesinin nedeni açıkladığımız bu nedenlerden birine dayanıyorsa kredi notunuzu yükseltmenin yollarını araştırmanız gerekmektedir. Kredi notunuzun yükselmesi demek bankalardan kredi alabileceğiniz anlamına da gelecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için daha önceden yayınlamış olduğumuz “Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 7 Farklı Yöntem” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster