Ödenmeyen Senet Ne Zaman İcraya Verilir?

senet-ne-zaman-icraya-verilir

Ne Zaman İcraya Verilir? : Senetle işlem yaptıysanız ve ödeyemediyseniz senet icraya verilebilir. Peki senet icraya verme süresi nedir? Senet ödenemiyorsa ne zaman takibi başlatılır? Senet ile alacaklı arasındaki bu ödeme durumunda ödenmeyen senet sorularınız hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Senet Ne Zaman İcraya Verilir?

Senet nedir diye başlayacak olursak kısaca şöyle tanımlayabiliriz; alacaklı taraf ile borçlu taraf arasında düzenlenen bir ödeme aracıdır. Senet ile alacaklı taraf, borçlu kişiden alacaklı olduğunu imzalatarak belgelemektedir. Bu belge ile birlikte, vade süresi sonunda ödeme yapılmaması durumunda hukuki süreç başlatılmaktadır. Vade süresi dolduğunda devreye bankalar girdiyse eğer, bu süreç iki iş günü daha uzamaktadır. Örnekle açıklayacak olursa, 1 Ocak’ta vade süresi dolan birinin tahsilât işlemi gerçekleşecekse eğer, bankalar devreye girdiyse bu işlem en geç 3 Ocak tarihine kadar yapılmalıdır.

Bankalar senedin tahsilâtını yapabilme adına borçlu kişiye ihbarname göndermektedir. Bazı durumlarda bankalar senedin tahsil edilme sürecine girmemektedir. Bu durumlarda alacaklı olan taraf, vade süresi dolduğunda borçlu taraftan senedin karşılığı olan tutarı tahsil etmektedir. Senedin zamanında ödenmemesi durumunda ise icra işlemi başlatılmaktadır. Peki, senet ne zaman icraya verilir? Öncelikli olarak ödeme yapılmaması durumunda İcra Dairesine başvuruda bulunulmaktadır. İcra Dairesi de borçlu kişiye ödeme yapması konusunda ödeme emri göndermektedir. Ödeme yapılmaması durumunda ise icra işlemi başlatılmaktadır.

İcra işlemine başlanan kişi için senet tutarı, avukat masrafları ve süreç içerisindeki faizlerin tamamı toplanarak toplam borç tutarı tahsil edilmektedir. Yasal olarak borçlu kişiden alınan tüm masraflar legaldir. Borçlu kişi icra işleminin yapılmaması için, taksitlendirme talebinde bulunabilmektedir. Taksitlendirme talebinde bulunulmasının ardından, toplam borç üzerinden taksit yapılarak aylık yapılacak olan ödeme programıyla borç tahsil edilmektedir.

Senet Nasıl İcraya Verilir?

Senet ödenmediyse ve bankaya verilmişse ya da ödenmeyen senet noter ile protesto yollandıysa protesto tarihinden hemen sonra olacak şekilde icraya verilerek icra takibi talep edilebilir. Eğer verilmediyse senetin ödenme tarihinden hemen sonra icraya verilerek ödenmeyen senetle ilgili olarak icra takibi talep edilebilir. Takip borcunun borcunu icra takibi talebinde bulunarak devlet zoru ile ödemesi için gerçekleştirilen işlemleri tanımlar.

Senette Borçlu Borcunu Ödemeyecek Durumdaysa Ne Olur?

Eğer senet yapan borçlu borcunu ödeyemeyecek durumda ise bu durumda alacaklı olan borçların ödenmesi için bu senedi borçlunun kendisinden almak için talepte bulunamaz. Ancak borçlu kişi mal beyanında bulunmalıdır ve herhangi bir geliri ya da mal varlığının bulunmadığını ispat etmelidir. Bu durumda borçlu olan gelir elde etmek için bir işte çalışırsa bu senet çalışmaya başlayan borçlu kişinin alacağı aylık maaşının dörtte birinin alınmasıyla borç tahsil edilir. Eğer borçlu kişi mal varlığına sahip olursa bu durumda haciz işlemleri bu mal varlığı üzerinden gerçekleştirilmeye başlanır ve o borçlunun sahip olduğu mal varlığı satılmak usulü ile borcun ödenmesi sağlanır. Bu durumların gerçekleşebilmesi için borç sahibi kişinin icra dairesine giderek gelir elde ettiğine dair bir bildirim işlemi yapması gerekir.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Senet Nasıl Tahsil Edilir? 12 Ekim 2016

Bir cevap yazın