Oğlum veya Eşim Askere Gitti Devlet Yardımı Alabilir Miyim?

Belirli şartlar dahilinde çocuğu askere giden kişilere devlet yardımı yapılıyor. Devlet destekli asker yardımı aylık belirli miktar para ödemek şeklinde gerçekleşiyor. Oğlu askerde olanlara yapılan bu yardım programı Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı olarak adlandırılıyor.

Bu yazımızda oğlu askere giden kişilere para ödenmesi ve bunun şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Oğlu Askere Giden Kişi Devlet Yardımından Nasıl Yararlanır?

Askerlik çağı gelip de vatani hizmetini yerine getirmek için askere giden kişilerin yakınlarına devlet aylık belirli miktarda para ödemesi yapmaktadır. Ancak bu yardımı alabilmek için aranan temel koşul ailenin yardıma muhtaç halde olmasıdır. Dolayısıyla bu yardım programından her asker yakını değil, yardıma muhtaç olan kişiler faydalanmaktadır.

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Askere giden bir kimsenin ailesinin devlet yardımından yararlanabilmesi için şu şartlar gerekmektedir:

  • Askere giden kişinin yaşadığı evde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden az olmalıdır.
  • Askere giden kişi er ya da erbaş statüsünde olmalıdır. Yani rütbeli olarak silahlı kuvvetler bünyesinde istihdam edilmiyor olmalıdır.

Asker Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Askere giden kişinin evli olması durumunda askerin eşi bu yardımı alabilir. Eğer askere giden kişi bekar ise yardımdan yararlanma önceliği annenindir. Anne hayatta değil veya yardıma başvuru yapmıyorsa baba da yardıma başvuru yapabilir. Eğer anne baba boşanmış ise askere giden kişi anne veya babadan kiminle  birlikte yaşıyorsa o kişi yardıma başvuru yapabilir.

Asker Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Oğlu askerde olup da muhtaç durumda olan aileler asker yardımı için illerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlıklara başvuru yapabilirler. Kaymakamlık ya da Valilik bünyesinde kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra askerlik süresince yardım yapmaktadır.

Asker Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yardıma başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

  • Yardım talebini içeren başvuru dilekçesi.
  • Kimlik fotokopisi

Muhtaç Ailelere Yapılan Asker Yardımı Ne Kadar?

Oğlu veya eşi askere giden kişilere yapılan yardım parası 2 ayda bir ödenmektedir. Yardım miktarı 2 ayda bir olmak üzere 550 TL’dir. Dolayısıyla yapılan ödemenin aylık 275 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yardım dışında askere giden kişinin 18 yaşından küçük çocuğu var ise her bir çocuk için 100 TL eğitim parası verilmektedir.

Yardım Parası Her Bir Asker İçin Ayrı Ayrı Yapılabilir Mi?

Eğer bir evden birden fazla kişi aynı anda askere gitmiş ise askere giden her biri için ayrı ayrı yardım başvurusu yapılabilmektedir. 

Yetim Aylığı Alan Asker Yardımı Alabilir Mi?

Bir kimse yetim aylığı alıyor ve aldığı bu para asgari ücretin 1/3’ünden az ise asker yardımı alabilir. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Devlet destekli evlilik çeyiz yardımı ve kredisi hakkında bilgi edinmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın