Öğrenciye Avantajlı Kredi Kartı Veren En İyi 7 Banka

Öğrenciye Avantajlı Kredi Kartı Veren En İyi 7 Banka: Kredi kartı taksitli alışveriş, para puan kazanma, nakit avans çekebilme, ödemeleri erteleme gibi pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajlardan öğrencilerinde yararlanabilmesi için bir çok banka tarafından öğrencilere özel kredi kartları tasarlanmıştır. Ancak kredi kartı sayısı çok olmakla birlikte her kredi kartının  kendi içinde farklı avantajları bulunuyor.

Bu yazımızda öğrenciye uygun en iyi kredi kartlarını inceleyeceğiz. Ayrıca öğrenciye kredi kartı için şartların neler olduğu, öğrenci kredi kartı limitinin ne kadar olduğu, hangi bankaların öğrenciye özel kredi kartı verdiği konularına da değineceğiz.

Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenci kredi kartı, bankaların üniversite öğrencilerine özel çıkarttıkları, diğer kredi kartlarıyla aynı özelliklere sahip ancak düşük limitli kredi kartlarıdır. Bu kredi kartlarının düşük limitli olmaları dışında diğer kredi kartlarından bir farkı bulunmuyor. Taksitli alışveriş yapabilme, internet alışverişlerinde kullanabilme, para puan kazanma ve nakit avans çekme bu kredi kartlarında da mevcuttur. Hatta sadece üniversite öğrencilerine yönelik indirimli sinema ve konser biletleri avantajı gibi ekstra avantajlar da öğrenciye kredi kartı ile sunulabilmektedir.

Peki öğrenciye özel kredi kartı neden çıkmıştır? Çünkü normal koşullarda kredi kartı almak için düzenli bir gelir sahibi olmanın yanında kredi notunun da olmaması gerekiyor. Oysa öğrencilerin sabit bir işi olmadığı için düzenli gelir elde ettikleri de söylenemez. Bu nedenle bankalar, öğrencilerin kredi notu veya gelir sahibi olma koşullarına takılmadan kredi kartı alabilmelerini sağlamak adına öğrenci kredi kartı çıkarmıştır.

Öğrenci Kredi Kartı Avantalı Mıdır?

Öğrenci kredi kartının diğer kredi kartlarından hiç bir farkı yoktur. Tek fark kredi kartının limitinin düşük olmasıdır. Görünüşte limitin düşük olması dezavantaj gibi görünse de aslında bu tamamıyla öğrencinin lehinedir. Çünkü kredi kartı limiti düşük tutularak öğrencinin fazla borç altına girmesi önlenmiş olmaktadır. Zira öğrencinin geliri olmadığından fazla borçlanma yapması halinde kredi kartı borcunu ödeyemeyerek icra takibi gibi bir çok yasal sorunla uğraşmak zorunda kalabilecektir.

Öğrenci kredi kartlarının avantajları ise özellikle sosyal ve kültürel etkinlikler, yeme-içme, giyim gibi temel ihtiyaç alanlarında düzenlenen özel kampanyalarla kendisini göstermektedir. Örneğin bir sinema biletine ikincisinin bedava olması, indirimli restaurant harcamaları, üye işyerlerinde öğrenci kredi kartlarına ekstra indirimler sunulması bunlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca aylık harçlığın yetmediği yerde öğrenci kredi kartlarıyla nakit avans da çekilebilmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Öğrenci kredi kartı almak için öğrenci olma yanında bankalar tarafından özel bir takım şartlar aranmaktadır. Yani öğrenci kredi kartını herkes alamamaktadır. Bankalar tarafından aranan genel koşullar şunlardır:

 • 18-25 yaş aralığında bulunmak (Bazı bankalar 25 yaşını 27 yaşına kadar uzatabilmektedir.)
 • Türk vatandaşı olmak
 • Öğrenim gördüğüne dair belge (öğrenci belgesi)
 • Nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanı yerine geçen belgenin fotokopisi

Bu koşulları taşıyan üniversite öğrencileri kredi kartı başvurusu yapabilmektedir. Başvuru neticesinde talebi onaylanan öğrencilerin Tüketici Kredi Kartı Sözleşmesini imzalaması gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin bankacılık sözleşmelerini imzalaması mümkün olmadığından 18 yaşından küçük öğrencilere kredi kartı verilememektedir.

Açıköğretim öğrencileri öğrenci kredi kartı alabilir mi şeklinde bir soru düşünülebilir. Açıköğretim öğrencileri de yukarıdaki koşulları taşıyorsa öğrenci kredi kartı alabilmektedir. Ancak bazı bankalar, bankacılık politikaları gereğince açıköğretim öğrencileri için kısıtlamaya gidebildiğini de unutmamak gerekiyor.

Öğrenci Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadardır?

Kredi kartlarının limiti bankalar tarafından belirlenmektedir. Öğrenci kredi kartı limitinin ne kadar olacağına da bankalar karar vermektedir. bugün bankalar asgari 400 TL en fazla 1000 TL olacak şekilde öğrenci kredi kartının limitini belirlemiş durumdadır. Çünkü BDDK düzenlemeleri gereğince geliri olmayan ya da geliri tespit edilemeyen bir kimseye en fazla 1000 TL limitli kredi kartı verilebilmektedir. Öğrencilerin de geliri olmadığına göre kredi kartı limiti buna göre belirlenmektedir. Ancak öğrenci sigortalı olarak çalışıyorsa, bunu belgelendirmek kaydıyla gelirinin 4 katına kadar kredi kartı alabilecektir.

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadardır?

Tüm kredi kartlarında olduğu gibi öğrenci kredi kartlarının da asgari ödeme tutarı bulunuyor. Asgari ödeme tutarı kredi kartı limitine göre belirlenmektedir. Ancak kredi kartı limiti ne olursa olsun yeni alınan kredi kartlarının ilk yıl boyunca, kredi kartı ekstresinin en az %40’ının yatırılması gerekiyor. Bu bağlamda kredi kartlarının asgari ödeme tutarlarını şu şekilde gösterelim:

 • 0-15.000 TL limitli kredi kartı için asgari ödeme tutarı ekstrenin %30’u.
 • 15.001-20.000 TL limitli kredi kartı için asgari ödeme tutarı ekstrenin %35’i.
 • 20.001 ve üzeri limitli kredi kartı için asgari ödeme tutarı ekstrenin %40’ı.
 • Yeni alınan kartlarda ilk yıl %40, asgari ödeme yapılmalıdır.

Bu tabloya göre öğrenci kredi kartları için asgari ödeme tutarı kart yeni alınmışsa ilk yıl %40 olarak uygulanacak, sonraki yıllarda ise bu oran %30’a düşecektir.

Öğrenci Kredi Kartına Başvuru Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartına başvuru yapmak için aşağıdaki yollardan birini tercih edebilirsiniz:

 • Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı başvurusunda bulunma talebini iletebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı üzerinden başvuru yapılabilir.
 • Bankanın resmi internet sitesi üzerinde bulunan ya da kredi kartı karşılaştırma sitelerindeki formu doldurarak başvuru yapılabilir.
 • Size en yakın banka şubesine giderek kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalardan En Uygun 7 Banka

1- Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı: Genç Kart

Ziraat Bankası Genç Kart üniversite öğrencilerine yönelik çıkartılan kredi kartıdır. Genç Kart, hem kredi kartı hem de hesap kartı olarak aynı anda kullanılabilmektedir. Ayrıca genç kart öğrencilere Harçlık Avans adı altında kredi kartından nakit avans çekilebilmesine olanak tanıyor. Faizsiz nakit avans ile ihtiyaç anında 400 TL’ye kadar harçlık avans çekilebilmektedir.

Genç Kart ile 50 TL ve altındaki harcamalarınızı temassız ödeyebilir, internetten alışveriş yapabilir ve puan kazanabilirsiniz. Ayrıca alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz.

Genç Kart en fazla 1000 TL limitli olarak gelmektedir. Kredi kartının limiti öğrencinin eğitim düzeyine göre belirlenmektedir. Lisans öğrencileri için 400 TL, yüksek lisans öğrencileri için 800 TL, doktora öğrencileri için 950 TL kredi kartı limiti verilmektedir.

Genç Kart, maximum özellikli bir karttır. Bu nedenle maximum kartlara yönelik kampanyalardan bu kart ile de yararlanılabilmektedir.

Genç Kart’ın yıllık aidatı yoktur.

2- Garanti Bankası Öğrenci Kredi Kartı: Bonus Genç Kart

Garanti Bankası Bonus Genç Kart, üniversite öğrencilerine yönelik çıkartılmış kredi kartıdır. Kart, bonus özellikli kredi kartlarının tüm özelliğini taşımaktadır. Kampanyalar açısından oldukça zengindir. Özellikle Bonus Flaş uygulaması ile tüm kampanyalar cep telefonunuza bilgi olarak geliyor. Ayrıca Steam üzerinden yapacağınız oyun alımlarında aylık 10 TL’ye kadar bonus veriliyor. Restoran harcamalarınıza ise aylık 20 TL’ye kadar bonus puan verilmektedir.

Bonus Genç Kart limiti 400 TL’dir. Bu limit 1000 TL’ye kadar arttırılabilmektedir.

Taksitli nakit avans özelliği sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bonus Genç Kart temassız ödeme özelliğine sahiptir. Ayrıca bu kartla internetten alışveriş yapabilir, puan kazanabilirsiniz ve alışverişlerinizi taksitlendirebilirsiniz.

Bonus Genç Kart’ın yıllık aidatı yoktur.

3- Akbank Öğrenci Kredi Kartı: Exi26 Kart

Akbank’ın üniversite öğrencilerine yönelik çıkardığı Axess özellikli kredi kartıdır.  Bu nedenle Axess özellikli kredi kartlarının tüm kampanyalarından Exi26 Kredi Kartı da yararlanabilmektedir. Exi26 kredi kartı ile 12 taksit ve 3 ay erteleme seçeneği ile alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Benzer şekilde peşin yaptığınız alışverişlerinizi de müşteri hizmetlerini arayarak taksitlendirebiliyorsunuz. Ayrıca harcamalarınız üzerinden chippara kazanabilirsiniz.

Exi26 kredi kartının limiti 400 TL’dir. Bu limit 1000 TL’ye kadar arttırılabilmektedir.

Exi26 kart ile acil nakit ihtiyaçlarınızda nakit avans kullanabiliyorsunuz.

Exi26 kredi kartı ile internetten de alışveriş yapabilirsiniz.

Akbank Exi26 kartın yıllık aidat ücreti ilk yıl için yoktur. Ancak daha sonraki yıllarda 20 TL kart aidatı alınmaktadır.

4- Türkiye İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı: İş’te Üniversiteli Kart

İş Bankası tarafından üniversite öğrencilerine yönelik çıkardığı İş’te Üniversiteli kartı maximum özellikli kredi kartıdır. Maximum özelliği sayesinde, maximum özellikli diğer kredi kartlarının sahip olduğu tüm ayrıcalıklara sahiptir. Taksitli alışveriş yapma, peşin alışverişleri taksitlendirme, maximuma özel kampanyalardan yararlanma bu kart için de geçerlidir. Ayrıca İş’te üniversiteli kart aynı zamanda müze kart olduğundan üniversite öğrencileri 1 yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birçok müze ve ören yerini ücretsiz gezebiliyor.

İş’te Üniversiteli kartın limiti 400 TL olarak gelmektedir. Ancak kredi kartı harcamalarını düzenli ve tam olarak ödenmesi durumunda limit 1000 TL’ye kadar çıkartılabiliyor.

İş’te üniversiteli kart ile acil nakit ihtiyaçlarınızda nakit avans kullanabiliyorsunuz.

İş’te üniversiteli kart internetten de alışveriş yapabilirsiniz.

İş’te üniversiteli kartın yıllık kart ücreti bulunmamaktadır.

5- Vakıf Bank Öğrenci Kredi Kartı: Like Kart

Vakıfbank’ın üniversite öğrencilerine yönelik hizmete sunduğu like kart world özellikli kredi kartıdır. Like kart, World özelliği sayesinde, world özellikli diğer kredi kartlarının sahip olduğu tüm imkanlardan yararlanabilmektedir. İnternetten alışveriş yapma, taksitli alışveriş, peşin alışverişleri taksitlendirme, World’e özel kampanyalardan yararlanma, puan kazanma bu kart için de geçerlidir. Ayrıca Like kart, öğrencileri başarıya teşvik ediyor. Şayet okuduğunuz bölümde not ortalamanızı arttırmanız halinde Like Kart 10.000’e kadar LikePuan vermektedir.

Like kartın limiti 400 TL olarak gelmektedir. Ancak kredi kartı harcamalarını düzenli ve tam olarak ödenmesi durumunda limit 1000 TL’ye kadar çıkartılabiliyor.

Like kart ile acil nakit ihtiyaçlarınızda nakit avans kullanabiliyorsunuz.

Like Kart’ın yıllık kart ücreti 12 TL’dir. Ama Like Kart hesap özetinin mail yoluyla tarafınıza gönderilmesini kabul ederseniz kart aidatı alınmamaktadır.

6-  Yapı Kredi Bankası Öğrenci Kredi Kartı: Play Kart

Yapı Kredi Bankası’nın üniversite öğrencileri için çıkardığı World özellikli kredi kartıdır. Normal bir World özellikli kredi kartıyla yapabildiğiniz tüm işlemleri ve puan kazanmayı Play Kart ile de yapabilirsiniz.

Play kartın limiti 400 TL’dir. Ancak kredi kartı harcamalarını düzenli ve tam olarak ödenmesi durumunda limit 1000 TL’ye kadar çıkartılabiliyor.

Play Kart ile acil nakit ihtiyaçlarınızda nakit avans kullanabiliyorsunuz.

Play Kart’ın yıllık kart ücreti 38 TL olmakla birlikte öğrenci kimliğinizi şubeye ibraz ettiğinizde yıllık aidat tarafınıza iade edilmektedir.

7-  Türkiye Ekonomi Bankası Öğrenci Kredi Kartı: ÜniversiTEB

TEB’in bonus özellikli kredi kartı olan ÜniversiTEB ile bonus işyerlerinden bonusa özel kampanya ve fırsatlardan yararlanabilir, taksitli alışveriş yapabilir, puan kazanabilirsiniz. Aynı zamanda haftaiçi 50 TL ve üzeri harcamalarınızı ÜniversiTEB ile yaparsanız haftasonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanma imkanı yakalıyorsunuz.

ÜniversiTEB ile gönderim ücreti ödemeden dilediğiniz adrese hediye, çiçek, konser bileti, uçak bileti gönderilebilmektedir. Yine acil durumlarda ücretsiz çilingir, çekici, camcı hizmeti verilmektedir. Ayrıca biriken bonuslar kullanılarak TEB Seyahat Hattı’ndan uçak bileti alınabilir, otel rezervasyonu yapılabilir, araç kiralayabilirsiniz. Şayet bonuslarınız yetmezse harcamalarınızı 6 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

ÜniversiTEB limiti 400 TL’dir. Ancak kredi kartı harcamalarını düzenli ve tam olarak ödenmesi durumunda limit 1000 TL’ye kadar çıkartılabiliyor.

ÜniversiTEB ile acil nakit ihtiyaçlarınızda nakit avans kullanabiliyorsunuz.

ÜniversiTEB’in yıllık kart ücreti 8 TL’dir.

Tavsiyemiz

Her bankanın kendine özel kredi kartı teklifi bulunuyor. Öğrenci olarak ihtiyaçlarınızı göz önünden bulundurarak burada yer verdiğimiz kredi kartlarını ya da kendinizin belirleyeceği kredi kartını alabilirsiniz. Ancak bize göre kredi kartı alırken bankanın o kart ile size neler vadettiğine bakmalısınız. Biz burada esas olarak yıllık kart aidatı almayan kredi kartlarını belirtmeye çalıştık. Bunlar içerisinde ÜniversiTEB sunduğu avantajlarla dikkat çekmektedir. Ancak diğer kartların da avantajlarını kendi sitelerinden bakarak karşılaştırma yapmanızı ve sizin için en avantajlı kartı belirleyerek karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın