Öğretmenlere Özel Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi

Öğretmenlere Özel Öğretmenler Günü İhtiyaç Kredisi: Öğretmenlere özel kefilsiz gelir belgesiz ihtiyaç kredisi kampanyaları, öğretmenler günün yaklaşmasıyla birlikte bankaların gündemine gelen konulardan biridir. Bankalar öğretmenler günü vesilesi ile öğretmenlere özel uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ihtiyaç kredisi kampanyalarına hız vermiş durumdadır. Gerçekten insan hayatının dönüm noktalarından biri de eğitim hayatıdır. Nitekim öğretmenlerimiz olmasaydı, şuan bu yazıyı dahi yazıyor olamazdık. Bu nedenle öğretmenlerimiz için ne yapılsa azdır. Dolayısıyla bankaların öğretmenler gününe özel ihtiyaç kredisi kampanyalarını sadece belirli bir güne özgülemesi değil, yılın her döneminde uygulaması istenen bir durumdur.

Bu yazımızda öğretmenlere özel ihtiyaç kredisi veren bankalar ve kredi özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kefilsiz Gelir Belgesiz Öğretmen Kredisi Başvurusu Hakkında Genel Açıklamalar

Öğretmen kredisi ihtiyaç kredisi almak için başvuru yapmadan önce aşağıda yer verdiğimiz açıklamalardaki hususların yerine getirilmesi gerekmektedir:

Öğretmen Kredisi Şartları Nelerdir?

Öğretmen kredisi olarak da bilinen öğretmenlere özel ihtiyaç kredisinden yararlanabilmek için şu şartları sağlamak gerekmektedir:

 • Öğretmen olunmalı. Bu anlamda aktif olarak öğretmenlik yapıyor olmanız şart değildir. Eğer öğretmen olduğunuzu gösteren bir kimlik kartınız var ise bu krediden yararlanabilirsiniz. Emekli olmanız, özel okulda çalışıyor olmanız ya da öğretmenliğe ara vermiş olmanızın bu anlamda bir önemi yoktur.
 • Kredi notu düşük olmamalı. Kredi notu en az 1500 puan olmalıdır. Kredi notu 1100 puan olanlar ise kefil ya da başka bir teminat göstermek suretiyle krediden yararlanabilmektedir.
 • Kredi sicili düzgün olmalı. Yani kara listede yer almamak gerekiyor. Daha önceki kredi ya da kredi kartı borcu ödemeleri nedeniyle bankalarla sorun yaşayan ya da hakkında icra takibi olan kişilerin kredi sicili bozulmaktadır.
 • Mevcut gelir krediyi ödemek için yeterli olmalı. Mevcut gelir durumu ile alınacak kredinin taksitlerinin ödenebilir olması gerekmektedir. Örneğin mevcut bir kredi borcu var ve gelirin büyük bir kısmı bu ödemeye gidiyorsa, yeni alınacak kredinin ödenme riski olacağından ek gelir gösterilmediği müddetçe yeni bir kredi alınamayacaktır.
 •  Talep edilen kredi, gelir durumuyla orantılı olmalı. Alınmak istenen kredinin aylık ödemelerinin mevcut gelirinin %50’sini aşmaması gerekmektedir. Çünkü bankalar gelirin en fazla %50’sine kadar kredi imkanı sağlamaktadır.

Kefilsiz Gelir Belgesiz Öğretmen Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Öğretmen kredisinin en önemli özelliği, başlıktan da anlaşılacağı üzere, kredi için kefil ya da gelir belgesi istenilmemesidir. Bu nedenle öğretmen kredisi kefilsiz gelir belgesiz kredi türleri arasında yer almaktadır. Maaş bordrosu gibi gelir belgesi istememe uygulaması, kayıtlı olarak çalışan öğretmenler için uygulanmaktadır. Bu kapsam dışında kalan öğretmenler, maaş bordrosu ya da gelir belgesi yerine geçen başka bir belgeyi sunması gerekmektedir.

Öğretmenler günü kredisinin bir diğer özelliği de faiz oranlarının düşük olmasıdır. Bu krediye, diğer kredilere göre daha düşük faiz oranları uygulanmakta hatta banka şahsa özel ekstra faiz indirimi de uygulayabilmektedir.

Öğretmen kredisi için belirtebileceğimiz bir diğer özellik de kredi için dosya masrafı alınmamasıdır. Böylece binlerce lirayı bulabilen ek masraftan kurtulmuş olmaktasınız.

Maaş Bordrosuz Öğretmen Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Öğretmen kredisi başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • T.C. kimlik numarasını gösterir şekilde nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Öğretmen kimliği
 • İkametgah ilmuhaberi
 • Son üç aya ait ödenmiş fatura
 • Gelir belgesi (ön onay almamış kişiler ya da kayıtlı olarak çalışmayan öğretmenler için)

Öğretmen Kredisi Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Öğretmen kredisi öğretmenler günü haftası boyunca uygulanan bir kredidir. Bu nedenle 24 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu tarihten sonra ise başka ihtiyaç kredisi kampanyalarını değerlendirmeniz gerekmektedir.

Kefilsiz Gelir Belgesiz Öğretmen Özel Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Faiz Oranları

Öğretmenler için özel ihtiyaç kredisi kampanyası düzenleyen bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar önceki yıllarda olduğu gibi öğretmenlere özel kredi 2018 yılında uygulanacağı gibi 2019, 2020 ve sonraki yıllarda da uygulanacaktır.

Şimdi öğretmenlere uygun ve anında kredi veren bankalar konusuna geçelim:

Akbank Öğretmenler Günü Hediyesi Kredi Kampanyası

Akbank her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmenlere özel kredi kampanyası düzenledir. “Öğretmenler günü hediyesi Akbank’tan” sloganıyla başlatılan bu kredide öğretmenlere için özel faiz oranları uygulanmaktadır. Şimdi kredinin detaylarını gösterelim:

 • Kredinin üst limiti 50.000 TL’dir.
 • Kredi için dosya masrafı alınmamaktadır. Ancak alınan kredinin binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti alınmaktadır.
 • Kredi için hayat sigortası zorunludur.
 • Kredi vadesi 36 aydır.
 • Akbank maaş müşterilerinden gelir belgesi istememektedir. Ancak diğer müşterilerden gerek görmesi halinde gelir belgesi isteyebilmektedir.
 • Kredi başvuru tarihi 24 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasıdır.

Akbank öğretmenlere özel ihtiyaç kredisi başvurusu için Akbank şubesine gitmeniz ya da müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir.

TEB Öğretmenler Günü Özel İhtiyaç Kredisi 

Öğretmenlere özel kredi veren bankalardan biri de TEB’tir. TEB, her yıl 20 Kasım – 28 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlemiş olduğu öğretmen kredisi kampanyasına bu yıl da yer vermiş durumdadır.  Üstelik kredi için kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. TEB öğretmen kredisinin diğer özelliklerine yakından bakalım:

 • Kredinin üst limiti 00.000 TL’dir.
 • Kredi için kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Ancak dosya masrafı talep edilebilir.
 • Kredi için hayat sigortası zorunludur.
 • Kredi vadesi 36 aydır. Kredi 24-36 ay vade seçenekleri ile sunulmaktadır.
 • TEB maaş müşterilerinden gelir belgesi istememektedir. Ancak diğer müşterilerden gerek görmesi halinde gelir belgesi isteyebilmektedir.
 • Kredi başvuru tarihi 20 Kasım – 28 Kasım tarihleri arasıdır.

İLKSAN Yardım Sandığı İhtiyaç Kredisi

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı adı altında kurulan İLKSAN, sonraki yıllarda tüm öğretmenlerin hizmet alabileceği bir sandık haline geldi. İLKSAN’a üye olan öğretmenler, uygun faiz ve ödeme koşulları ile 50.000 TL’ye kadar kredi alabilmektedir. İLKSAN ihtiyaç kredisi 12, 18, 36 ve 48 ay vade ile sunulmaktadır.

Öğretmenlere Anında Kredi Veren Diğer Bankalar

Öğretmenlere özel kredi kampanyası düzenlememekle birlikte düzenli gelir sahibi olmaları nedeniyle öğretmenler için anında kredi olanağı sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Bankalarla birebir yapacağınız görüşmede düşük faiz oranı uygulanmasını ve kredi masraflarının düşürülmesini talep edebilirsiniz. Bu bankaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi
 • Vakıfbank SMS ile sonbahar ihtiyaç kredisi
 • QNB Finansbank ihtiyaç kredisi
 • Denizbank tüketici finansman kredisi
 • Halkbank gelir belgesiz ihtiyaç kredisi

Öğretmenlere Özel İhtiyaç Kredisi Konusu Bağlamında Önemli Hatırlatma

Bankalar ekonomik koşullara ve kredi politikalarına göre kredi şartlarında değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle kredi almadan önce bankanın kredi koşullarını tekrar kontrol etmekte yarar bulunmaktadır.

Bu konu bağlamında son olarak şunu ifade edelim: Başta Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim yolunda bir taş daha koyan ve aydınlık geleceğin yetişmesinde katkısı olan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

İlginizi Çekebilir: Anında kolay kredi veren bankalar hakkında bilgi edinmek ve hemen kredi veren bankaları öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın